روش های کنار آمدن با کاری که دوست ندارید

یکی از سخت ترین شرایط که ممکن است برای هر کسی به وجود آید، تحمل شغل یا محیط کاری است که از آن نفرت داشته ولی با توجه به نیازهای مالی یا ملاحظات اجتماعی قادر به ترک آن نباشد، با این وجود می توان تا زمانی که یک کار بهتر یا موقعیت مناسب تر پیدا نکرده کارهایی را برای تحمل راحت تر اوضاع فعلی، انجام داد.

حتی اگر از کارتان متنفر هستید هم می توانید با کمی برنامه ریزی ترتیبی بدهید که از آن لذت ببرید. یکی از این راهها این است که برای خود اهداف روزانه و هفتگی مشخص کنید و بدون توجه به محیط یا شرایط آزاردهنده کاری، فکر خود را معطوف رسیدن به این اهداف کوتاه مدت کنید. تحقق اهداف می تواند به تأمین رضایت فکری و روانی هر چند کوتاه مدت، کمک کند.

بعد از اینکه اهداف مشخص شده را یادداشت کردید می توانید راههایی را برای زودتر رسیدن به آنها بیابید و امتحان کنید تا زودتر رضایت خود را جلب کنید. می توانید اول کارهایی را انجام دهید که راههای بیشتری برای نیل به آنها دارید.

اگر به حس تنفری که از کارتان دارید، احساساتی مثل عجله، استرس و عصبانیت هم اضافه شود دیگر دفتر کارتان جهنمی مجسم خواهد بود. برای مبارزه با هجوم احساسات بد می توانید قبل از رسیدن به کارهای روزانه یا حتی دفتر کارتان یک وقت تنهایی و تفکر به خودتان اختصاص دهید و کارهای کوچکی را انجام دهید که مناسب یک مدت زمان کوتاه هستند ولی به آرامش فکر و خوشحالی شما کمک می کنند، مثلاً زنگ ممتد ساعت خود را تبدیل به یک موسیقی ملایم کنید تا آرام از خواب برخیزید یا سرتیترهای جالب روزنامه را در مسیر رفتن به سرکار یا سر میز صبحانه نگاه کنید و… بیدار شدن بدون استرس و توأم با خوشحالی معجزات زیادی را تا شب به همراه خواهد داشت.

آیا وقتی در دفتر هستید آرزوی بودن در محیط بیرون را دارید؟ آیا صدای زنگ تلفنها روی اعصاب شما چنگ می کشد؟
کاری کنید که با یک تنوع به خستگی و یکنواختی یا آلودگیهای صوتی و روانی محیط کارتان توجه کمتری معطوف دارید مثلاً عکسی از یک منظره خوشایند مثل دریا، ساحل، کوه، دشت و… را انتخاب و روی کامپیوتر خود بگذارید تا هر لحظه چشمتان این مناظر دلپذیر را که آرزوی بودن در آن را دارید ببیند. صفحه مطالب فکاهی یا لطیفه روزانه روزنامه و مجله تان را اول بخوانید. اگر می توانید ناهار را بیرون از دفتر یا در فضای باز بخورید. صدای تلفن را کم کنید یا اگر می توانید زنگ آن را عوض کنید.

تنفر از کار به این معنا نیست که نمی توانید چیزهای جدید بیاموزید. همه اوقات بیکاری یا فراغت تان را صرف یادگیری کنید. اگر شرکت، پیشنهاد کلاس آموزشی می دهد با جان و دل قبول کنید و حواس خود را به دستیابی به اهداف درازمدت و ارضای روحیه پیشرفت طلبی خود معطوف کنید.

همه، راهی برای خلاصی از استرس و فشارهای روحی و محیطی دارند. گاهی اوقات دویدن به تخلیه انرژیهای زائد و منفی کمک می کند. شنا بعد از کار نشاط آور است و یا حتی یک پیاده روی ساده کمک زیادی به آرامش روانی ما می کند. در برنامه روزانه خود یک ورزش هر چند سبک را فقط برای آرامش یافتن، بگنجانید.

برای از یاد بردن سختی محیط کار، راههایی را بیابید که خودتان را آرام و سرگرم سازید. یک کتاب جدید بخوانید. گلهای مورد علاقه تان را بخرید و جایی بگذارید که جلو چشمتان باشد. چیزهای مورد علاقه تان را بخرید یا اگر کهنه و خراب شده اند، عوض کنید. یک مسافرت هر چند کوتاه و نزدیک را برنامه ریزی کنید. بطور خلاصه، هر کاری را که فکر می کنید به بهتر شدن حالتان و بیشتر تحمل کردن کار و بهبود آن کمک می کند، بدون توجه به افکار یا حرفهای دیگران انجام دهید.

همیشه به خاطر داشته باشید که دنیا بسیار کوچک است و به قول معروف کوه به کوه نمی رسد ولی آدم به آدم می رسد پس هر چقدر هم از کارتان یا محیط کارتان ناراضی بودید سعی کنید اطرافیان و همکارانتان را از خود نرنجانید و تلافی همه چیز را سر یک نفر خالی نکنید، چرا که روابط دوستانه بهترین کلید حل برخی مشکلات است، و ممکن است امروز کلام خوبی که در برابر یک همکار به کار می برید کلید موفقیتی در آینده باشد که در دستان او خواهد بود.

ممکن است در حال حاضر چنین تصور کنید که تا ابد در همین شغل یا شرکت خواهید ماند ولی به یاد بیاورید موارد مشابه گذشته و یا تجربیات دیگران را که در عین ناامیدی تمام سختیها پشت سر گذاشته و سپری شد. پس با نهایت صبر و حوصله سختیها را تحمل و تخفیف دهید و در پی بهبود اوضاع باشید، اگر نشد، سر فرصت به دنبال کاری بهتر بگردید و محیط کار خود را بدون جنجال و باقی گذاردن خاطرات و آثار بد، عوض کنید.

منبع: همشهری آنلاین MSN/Careers
ترجمه: راحله زند وکیلی

مطالب پیشنهادی
یک نظر
  1. آوا

    با سلام و تشکر از شما بخاطر این مقاله. به نظر من شاید این کارها یکم بتونن باعث عوض شدن روحیه آدم شن ولی میزان اون بسیار بسیار ناچیزه وقتی دوباره وارد محیط کار می شی و همه اون تبعیض ها، بی عدالتی ها و ظلم ها رو می بینی و مجبوری که تحمل کنی چون اگه کارت رو ول کنی دیگه امکان نداره کاری با حقوق و مزایای کار قبل پیدا کنی پس باید بمونی.
    متاسفانه جو محیط های کاری بخصوص ادارات دولتی بسیار بده چون میزان اضافه کار براساس شایستگی وموندن بیش از وقت اداری نیست بلکه بسته به نظر رئیس داره و نظام کنونی ادارات نظام شایسته سالاری نیست بلکه نظام ارتباطات و باند و باند بازی هست.
    امیدوارم نسل های بعد از ما تجربه محیط های رقابت زا و سالم رو داشته باشن چون مطمئن هستم تا 30 سال دیگه هم محیط ادارات ما پاک و سالم نخواهند بود.
    با تشکر

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.