خندیدن از طریق گریه!

بیشتر افراد از تماشای فیلم‏های تراژدی لذت می‏برند و اینگونه فیلم‌ها در کوتاه مدت باعث ایجاد شادی در افراد می‏شوند. محققین دریافته‏ اند تماشای فیلم‏های تراژدی باعث می‌شود افراد به روابط نزدیک اطرفشان فکر کنند و این مساله باعث بهتر شدن روابط و داشتن زندگی شادتر می‏شود. نتایج نشان داده است که تماشای داستانی غم انگیز که به نظر نوعی تجربه منفی است، باعث می‏شود افراد به جنبه‏ های مثبت زندگیشان بیشتر توجه کنند.

استاد ارتباطات دانشگاه اوهایو که نویسنده اصلی این مطالعه است می‏گوید: درون مایه داستان‌های تراژیک اغلب درباره عشق های جاودانه است و موجب می‏شود تماشاگران به افراد مورد علاقه‌شان بیشتر توجه کنند و از حضورشان لذت ببرند. نکته در این است که افراد تا چه اندازه در مورد روابط خودشان به خاطر تماشای اینگونه فیلم‏ها می‏اندیشند و مشخص شده است هرچه بیشتر افراد به نزدیکانشان بعد از چنین فیلم‌هایی فکر کنند به همان اندازه شادی بیشتری را تجربه خواهند کرد. تماشاگرانی که خودخواه‏تر هستند در مورد اینگونه فیلم‏ها می‏گویند «زندگی من به بدی شخصیت این فیلم نیست» که چنین افرادی افزایش شادی خاصی را تجربه نمی‌کنند. به گفته محققینی که این مطالعه را انجام داده‏اند برای اولین بار است که به روش علمی بررسی می‏شود که چرا افراد از تماشای تراژدی‌های ناراحت کننده لذت می‏برند.

فیلسوف‏ها همواره از هزاران سال پیش به دنبال پاسخ این سئوال بوده‏ اند اما توجه علمی به خود سئوال نشده است. نتایج این مطالعه در مجله Communication Research منتشر شده است. در این مطالعه ۳۶۱ دانشجو نسخه خلاصه شده فیلم «کفاره» محصول سال ۲۰۰۷ را که داستان دو عاشقی ست که از هم جدا شده و در جنگ کشته می‏شوند را تماشا کردند. قبل و بعد از تماشای فیلم از دانشجویان سئوال‏هایی پرسیده شد تا مشخص شود تا چه اندازه از زندگی خود راضی هستند. همچنین قبل، بعد و در طول تماشای فیلم از آنها سئوال هایی پرسیده شد تا عواطف مختلفی که دارند از جمله میزان ناراحتیشان مشخص شود. پس از تماشای فیلم هم تماشاگران بر اساس میزان رضایتی که از زندگی خود داشتند درجه بندی شدند و از آنان خواسته شد در مورد اینکه فیلم چه تاثیری بر روابط نزدیک و اهدافشان داشته بنویسند. افرادی که بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته بودند و ناراحت‏تر شده بودند به گفته محققین دوست داشتند بیشتر در مورد افراد پیرامون خود بنویسند که به خودی خود میزان شادی و رضایت از زندگی را در افراد افزایش می دهد که رضایت از تماشای خود فیلم را نیز بدنبال خواهد داشت. به همین دلیل است که این‏گونه فیلم‏‏ها با توجه به غم درونشان بین مخاطبین محبوب هستند چرا که باعث می‏شوند افراد به روابط نزدیک اطراف خودشان بیشتر فکر کنند و از حضورشان بیشتر لذت ببرند.

منبع: روزنامه مردمسالاری

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.