فریدون پوررضا؛ خنیاگر جنگل های گیلان به بهار ابدیت سلام گفت

فریدون پور رضا

گویی بهار امسال برای گل دادنش هنوز می خواهد از این باغچه گل بچیند و باغ هنر ما را بسوزاند. فریدون پوررضا هم بهار را با سلام به ابدیتی جاوید، آغاز کرد…

فریدون پوررضا خواننده و موسیقی دان گیلکی در ۳ مهر ۱۳۱۱ در لشت نشا متولد شد و در بعد ازظهر ۲۳ فروردین ۱۳۹۱ به دلیل آسم شدید، در شهر رشت چشم از جهان فرو بست.
او در سال 1339 در آزمون خوانندگی رادیو گیلان رتبه اول را کسب کرد و به طور رسمی به عنوان خواننده شروع به کار نمود.از اردیبهشت ۱۳۵۰ همکاری با تلویزیون را آغاز کرد. و در همان سال به عنوان پژوهشگر آواهای بومی و با همراهی مشاهیر فرهنگی و هنری ایران سیمین دانشور، محیط طباطبائی، منوچهر آتشی، محمود عنایت، ایرج افشار و دیگر استادان برجسته دانشگاه تهران به لندن سفر کرد.
در سال ۱۳۶۷ همکاری اش را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به عنوان کارشناس موسیقی آغاز و در همان سال کنسرتی در رشت برگزار نمود.
از آن تاریخ به بعد به ترتیب در شیراز، همدان، آلمان، رشت و تهران به اجرای برنامه و کنسرت پرداخت. دو کاست می گیلان و گیله لو آثار بعد از انقلاب اوست. در سال ۱۳۷۹ با شرکت در سریال پس از باران، تولدی دیگر با اجرای آهنگهای فولکلور نصیبش شد و در برنامه های جام جم از ایران تا اروپا و دیگر سرزمینهای خارج پخش شد.
یکسال بعد مقام اول موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد.
تحریریه زیباشهر، درگذشت فریدون پوررضا، خنیاگر جنگل های گیلان را به همه ی دوستدارانش و هموطنان عزیز تسلیت می گوید.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.