پیشنهاد ۲.۵ میلیون دلاری یک ایرانی برای خرید اولین توئیت بنیان‌گذار توئیتر

اولین توئیت جک دورسی بنیان‌گذار توئیتر، در یک حراج دیجیتال، به قیمت باور نکردنی ۲.۵ میلیون دلار به فروش می‌رسد. در این مناقصه پای یک ایرانی در میان است.

به نقل از وب سایت DW اولین توئیت بنیان‌گذار توئیتر، جک دورسی که یک توئیت کوتاه با محتوای “just setting up my twttr ” است؛ قرار است با قیمت بالا و به صورت NFT یا همان توکن رمزگذاری شده به فروش برسد.

قیمت مناقصه در روز شنبه به ۲.۵ میلیون دلار (۲.۱ میلیون یورو) رسیده بود که نشان‌دهنده‌ی پتانسیل فروش کالاهای دیجیتالی است که از طریق فناوری بلاکچین احراز هویت شده‌اند.

حال این سؤال پیش می‌آید که این قیمت بالا را چه کسی پیشنهاد کرده است؟ در این خرید و فروش جنجالی پای یک ایرانی به نام سینا استوی (Sina Estavi) در میان است. ۱۵ سال پیش، جک دورسی، بنیانگذار توئیتر، اولین توئیت خود را در این سیستم عامل ارسال کرد:

پست توئیتر جک دورسی با محتوای “just setting up my twttr” از حساب شخصی او در مارس ۲۰۰۶ ارسال شده است؛ در آن زمان هیچ کس نمی‌توانست حدس بزند روزی این توئیت‌های ساده و کوتاه، با قیمت‌های بسیار بالا و باور نکردنی به فروش برسند.

حال جهان تغییر کرده است و اکنون توئیتر یکی از تاثیرگذارترین ابزار و رسانه‌ی اجتماعی بر روی زمین است و عجیب‌تر از آن، توئیت‌ها دارایی‌های دیجیتالی هستند که به راحتی می‌توانید آن‌ها را خریداری کرده و صاحب آن‌ها شوید.

امروزه با پدید آمدن ارزهای دیجیتالی و گرایش شخصیت‌های بزرگ مانند ایلان ماسک برای سرمایه گذاری بر روی آن‌ها، این امکان به وجود آمده است که شما بتوانید یک توئیت را خریداری کنید و شخصاً مالک آن باشید؛ گویی عکس یک بازیکن فوتبال را با امضای شخصی او بر روی دیوار اتاقتان نصب کرده‌اید.

بنیان‌گذار توئیتر
امروزه این امکان به وجود آمده است که شما بتوانید یک توئیت را خریداری کنید و شخصاً مالک آن باشید

درحالی‌که پیشنهاد‌های قدیمی زیادی برای خرید این توئیت در دسامبر سال ۲۰۲۰ مطرح شده بود؛ اما به تازگی و پس از ارسال لینک فروش این توئیت در بازار آنلاین “Valuables” در روز جمعه، تقاضای زیادی برای خرید آن مطرح شد و پیشنهادهای میلیون دلاری بر سر میز آمد.

بالاترین پیشنهاد خرید این توئیت به مبلغ ۲.۵ میلیون دلار و از طرف مدیر اجرایی شرکت بریج اوراکل Bridge Oracle، سینا استوی است؛ این پیشنهاد بالاتر از پیشنهاد خرید ۲ میلیون دلاری بنیانگذار پروتکل TRON جاستین سان قرار گرفته است.

جاستین سان قیمت پیشنهادی خود را دو بار افزایش داد و در نهایت ۲ میلیون دلار برای خرید توئیت دورسی پیشنهاد داد. اما بر اساس وب سایت Valuable، بالاترین پیشنهاد در دست سینا استوی است.

البته بهتر است این نکته را بدانید که حتی پس از فروش این توئیتِ جک دورسی، توئیت به صورت آنلاین در دسترس همه قرار دارد و شما می‌توانید آن را ببینید؛ و فقط مالکیت آن در انحصار خریدار است و تا زمانی که دورسی از پلتفرم توئیتر استفاده می‌کند این توئیت قابل مشاهده است.

ممکن است این سؤال در ذهن شما ایجاد شود؛ که با توجه به اینکه این توئیت باز هم در دسترس همه قرار دارد؛ چرا آن می‌خرند و پول زیادی بابت آن می‌پردازند؟

از آنجا که این فناوری عمر کوتاهی داشته و تنها مدت کوتاهی است که به وجود آمده است؛ به میزان اعتماد و علاقه‌ی شما به کالای خریداری شده بستگی دارد. برخی، این خرید را یک سرمایه گذاری مالی می‌دانند که در آینده ارزش آن چند برابر می‌شود؛ اما برای برخی دیگر فقط جنبه‌ی سرگرم کننده دارد.

خرید توئیتر
NFT یک پرونده‌ی دیجیتالی است که به صورت یک امضای دیجیتالی تأیید می‌کند که صاحب آن کیست

NFT چیست؟

NFT یک پرونده‌ی دیجیتالی است که به صورت یک امضای دیجیتالی تأیید می‌کند که صاحب آن کیست. NFT یا همان توکن غیر قابل تعویض (Non-Fungible) و رمزگذاری شده یک توکن بر مبنای فناوری بلاک چین است.

NFTهای غیرقابل تعویض، برخلاف سایر ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین یا اتر، مستقیماً نمی‌توانند با ارزش برابر مبادله شوند؛ به طور مثال شما می‌توانید یک بیت کوین را با یک بیت کوین دیگر تعویض کنید اما این قانون برای NFT صادق نیست. در واقع این توکن‌ها یک سری اطلاعات منحصر به فردی را در خود جای داده‌اند که باعث تفاوت آن‌ها از همدیگر می‌شود.

NFTها دارایی‌های دیجیتالی منحصر به فردی هستند که به راحتی قابل تأیید بوده و نمایانگر کالاهای دیجیتالی مانند تصویر، GIF، ویدئو، آلبوم موسیقی، آثار هنری یا حتی یک توئیت هستند.

آن‌ها نوعی دارایی دیجیتالی هستند که می‌توان مالکیتشان در بلاکچین ثبت شود. بازار NFTها به عنوان مجموعه‌ای دیجیتال به سرعت در حال رشد و ورود به حوزه فرهنگی و عمومی جامعه است.

امروزه توئیت‌ها به عنوان یک کالای محبوب دیجیتالی مورد توجه قرار گرفته و به صورت توکن رمزگذاری شده به فروش می‌رسند.

در واقع توئیت جک دروسی ذاتاً ارزشی ندارد و فقط به عنوان اولین توئیت این شخص و به عنوان یک NFT به صورت یک اثرهنری، که برای اولین بار یک محصول دیجیتالی را به این شکل به فروش می‌رساند؛ ارزشمند شده است و قیمتی معادل ۲.۵ میلیون دلار دارد.

همانطور که می‌دانید جک دورسی طرفدار ارزهای دیجیتال است و عبارت “# Bitcoin ” را در بیو توئیتر خود قرارداده است؛ بنابراین به نظر می‌رسد ورود جک دورسی به بخش NFT به عنوان یک جرقه برای توسعه کسب و کارش در این زمینه است.

کمپانی Square جک دورسی نیز در اواخر فوریه تقریباً ۳،۳۱۸ بیت کوین خریداری کرده و در خرید اکتبر ۲۰۲۰ مقدار آن را به ۴۷۰۹ مورد بیت کوین افزایش داده است. شاید این حراج توئیت جک دورسی یک اقدام هوشمندانه آن برای افزایش ارزش ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است.

خرید اولین توئیت
یکی از جدیدترین و نخستین پلتفرمی که این نوع توئیت های منحصربه فرد را به صورت توکن غیر قابل تعویض و رمزگذاری شده به فروش می‌رسانند؛ ValuablesCent نام دارد

فروش توئیت‌ها به صورت توکن‌های غیر قابل تعویض در ValuablesCent

یکی از جدیدترین و نخستین پلتفرمی که این نوع توئیت‌های منحصربه فرد را به صورت توکن غیر قابل تعویض و رمزگذاری شده به فروش می‌رسانند؛ ValuablesCent نام دارد که در واقع یک پلتفرم زیر نظر شبکه‌ی Cent است.

طبق پلتفرم “ValuablesCent”، خرید این توئیت به معنای خرید ” گواهی دیجیتال این توئیت است؛ این گواهی انحصاری است زیرا توسط سازنده امضا و تأیید شده است.”

“فقط یک نسخه امضا شده منحصربه‌فرد از این توئیت وجود دارد و اگر جک دورسی با فروش آن موافقت کند؛ می‌توانید برای همیشه مالک این توئیت ابتدایی مالک توئیتر باشید.”

طی چند ماه گذشته محبوبیت NFTها بسیار افزایش یافته است. در ماه فوریه، خانه حراج کریستیز (Christie’s) یک اثر هنری کاملاً دیجیتالی را به صورت توکن رمز گذاری شده فروخت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.