براي خنك نگه داشتن بدن در هواي بسيار گرم چه کار کنیم؟

خنک نگه داشتن بدن در هواي گرمكارشناسان بهداشتي صليب سرخ آمريكا تاكيد كردند افزايش شديد دماي هوا كه اخيرا در برخي از نقاط جهان به يك بحران جدي تبديل شده است مي‌تواند سلامت مردم را به خطر بيندازد.

به گزارش ايسنا، اين كارشناسان چند توصيه و اقدام احتياطي را پيشنهاد كرده‌اند كه در صورت عمل به آنها مي‌توانيد در مواقعي كه دماي هوا بسيار بالا است بدنتان را خنك نگه داريد و از گرماي شديد در امان بمانيد.

به گزارش پايگاه اينترنتي نورويچ بولتن، اين كارشناسان توصيه مي‌كنند: – لباس متناسب با هواي گرم بپوشيد. براي مثال از لباس‌هاي نخي و سبك با رنگ‌هاي روشن، كلاه و يا حتي چتر آفتابي استفاده كنيد.

– آب زياد بنوشيد. هميشه همراه خود شيشه آب يا آب‌ميوه داشته باشيد و مدام مايعات بنوشيد.

حتي اگر احساس تشنگي هم نمي‌كنيد نوشيدن دائمي مايعات را فراموش نكنيد. از مصرف الكل و كافئين پرهيز كنيد چون باعث كم‌ شدن آب بدن مي‌شوند.

– حتما حجم غذا را در هر وعده كاهش داده و تعداد وعده‌ها را افزايش دهيد. از مصرف غذاهايي كه حاوي پروتئين زياد هستند، اجتناب كنيد چون اين غذاها حرارت سوخت و سازي بدن را افزايش مي‌دهند. هم‌چنين سعي كنيد آرام باشيد و از انجام فعاليت‌هاي پرتحرك در ساعات گرمتر روز خودداري كرده و در عوض اين گونه فعاليت‌ها را به ساعات خنك‌تر روز كه معمولا بين ساعت 4 تا 7 صبح است، موكول كنيد.

– تا جايي كه امكان دارد در روزهاي گرم در فضاهاي سرپوشيده و داخل ساختمان بمانيد و از حضور در فضاي آزاد، پرهيز نماييد.

اگر در ساختماني هستيد كه سيستم تهويه هوا ندارد حتي‌المقدور در طبقات پايين‌تر باشيد كه تابش خورشيد در آنها كمتر است. به خاطر داشته باشيد كه پنكه‌ها و هواكش‌هاي برقي هوا را خنك نمي‌كنند بلكه فقط موجب چرخش هوا در فضاي اتاق مي‌شوند.

– همسايه خوبي باشيد يعني وقتي موج گرماي شديد شهر و محل زندگي شما را فرا مي‌گيرد اگر در همسايگي خود ساكنان سالمندي داريد حتما به آنها سر بزنيد و در صورت نياز به آنها كمك كنيد تا توصيه‌هاي فوق را حتي‌المقدور انجام دهند.

مركز خدمات ملي آب‌ و هوايي امريكا در گزارشي اعلام كرده است كه گرماي شديد هوا درواقع قاتل درجه يك مرتبط با عوامل جوي و تغييرات آب و هوايي است كه هر سال بيش از ساير رويدادهاي جوي شامل سيل و صاعقه و توفان و گرد و باد، قرباني مي‌گيرد.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.