دکوراسیون اتاق ورزش

دکوراسیون اتاق ورزشبا توجه به گسترش شهرنشینی در چند دهه اخیر، کم تحرکی عامل اصلی یک سوم مرگ‏های ناشی از بیماری‏های قلبی، سرطان و دیابت است. فعالیت بدنی منظم موجب کاهش فشار خون، پایین آمدن ضربان قلب و افزایش ظرفیت هوازی بدن می شود. به علاوه ورزشهایی که توام با اعمال وزن بر روی بدن هستند سبب تقویت استخوانها و جلوگیری از پوکی استخوان می شوند. مطالعات علمی حاکی از این امر هستند که افسردگی و اضطراب در پی فعالیت جسمانی بهبود می‏یابد.

فعالیت های ورزشی و تربیت بدنی به عنوان یک ضرورت انکارناپذیر و حیاتی در تامین سلامت و بهداشت جسم و روان هستند، از انواع انحرافات اجتماعی جلوگیری بعمل آورده و هزینه های درمانی را کاهش می دهند. با نگاهی به دیدگاه اندیشمندان بزرگ جهان، درمی‏یابیم که ورزش و رسیدگی به فعالیت جسمانی، مورد تأکید و تشویق آنان بوده است. ابوعلی سینا دراین باره می‏گوید: “ورزش، حرکتی است تابع اراده. در ورزش تنفس عمیق و پی‏درپی می‏آید و هر کس بتواند با اسلوب صحیح و متناسب با اعتدال مزاجش و در وقت و زمان مناسب ورزش کند، از چاره جویی و مداوای بیماری‏های مزاجی که در دنباله آن می‏ آید، بی‏ نیاز می‏گردد”.‏

دکوراسیون اتاق ورزش باید به شما انرژی بدهد، حس طراوت و شادابی را در شما زنده نگه دارد، جذاب باشد و از شما دعوت کند تا در آن ورزش کنید.

پیش از هر چیز هدف خود را از ایجاد یک محوطه برای ورزش مشخص کنید. سپس به میزان فضایی که در اختیار دارید فکر کنید. عده ای گوشه ای از یک اتاق را تبدیل به منطقه ورزش می کنند و بعضی ها یک اتاق کامل را به این کار اختصاص می دهند.

دستگاههای ورزشی
نکته بعدی تهیه ملزومات ورزشی است. فقط دستگاههایی را بخرید که مطمئن هستید به آنها نیاز دارید و از آنها استفاده می کنید. اتاق را بیش از اندازه با دستگاههای مختلف شلوغ نکنید. این کار هم زیبایی بصری اتاق را از میان می برد و هم امکان مانور دادن و حرکت آزادانه را از شما سلب می کند. بد نیست اطلاعاتی در مورد مقیاس اتاق و نوع تمرینات خود را تهیه کرده و در اختیار یک مربی ورزش یا تناسب اندام قرار بدهید تا او شما را در خرید وسایل مورد نیاز راهنمایی کند. به طور کلی برای یک محیط کوچک با صرف هزینه پایین یک تردمیل، دوچرخه، و استپر کفایت می کند. از جمله مزایای دستگاههای مذکور این است که همه عضلات بدن را درگیر می کنند، به راحتی جمع شده و قابلیت جابجایی دارند.

رنگ
رنگ در اتاق ورزش از اهمیت بالایی برخوردار است. شاید بتوان گفت که انتخاب رنگ مناسب برای این اتاق از هر اتاق دیگری مهم تر است. همانطور که میدانید رنگ تاثیر شگرفی بر روی حالات و احساسات درونی انسان می گذارد. به همین دلیل بکارگیری رنگ نامناسب برای محوطه ورزش، انرژی شما را کاهش داده و خیلی زود خسته تان می کند. تعداد زیادی از کارشناسان معتقدند که برای اتاق ورزش هر چه از رنگ های روشن تر استفاده کنید بهتر است. اما گاهی اوقات رنگ های خیلی روشن برای برخی از افراد خیلی زود خسته کننده می شوند، بنابراین سعی کنید تا جایی که می توانید رنگی را انتخاب کنید که برایتان کاربردی باشد.
چه ورزشی انجام می دهید؟ اگر می خواهید در این اتاق به تمرین یوگا بپردازید، یک رنگ آبی خنک، آرامش ذهنی شما را افزایش داده و حس سکون و آسایش خیال را افزایش می دهد. نارنجی هم یک رنگ پرانرژی است و اگر می خواهید ورزش های هوازی انجام دهید پیشنهاد مناسبی است. بنفش رنگ تحول و دگر گونی است و اگر بیش از حد اضافه وزن دارید و تصمیم گرفته اید که ساختار کلی بدن خود را تغییر دهید، بد نیست از این رنگ استفاده کنید. قرمز به سادگی فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد اما این افزایش ضربان مجازی است و سبب بروز خستگی زودرس می شود. قرمز همچنین تاثیر مستقیمی روی اشتها دارد و شما را به سرعت گرسنه می کند و این مسئله ای که باید در هنگام ورزش کردن از آن پرهیز کنید.

پوشش کف
به پوشش کف اتاق ورزش هم دقت کنید چراکه اکثر فعالیت های شما روی این منطقه انجام می پذیرد. پهن کردن فرش ایده بدی به شمار نمی رود زیرا سطح نرمی را برایتان ایجاد می کند. اما مناسب ترین گزینه برای پوشاندن کف این اتاق یک سطح نرم پلاستیکی است. به این منظور می توانید از پوشش های آماده فوم و پلی استر استفاده کنید.

ایمنی
حفظ ایمنی در این مکان یکی دیگر از مواردی است که باید حتماً به آن توجه کرد. هنگام نصب دستگاهها آنها را در محل مورد نظر به دقت فیکس کنید. اگر فکر می کنید که ممکن است دستگاههای بدن سازی برای کودکان خطر ساز شوند، حتما درب اتاق را قفل کنید تا مانع ورود کودکان شوید. خرید وسایل حجیم بدنسازی نه تنها هزینه بالایی در بردارد بلکه به مراقبت و رسیدگی بیشتری هم نیاز دارد. فراموش نکنید که شما برای ورزش کردن نیاز به تجهیزات کامل یک باشگاه درجه ۱ ورزشی را ندارید.

باید های اتاق ورزش
تشک: یکی از ملزومات ضروری در هر اتاق ورزشی تشک های تمرینی است. تشک به ویژه برای انجام حرکات یوگا و سایر حرکات زمینی نظیر دراز نشست و شنا مورد استفاده قرار می گیرد. در این زمینه قدری خلاقانه عمل کنید و رنگ و طرح این تشک ها را بر اساس میل و سلیقه شخصی انتخاب نمایید. دقت کنید که رنگ آنها با رنگ سقف، کف، و دیوارها همخوانی داشته باشد.

آب سرد کن: متخصصان تاکید بر نوشیدن آب در حین ورزش دارند. در این زمان شما به شدت تشنه می شوید و باید به وفور آب بنوشید؛ بنابراین بد نیست یک دستگاه آب سرد کن و یا یک یخچال کوچک برای این فضا تهیه کنید تا آب و سایر نوشیدنی های دیگر را در آن خنک نگه دارید.

ساعت دیواری: ساعت دیواری یک باید همیشگی برای اتاق ورزش است. هر چند همه ما ساعت مچی داریم اما در نظر گرفتن یک ساعت دیواری برای دیوار اتاق ورزش ضروری است. در حین ورزش با نگاه به ساعت راندمان شما افزایش پیدا می کند و راحتتر می توانید میزان فعالیت خود را بر حسب زمان اندازه گیری کنید.

سیستم صوتی: در یک اتاق ساکت به سرعت از ورزش کردن خسته می شوید به خصوص اگر تنها باشید و این اتاق در زیر زمین قرار گرفته باشد. در یک چنین فضایی شما به سرعت انرژی خود را از دست می دهید. راهکار اساسی قرار دادن یک سیستم استریو در اتاق ورزش است. قرار نیست هزینه زیادی صرف کنید، یک ضبط صوت به همراه یک باند کافی است. گوش دادن به موسیقی محرک در زمان ورزش انرژی شما را افزایش می دهد.

قاب عکس: تصاویری را بر روی دیوار نصب کنید که با نگاه کردن به آنها آخرین ست دراز نشست را نیز به اتمام برسانید. برای تزئین دیوارها می توانید از تصاویر ورزشکاران مورد علاقه خود نیز استفاده کنید و از پشتکار آنها الگو بگیرید. این امر شور و نشاط و انگیزه را در شما زنده نگه میدارد.

آینه: قرار دادن آینه در اتاق ورزش یک ضرورت است. زمانیکه خود را در آینه نگاه می کنید، ناخودآگاه به ادامه کار ترغیب می شوید. به علاوه هنگامیکه خودتان را در حال ورزش می بینید حس خوبی به شما دست می دهد.

وسایل زینتی: برای تزئین اتاق ورزش لازم نیست حتماً از وسایل دکوری کلاسیک استفاده کنید. چند شاخه بامبو آن هم وقتی که بدنتان با دستگاههای آهنی درگیر است روحیه شما را به طرز باورنکردنی بهبود می بخشد. استفاده از گل ها و گیاهان فضا را تر و تازه می کند و سبب تصفیه هوا نیز می شود.

نور: مطمئن شوید که از نور مناسب در محل مناسب استفاده می کنید. اتاق ورزش باید روشن و پر نور باشد. اگر بتوانید از نور طبیعی روز هم بهره بگیرید خیلی خوب است. نور لامپ ها را طوری تنظیم کنید که بازتاب آن در آینه بیفتد. اگر در آینه زیبا به نظر برسید بیش از پیش به ورزش کردن ترغیب می شوید.

جالباسی: برای آویزان کردن لباس های ورزشی، روپوش، دستکش، و حوله مورد استفاده قرار می گیرد.

منبع: نشریه منزل

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.