آيا شما هم از غمگيني و دل گرفتگي رنج مي‌بريد؟

رنج بردن از غمگینی و دل گرفتگیدکتر جان بريفا
مترجم: دکتر معصومه خسروي

آيا شده بدون هيچ دليل منطقي و واضحي خلق‌تان تنگ شده باشد و روحيه‌تان را از دست داده باشيد؟ خانمي را مي‌شناسم که دچار اين حالت شده بود، ولي اخيراً حالش بهترشده است. اولين فکري که در رابطه با مشکلش به ذهنم آمد اين بود که اين خانم از يک نوع اختلال خلقي فصلي رنج مي‌برد(SAD). اين مساله کاملاً آشکار شده که وقتي زمستان فرا مي رسد و روزها کوتاه مي‌شوند، برخي از مردم مستعد مبتلا شدن به افسردگي مي‌شوند که علت آن نبودن نور خورشيد به حد کافي است. من اين مساله را به آن خانم يادآور شدم و او در پاسخ گفت که خواهرش نيز به وي گفته که او فقط احتياج به گذراندن يک تعطيلي در محلي آفتابي دارد. من هم اضافه کردم که ممکن است او درست گفته باشد. اما بيمار من به نکته درستي اشاره کرد و آن اين بود که اين راه حل هميشه عملي نيست.

قرار گرفتن در معرض نور بويژه به هنگام زمستان، به اين معني نيست که حتماً بايد به جايي که نور خورشيد تابان دارد برويم. ما مي‌توانيم با استفاده از ابزارهاي ويژه، نور خورشيد را شبيه سازي کنيم. در مقاله‌اي که در مجله افسردگي و اضطراب در مارس 2009 به چاپ رسيده بود، پيشنهاد شده که براي حفظ خلق و خويمان، بخش آبي نوري که از يک طيف بصري ظاهر مي‌شود خيلي مهم است. نور درماني، شامل درمان با نور آبي روشن (در حدود 7500 lux) براي يک ساعت در روز به هنگام صبح انجام شد و اين روش با نور قرمز کمرنگ (در حدود 50 lux) در زماني يکسان صورت گرفت. درمان حدود سه هفته طول کشيد و افراد به مدت سه هفته در حين درمان مورد ارزيابي قرار گرفتند. نمرات افسردگي افرادي که در گروهي قرار داشتند که نور آبي کمرنگ دريافت مي‌کردند در مقايسه با افرادي که در گروه کنترل بودند و هيچ نوري دريافت نمي‏کردند، به طور چشمگيري کاهش يافته بود. خواب آنها بهتر شده بود و به هنگام صبح راحت تر از رختخواب بلند مي‌شدند. برخي از پارامترهاي زيستي نيز در آنان بررسي شد. سطح هورمون استرس که کورتيزول است به طور قابل توجهي به هنگام غروب در پاسخ به نور آبي کمرنگ پايين آمده بود و سطح متابوليسم (مسئول پاسخگويي عصبهاي زيستي براي خوابيدن) بعد از قرارگرفتن در معرض نور آبي کمرنگ به طور سريعي افزايش يافته بود. بر اساس اين نتايج، به نظر مي‌رسد درمان با نور آبي کمرنگ بتواند براي بهبود خلق و خوي و خواب، حتي براي کساني که به نظر نمي رسد از اختلال خلقي فصلي رنج ببرند نيز مفيد باشد.

پژوهش ديگري در آگوست 2005 در مجله مراقبت‌هاي سلامتي ذهني به چاپ رسيد. اين مطالعه بر روي زنان انجام شده بود. نتايج آن نيز بيانگر اين بود که درمان با نور آبي کمرنگ، خلق وخوي را بهبود بخشيده و انرژي را در افرادي که افسردگي فصلي ندارند زياد مي‌کند. اين شواهد نشان مي دهد که نور براي حفظ سلامت عمومي و همچنين حفظ خلق و خوي مفيد است. اين شواهد و نتايج احتمال دارد موجب شود تا برخي از ما تلاش کنيم به حد کافي در طول سال در معرض نور مناسب قرار بگيريم، و شايد فرقي نکند که اين نور خورشيد باشد يا نوري که ما به طور مصنوعي با استفاده از ابزار الکترونيکي درست کرده باشيم.
منبع: سه نشانه

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.