علائم آلرژی در فصل بهار و راهکارهای پیشگیری از آن

عطسه‌های پی‌درپی، خارش پوست و گلو،‌ آبریزش چشم و بینی همه از علائم آلرژی و حساسیت‌هایی است که بسیاری از افراد در فصل بهار به آن دچار می‌شوند. بیماری “تب یونجه” به دلیل این که هنگام گرده افشانی گیاهان در فصل بهار و تابستان بروز می‌کند، رینیت آلرژی فصلی نیز نامیده می‌شود. این عارضه زمانی بروز می‌کند که یک ماده حساسیت زا باعث تحریک و التهاب جدار ظریف و حساس داخل چشم‌ها و بینی می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد ۱۶ درصد از افراد به تب یونجه دچار می‌شوند که از این تعداد ۸ درصد علائم طولانی، ۶ درصد علائم فصلی طولانی و ۲ درصد تنها علائم فصلی دارند. گفته می‌شود شیوع این بیماری‌ همانند آسم و اگزما رو به افزایش است و زمینه‌ای ارثی دارد که براثر ورود گرده گیاهان به چشم‌ها و مجاری تنفسی بروز می‌کند.

درختان حساسیت زا
برخی از گیاهان و درختان در فصل بهار باعث می‌شوند که فرد به محض برخورد با‌ آنها دچار حساسیت شوند. درختان توس، زبان گنجشک، بلوط و چنار و نیز علف‌های دم روباهی، چمن و چاودار از این دسته‌اند.

بروز بیماری
این بیماری در خانواده‌هایی که مستعد حساسیت هستند (یعنی حساسیت در آنها شایع است و زمینه ژنتیکی دارند) بروز می‌کند و معمولا در اوایل دوران نوجوانی آغاز و در ۲۰ سالگی به اوج خود می‌رسد.

علائم حساسیت
مهم‌ترین علائم حساسیت شامل عطسه مکرر، آبریزش شدید از بینی، خارش یا آبریزش از چشم‌ها، از دست دادن قدرت تمرکز حواس و احساس ناراحتی عمومی است.

تسکین حساسیت
قرص‌های آنتی‌هیستامین به تسکین آبریزش بینی، عطسه، خارش گلو و خارش چشم‌ها کمک می‌کند. همچنین افشانه‌های بینی ضدالتهابی و قطره‌های بینی، التهاب داخل بینی را کاهش می‌دهند. ولی چنانچه با وجود مصرف دارو علائم بیماری برطرف نشد، ایمنی درمانی گرده گیاهان می‌تواند موثر باشد. دراین روش طی یک دوره سه ساله، مقادیر اندکی از گرده گیاه به فرد تزریق می‌شود تا با ایجاد تحمل ایمنی، آلرژی درمان شود.

پیشگیری از بروز حساسیت
این که چه باید کرد تا از بروز حساسیت‌های فصلی در امان بود، سوالی است که برای بسیاری بی‌جواب مانده است که در ذیل به آن می‌پردازیم:
روی چمن‌هایی که به تازگی کوتاه شده‌اند، ننشینید.
از رفتن به مزارع یا پارک‌ها به هنگام شب خودداری کنید.
در و پنجره اتاق را در اواسط صبح و اوایل شب ببندید.
شستشوی بینی با آب نمک یا استعمال وازلین در قسمت داخلی بینی، شدت علائم را کاهش می‌دهد.
برای جلوگیری از ورود گرده گیاهان به چشم‌ها، عینک آفتابی بزنید.

منبع: جام جم

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.