رادیو در گذر تاریخ

آیا تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که شیوه های نوین ارتباطی تا چه اندازه زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار داده است؟ بدیهی است بخش مهمی از زندگی امروز ما به نوعی با این فناوری گره خورده، به گونه ای که توانسته تسهیلات و امکانات بیشتری را برای رفاه بشریت به ارمغان آورد. شاید تصور این که روزی یا حتی چند ساعتی امکان دسترسی به فناوری های مدرن نداشته باشیم، دیگر برایمان مقدور نباشد.

پیشرفت علم و فناوری، همچنین مکان دسترسی به زیرساخت های ارتباطی پیشرفته ای را که در مقایسه سرعت بیشتری دارند نیز فراهم ساخته است. روش های سنتی در مسیر پیشرفت فناوری های ارتباطی جای خود را به فناوری های نوینی داده که می تواند پاسخگوی طیف وسیع تری از نیاز های بشر امروزی باشد. رادیو نیز از جمله فناوری هایی است که نتوانسته خود را در برابر نفوذ فناوری های دیجیتال و مدرن امروزی مصون نگه دارد. راستش را بخواهید اصولا رادیو برای بقاء چاره ای جز سر تسلیم فرود آوردن در برابر دنیای دیجیتال نداشته است. برخلاف آنچه تصور می شود به رغم گسترش فناوری و دسترسی به برنامه های مختلف سرگرم کننده، همچنان رادیو در سراسر دنیا علاقه مندان خاص خود را دارد.

تنوع پخش برنامه های رادیویی در مقایسه با سایر رسانه ها بسیار بیشتر بوده و افراد با سلیقه های مختلف می توانند در ایستگاه های رادیویی مختلف شنونده برنامه های مورد علاقه شان باشند، بخصوص این روزها که دسترسی به شبکه های رادیویی به مراتب آسان تر است و نیازی نیست افراد با استفاده از گیرنده های رادیویی قدیمی در میان کانال های مختلف موج رادیویی مورد نظرشان را جستجو کنند تا برنامه ای دلخواه بیابند و گوش به آن بسپارند.

این روزها تنها کافی است به اینترنت دسترسی داشته باشید تا بتوانید از طریق کامپیوتر، لپ تاپ، تبلت، گوشی تلفن همراه یا حتی نسل جدید تلویزیون ها و کنسول های بازی که در اختیار دارید به سایت پخش آنلاین شبکه های رادیویی مراجعه کرده و با استفاده از نرم افزارهای عرضه شده برای گیرنده های رادیویی، ایستگاه رادیویی مورد نظر را انتخاب کرده و شنونده برنامه های مورد علاقه خود باشید. حالا این برنامه از هر جای جهان که پخش شود، فرقی ندارد و کیفیت صدای شنیده شده توسط شما به همان خوبی صدایی است که شنونده محلی دریافت می کند. نرم افزارهایی که برای این کار طراحی شده اند به آسانی و حتی با سرعت متوسط اینترنت، امکان دریافت برنامه ای رادیویی را فراهم می کنند. به کمک این نرم افزارها حتی می توانید برنامه رادیویی مورد نظرتان را در فرمت MP۳ ضبط و سر فرصت به آن گوش کنید.

● رادیو از نوع اینترنتی و دیجیتال
در سال های اخیر رادیوهای اینترنتی با استقبال بسیار خوبی از سوی مخاطبان برنامه های رادیویی مواجه شده است و بسیاری از شنوندگان اوقات بیکاری و فراغتشان را با گوش دادن به برنامه هایی که از طریق رادیو هایی اینترنتی پخش می شود، سپری می کنند. پخش رادیو های اینترنتی مستلزم دسترسی به سرورهای خاصی است که به اصطلاح به آن shoutcast server گفته می شود. این سرورها امکان برقراری ارتباط با یک پخش کننده از سیستم کاربر را فراهم می کنند و به این ترتیب می توان برنامه های رادیویی را در قالب فایل های صوتی همزمان روی اینترنت پخش کرد. رادیوی اینترنتی، برنامه ای برای دریافت اطلاعات صوتی از طریق اینترنت است. گیرنده این رادیو می تواند فایل های صوتی را که در قالب برنامه های رادیویی اینترنتی پخش می شود به صورت آنلاین و از طریق اینترنت در کامپیوتر یا هر ابزار دیگری که قابلیت دسترسی به اینترنت داشته باشد، دریافت کند.

بسیاری از کارشناسان براین باورند که راه اندازی رادیوی اینترنتی، برگ جدیدی از تاریخ رادیوست که در قالب فناوری نوین ارتباطی به تصویر کشیده شده است. رادیوی اینترنتی همان رادیوی قدیمی است که در لباسی از جنس فناوری های ارتباطی ساخته و پرداخته می شود. ویژگی منحصربه فرد رادیو های اینترنتی این است که همه افراد با هر سرمایه اولیه ای می توانند یک ایستگاه رادیویی اختصاصی طراحی کنند و برای آن برنامه بسازند. پخش برنامه های رادیوهای اینترنتی از طریق امواج رادیویی نیست، بلکه این برنامه ها از طریق اینترنت پخش می شوند. بنابراین رادیوهای اینترنتی را نمی توان از طریق رادیوهای معمولی دریافت کرد، بلکه دریافت برنامه های رادیویی اینترنتی مستلزم دسترسی به اینترنت است و در حقیقت گیرنده این رادیو، رادیوهایی از نوع رادیو های سنتی که می شناسیم نیست، بلکه یک نرم افزار کامپیوتری مانند Media Player سیستم عامل ویندوز است. شنوندگان رادیوی اینترنتی، کاربران اینترنت هستند. رادیو های اینترنتی در دو گروه آفلاین و آنلاین قرار می گیرند. رادیو های اینترنتی آفلاین یا غیرزنده برنامه هایی را که از قبل آپلود شده و در روزهای معینی به روزرسانی می شوند، پخش می کنند. این گروه از رادیوهای اینترنتی، هم قابلیت پخش اینترنتی دارند و هم می توان برنامه های آنها را دانلود کرد. اما رادیوی زنده یا آنلاین اینترنتی همواره در حال پخش برنامه های زنده از یک ایستگاه رادیویی است و برنامه های آن قابل دانلود نیست، مگر این که در سایت آن شبکه رادیویی آرشیوی از برنامه های پخش شده وجود داشته باشد. اما رادیوی اینترنتی و رادیوی دیجیتال دو مقوله کاملا مجزا هستند. آنچه با عنوان رادیوی دیجیتال از آن نام برده می شود روشی برای انتقال برنامه های صوتی است. در این سیستم، برنامه های صوتی به صورت دیجیتال یا به عبارتی در قالب کدهای صفر و یک ضبط شده و در ادامه از مراکز فرستنده رادیویی به صورت دیجیتال منتقل و پخش می شوند. در حقیقت پخش رادیویی دیجیتال استانداردی برای پخش امواج صوتی به شیوه دیجیتال است و هدف از طراحی و راه اندازی این استاندارد، دستیابی به سیستم پخش صوتی با کیفیت بیشتر است. رادیوی دیجیتال فناوری پخش رادیویی است که در آن اطلاعات در قالب سیگنال های دیجیتال و براساس استانداردهای ارتباطی دیجیتال مخابره می شود.

● آینده رادیو را در اینترنت جستجو کنید
پیشرفت های به دست آمده در زمینه ارتباطات رادیویی تنها محدود به سیستم های پخش و برنامه های نرم افزاری برای دریافت امواج رادیویی محدود نمی شود، بلکه رادیو از نظر سخت افزاری نیز دورهایی از رشد و شکوفایی را پشت سر گذاشته است. امروزه هر ابزاری که قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشد می تواند یک رادیو باشد. در حقیقت رادیو در قالب فناوری های جدید طراحی و ساخته می شود. از این رو بسیاری از افراد، آینده رادیو را در اینترنت جستجو می کنند. زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری ماهیت رادیو را دستخوش تغییراتی اساسی کرده اند. اینترنت، رادیو را از ساختار خطی خارج کرده و به این ترتیب هر شنونده ای می تواند خودش مدیریت ایستگاه رادیویی مورد علاقه اش را در دست گیرد. در واقع در دنیای امروز، دیگر رادیو جاده ای یکطرفه نیست که به مخاطب ختم شود، بلکه مخاطب نیز می تواند به کمک شیوه های نوین ارتباطی با رادیو در تعامل باشد. پس از شکل گیری مطبوعات، رادیو دومین رسانه ای است که در دنیای مدرن متولد شد و قدمت آن به بیش از یک قرن می رسد. اگر نگاهی به تاریخ گذشته بیندازیم متوجه می شویم رادیو در مدت حیات خود فراز و نشیب های بسیاری را پشت سر گذاشته و کارکردهای مختلفی در کارنامه فعالیت های حرفه ای خود به ثبت رسانده است و حالا چشم به آینده ای دیجیتال دارد.

● رادیو در گذر تاریخ
از وقتی پدربزرگ ها در قهوه خانه های قدیمی دور هم جمع می شدند و به برنامه های رادیوهای هفت موج مبله که در آن زمان اوج فناوری محسوب می شد گوش می دادند، سال های زیادی می گذرد. ۱۱۷ سال از زمانی که مارکنی، مخترع ایتالیایی با ارسال اولین خبر رادیویی از طریق فناوری بی سیم نام خود را در تاریخ ثبت کرد، می گذرد. البته پیش از این نیز گروه دیگری از محققان درباره امواج الکترومغناطیسی و ماهیت و ویژگی های این امواج تحقیقاتی انجام داده بودند که بی شک نقش بسیار مهمی در هموار ساختن مسیر دستیابی به فناوری انتقال امواج رادیویی داشته است تا این که سرانجام سال ۱۹۲۰ میلادی نخستین دستگاه پخش رادیویی در انگلستان راه اندازی شد و سال ۱۹۲۶ نیز آیین نامه مقررات رادیویی با حضور ۲۷ کشور جهان به تصویب رسید. در جریان جنگ جهانی اول استفاده از رادیو تنها محدود به کاربردهای نظامی بود و از آن به عنوان یک جنگ افزار کمکی استفاده می شد، اما از سال ۱۹۲۰ ایستگاه رادیویی مارکنی اقدام به پخش برنامه های سرگرم کننده کرد تا این که پس از پایان جنگ جهانی دوم، رفته رفته رادیو به عنوان یک رسانه جمعی مورد توجه قرار گرفت و با اختراع ترانزیستور در سال ۱۹۵۰ نخستین رادیوهای ترانزیستوری کوچک در اختیار مردم قرار گرفت.

در حال حاضر بیش از هزاران ایستگاه فرستنده رادیویی به زبان های مختلف در سراسر دنیا برنامه رادیویی پخش می شود و به رغم این که تلویزیون و دیگر ابزارهای رسانه ای از پیشرفت قابل ملاحظه ای برخوردار بوده، هنوز هیچ ابزار ارتباطی سریع تر از رادیو وجود ندارد.

منبع: روزنامه جام جم

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.