مهم‌ترین کمدی‌های سینمای ایران پس از انقلاب

اجاره‌نشین‌ها (۱۳۶۶)
در نیمه اول دهه ۶۰ که فیلم‌های پرفروش به فیلم‌های اکشن وحادثه‌ای مثل عقاب‌ها و بایکوت خلاصه می‌شد و ژانر کمدی به فراموشی سپرده شده بود، داریوش مهرجویی که مدتی در فرانسه به سر می‌برد، به ایران بازگشت و پروژه اجاره‌نشین‌ها را آغاز کرد. نتیجه کار، یکی از بهترین کمدی‌های تاریخ سینمای ایران شد. اجاره‌نشین‌ها یک کمدی اجتماعی دیدنی درباره معضل اجاره ‌نشینی بود. صحنه‌های کمیک معروف فیلم، مثل صحنه‌ای که اکبر عبدی آواز می‌خواند و لوله می‌ترکد یا صحنه‌ای که انتظامی با کلنگ به او حمله می‌کند، در حافظه جمعی تماشاگران سینمای ایران ثبت شده است. اجاره‌نشین‌ها نهمین ساخته مهرجویی و نخستین فیلم به نمایش درآمده این فیلمساز پس از انقلاب بود. فیلم در اکران تهران ۱۸ میلیون تومان فروخت و بدل به پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران تا آن زمان گردید.

لیلی با من است (۱۳۵۷)
لیلی با من است در سال ساختش خیلی‌ها را غافلگیر کرد. در سال‌هایی که هنوز سینمای جنگ در اوج بود ساختن فیلم کمدی درباره دفاع مقدس، جسارت و شهامت بسیاری می‌خواست. لیلی با من است یک کمدی گرم و پرتحرک بود که تماشاگران را از ته دل خنداند. کمال تبریزی نشان داد که اگر خلاقیت وجود داشته باشد، می‌توان حتی با حساس‌ترین موضوع‌ها هم شوخی کرد، بدون آنکه احساسات کسی جریحه‌دار شوند. پرویز پرستویی نخستین‌بار ظرفیت بالای خود را در نقش‌های کمدی نشان می‌دهد. صحنه‌ای که با افتادن خمپاره جهت تابلوی راهنما عوض می‌شود و نیز صحنه‌ای که پرستویی در پشت آمبولانس از فرار به شهر، شادی بچه‌گانه‌ای می‌کند در یادها می‌ماند. فیلم با فروش ۹۵ میلیونی خود، دومین فیلم پرفروش سال شد.

مرد عوضی (۱۳۷۷)
محمدرضا هنرمند، در مرد عوضی از داستان تعویض مغز یک بیمار مرگ مغزی با مغزی سالم به خوبی بهره می‌گیرد و به بهانه همین جابه‌جایی جالب، صحنه‌های کمدی جذابی خلق می‌کند. بعد از اکران آدم‌برفی در سال ۱۳۷۶ با اکران مرد عوضی در سال ۱۳۷۷خط مشی جدید حوزه هنری نمود پیدا می‌کند. مرد عوضی با وجود آنکه در ماه رمضان اکران شد اما در کمال تعجب بدل به فیلم بی‌رقیب ماه و فیلم یکه‌تاز سال شد. پرویز پرستویی پس از لیلی با من است بار دیگر توانایی خود را در نقش‌های کمدی به رخ می‌کشد و موقعیت‌های کمیک جذاب فیلم به جهت تعویض مغز شخصیت مورد نظر در برخورد با دو زنی که هر کدام به جهتی زن او محسوب می‌شوند را جان می‌بخشد. مرد عوضی با فروش ۴۰۰ میلیون‌تومانی خود در رتبه اول اکران سال قرار گرفت.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.