در تابستان پیلینگ نکنید

لابد شنیده اید که پزشکان تاکید دارند از پیلینگ کردن پوست در فصل تابستان بپرهیزید و بهتر است آن را به پاییز و زمستان موکول کنید. می دانید چرا؟ پیلینگ شیمیایی پوست در واقع یک نوع لایه برداری پوست است که در آن بخش کمی از لایه سطحی یعنی اپی درم جدا می شود تا با از بین رفتن سلول های مرده سطحی، سلول های پوست به نوسازی بپردازند و جزو مراقبت های پس از این عمل شیمیایی روی پوست، آن بود که نباید در برابر آفتاب قرار می گرفتید چون لایه های نو که پس از ترمیم پوست در حل رشد بودند، در معرض آفتاب تیره می شدند و حالت لک و نازیبا پدید می آمد.

در پاییز و زمستان که نور آفتاب به شدت تابستان نیست می توانید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید تا به منظور از بین بردن ضایعات پوستی مانند لکه های قهوه ای، جای جوش و زخم، منافذ گشاد پوست و زخم سطحی، برای شما پیلینگ انجام دهد و اما قصد من از نوشتن این یادداشت، پاسخ به آن گروهی از خوانندگان بود که تمایل داشتند در منزل و با استفاده از ماسک ها یا کرم های موجود در بازار، لایه برداری سطحی پوست انجام دهند. کرم های موجود در بازار ۳ تا ۱۵ درصد از انواع اسیدهای میوه را در خود دارند.

اسیدهای میوه، منابع طبیعی هستند که خود شما هم می توانید با استفاده از آنها و مالیدن آن روی پوست (بسته به عکس العمل پوست، از ۳ دقیقه تا ۱۰ دقیقه و گاهی بیشتر) از اثرات مفیدش بهره مند شوید. اسیدهای میوه باعث سست شدن اتصالات سلول های سطحی و مرده پوست از لایه زیرین و نوسازی سلولی می شود. ضمنا روی سلول های رنگساز هم اثر می کند و جلوی فعالیت آنها را به طور محدود می گیرد بنابراین تا حدی پوست شما را روشن خواهد کرد. ممکن است اسیدهای میوه روی پوست های حساس و خشک سبب سوزش و خارش یا قرمزی شود بنابراین اگر پوست های حساسی دارید قبل از مصرف آنها با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید و با به کارگیری آنها پوست شاداب و جوانی داشته باشید.

دکتر غلامحسین غفارپور
مدیرگروه پوست و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران
منبع: سلامت

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.