آزمون‌های آیلتس و تافل چیست؟

آیلتس IELTS

نکته مهمی که درباره آزمون‌های آیلتس باید بدانید این است که فقط سه مرکز در ایران هستند که این آزمون را برگزار می‌کنند و آزمون بقیه مراکز از نظر سازمان سنجش معتبر نیست. سه مرکز “آیلتس ایران”، “آیلتس تهران” و “دانشگاه آزاد” مراکز مورد تایید هستند. هرکدام از این مراکز، زمان‌بندی‌های متفاوتی برای آزمون های خود دارند که با مراجعه به وب سایت آنها می‌توانید از آنها مطلع شوید. بعد از دانستن این نکات امتحان، بد نیست بدانید IELTS در دو نوع Academic و General Training برگزار می‌شود.

امتحان Academic مخصوص کسانی است که می خواهند در یک دانشگاه انگلیسی زبان ادامه تحصیل دهند در حالی که امتحان General Training مخصوص کسانی است که می خواهند به یک کشور انگلیسی زبان مانند کانادا، استرالیا و یا نیوزلند مهاجرت کنند. آیلتس درواقع یک آزمون بریتانیایی در مقابل تافل آمریکایی است. این آزمون توسط دانشگاه کمبریج انگلستان، شورای فرهنگی بریتانیا و مرکز آیلتس استرالیا برگزار می شود و نمره بندی این آزمون از صفر تا ۹ سطح را شامل می شود که نمره قبولی برای آزمون وجود ندارد اما به طور معمول سطح پنج، نمره متوسط و شش به بالا خوب تلقی می شود.

درواقع هر دانشگاه برای پذیرش متقاضیان حداقل نمره ای را مشخص می کند و اکثر آنها حداقل نمره کلی ۶/۵ را می خواهند به طوری که نمره هر بخش هم از شش کمتر نباشد (البته این قاعده کلی است و هر دانشگاه شرایط خاص خود را دارد). به عنوان مثال برای اینکه حداکثر امتیاز زبان انگلیسی را جهت مهاجرت به کانادا کسب نمایید، باید در هر چهار قسمت امتحان IELTS حداقل نمره ۷ بگیرید. دانشگاه کمبریج، دانشگاه آکسفورد و دانشگاه هاروارد آیلتس با حداقل سطح هفت را می پذیرند.

اگر بخواهید اطلاعات دقیق تری داشته باشید، باید بدانید که آزمون آیلتس از چهار بخش شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه تشکیل شده که در قسمت های جداگانه سنجیده می شوند. قسمت های Listening و Speaking برای داوطلبان Academic و General Training به روش کاملا مشابهی مورد ارزیابی قرار می گیرد، هریک از این دو گروه سوالات جداگانه ای در قسمت های Reading و Writing دریافت می کنند.

تافل TOEFL

TOEFL مخفف عبارت Test of English as a foreign language نام آزمونی است که میزان توانایی افراد را در زمینه برقراری ارتباط به زبان انگلیسی در سطح دانشگاه ها و موسسات آموزشی می سنجد. این آزمون توسط موسسه ای تی اس (ETS) در سه نوع کاغذی، کامپیوتری و اینترنتی برگزار می شود و در بیش از شش هزار موسسه از بیش از ۱۳۰ کشور جهان مورد پذیرش قرار می گیرد. این آزمون برای اولین بار در سال ۱۹۶۴ برگزار شد و تاکنون حدود ۲۰ میلیون نفر در آن شرکت کرده اند.

این آزمون در شهرهای آمل، تبریز، شیراز، ارومیه و زنجان به صورت اینترنتی، در جزیره کیش و کرج به صورت کاغذی و در اصفهان و تهران به دو صورت برگزار می گردد. آزمون کاغذی pbt یا کاغذی مهم ترین نوع این آزمون است اما رفته رفته جای خود را به آزمون اینترنتی می دهد. در آزمون کاغذی سه مهارت مختلف متقاضیان مورد ارزیابی قرار می گیرد. مهارت شنیداری، ساختار زبان و مهارت خواندن متن انگلیسی. علاوه بر این سه قسمت یک قسمت هم برای مهارت نوشتن وجود دارد که داوطلب در ۳۰ دقیقه باید در مورد موضوع مشخصی متن بنویسد. نمرات به دست آمده از هر قسمت بعد از تغییر مقیاس یافتن با هم جمع شده و نمره کل داوطلب را مشخص می کند.

این نمره می تواند بین ۳۱۰ تا ۶۷۷ تغییر کند. بنابراین هیچ نمره مشخصی برای قبولی یا ردشدن در این آزمون وجود ندارد و همه شرکت کنندگان در این آزمون نمره آزمون را دریافت خواهند کرد. نمره مورد نیاز داوطلب بستگی به محلی دارد که داوطلب می خواهد نمره آزمون تافلش به آنجا ارسال شود معمولا برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور نمره بالاتر از ۵۵۰ مورد نیاز است. البته امتیاز کسب شده داوطلب فقط تا دو سال پس از تاریخ آزمون اعتبار دارد.

منبع: هفت‌صبح

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.