نکات بهداشتی درباره استفاده از ظروف یکبار مصرف

ظروف یکبار مصرفپلاستیک‌ها، پلیمرهایی هستند که از سنتز مواد اولیه‌ای به نام مونومر تهیه می‌شوند. مونومرها موادی سمی و برای سلامت انسان مضر هستند؛ در حالی که پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند.اما اشكال كار اينجاست كه معمولاً در فرايند تهيه پليمرها مقداری مونومر باقی می‌ماند. اگر اين فرآيند اصولی و مطابق استانداردهای لازم صورت گرفته باشد، مشكلی برای سلامت افراد به وجود نمی‌آورد. برای همين در استفاده از پلاستيك‌ها به عنوان ظروف غذا بايد بسيار محتاط بود و در ضمن به هرنوع پلاستِيكی نبايد مجوز بسته بندی مواد غذايی داده شود.»

توصيه های بهداشتي در زمينه استفاده از ظروف يکبار مصرف:

• ظروف مورد استفاده باید یکنواخت و فاقد لکه ها و دانه های سیاه رنگ باشد.

• عموما از تماس ظروف پلیمری با مواد غذائی داغ جلوگیری شود.

• در هنگام استفاده از ظروف يکبار مصرف بايد به علامت اختصاری حک شده در کف ظرف يکبار مصرف توجه گردد.

• استفاده از ظروف پلی اتيلني (PE) و پروپيلنی (pp) که به رنگ سفيد مي باشند و عمدتا براي بسته بندي و نگهداری محصولات لبني ، روغن و سرکه به کار مي روند ، براي مواد غذايي گرم و مرطوب بلامانع است .

• استفاده از ظروف پلي استايرني فوم دار (EPS) و ظروف پلي استايرني سفيد رنگ (HIPS) براي مواد غذايي گرم و مرطوب مشکلي ايجاد نمي کند ، ولي براي نگهداری مواد غذايي داغ نامناسب است . استفاده از ظروف پلي استايرني شفاف (GPPS) تنها براي نوشيدني های سرد مناسب مي باشد و براي مواد غذايي داغ مانند چای و قهوه مناسب نمي باشد .

• ظروف يکبار مصرف پليمری که منشاء نفتی دارند، به علت اينکه در مواد غذايی گرم، چربی‌دار و مواد ترش و اسيدی حل می‌شوند، بسيار مضر، بيماری‌زا و به خصوص سرطان‌زا هستند، ضمن اينکه تجزيه‌پذير و تخريب‌پذير نيستند و محيط زيست را آلوده می‌کنند.

• ظروف يکبار مصرف پلي استايرني از مونومر استايرن که ترکيبي آروماتيک است تشکيل شده است و در مواجهه با دمای بالاتر از 65 درجه سانتيگراد اين مونومر آزاد مي شود که تاثيرات سرطانزا دارد . از اينرو وزارت بهداشت نگهداری ، حمل و بسته بندی غذا با دمای بالاتر از 65 درجه را در ظروف پلاستيکي پلي استايرني ممنوع کرده است .
از آنجايي که چربي ، فرآيند آزاد شدن اين مونومر سمي را تسريع ميکند ، بسته بندي مواد غذايي چرب نيز در اين گونه ظروف ممنوع است .

• ظروف پلي استايرني در سه نوع شفاف شکننده ، نرم و نيمه شفاف و همچنين فومي عرضه مي شود .كارشناسان امر غذا و دارو،استفاده از ظروف يكبار مصرف گياهي را بدليل برخورداري از مزاياي خوب سلامت به تمامي خانواده‌هاو صنوف توصيه مي‌كنند.

• استفاده از بطری‌های آب معدنی نيز مستلزم رعايت نكات ايمنی خاصی است.

در ميان تمام انواع ظروف يك بار مصرف شايد بتوانيم از بطری‌های آب آشاميدنی به عنوان پرمصرف ترين انواع اين ظروف نام ببريم. بطری‌هايی كه در ماه‌های گرم سال حتی اگر حاوی آب معدنی نباشند، به طور مرتب از آب شهری پُر می‌شوند و درون يخچال قرار می‌گيرند تا آب خنك مصرفی خانواده را تامين كنند و در ديگر ايام هم برای نگهداری موادی چون آب ليمو و آب غوره مورد استفاده قرار می‌گيرند.

«معمولا جنس اين بطری‌ها از PVC است كه مشكلی هم برای سلامت انسان به وجود نمی‌آورد. اما اگر آب بيش از 6 ماه در اين ظروف نگهداری گردد، آلوده می‌شود. بنابراين خانواده‌ها بايد از استفاده مكرر اين ظروف برای نگهداری آب در يخچال خودداری كنند.»

طبيعتاً استفاده طولانی مدت از بطری‌های يك بار مصرف حتي برای آب توصيه نمی‌شود، مواد ترش مانند آب ليمو، آب غوره و سركه رانبايد در طولانی مدت در اين ظروف نگهداری کرد ؛ به خصوص كه خاصيت اسيدی اين مواد تاثير بيشتری بر بطری دارد .

• زمان برگشت ظروف پلاستيكي يكبار مصرف به طبيعت ‪ ۳۰۰‬تا ‪ ۵۰۰‬ سال به طول مي‌ انجامد، امااين زمان براي ظروف يك بار مصرف گياهي پنج تا شش ماه بدون هيچ آسيب زيست محيطي مي‌باشد.

ظروفی که توصيه مي شود ، ظروف يك بار مصرف گياهي تهيه شده از نشاسته ذرت اصلاح شده است که بايستي با فرهنگ‌سازي جاي ظروف قبلي رابگيرد.
اين ظروف عاري از هر گونه اثرات مضر و عكس‌العمل‌هاي شيميايي در تماس با مايعات و غذاهاي داغ هستندو در برابر حرارت مقاومند.

هزينه تهيه اين ظروف بسيار ارزانتر از هزينه درماني و تهيه تجهيزات پزشكي براي جبران صدمات ناشي از استفاده از ظروف نامناسب مي‌باشد.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.