نکاتی کاربردی برای خرید یک گیرنده دیجیتال تلویزیون

از زمان راه اندازی شبکه های دیجیتال، بازار دستگاه هایی که امکان دریافت شبکه های دیجیتالی را توسط تلویزیون های آنالوگ فراهم می آوردند گرم و پررونق شده است.

این دستگاه ها که با عنوان گیرنده های دیجیتال تلویزیون در بازار شناخته شده اند، در برندهای مختلف و قابلیت های فنی گوناگونی به بازار عرضه شده اند و محبوبیت زیادی یافته اند. یکی از دلایل محبوبیت این دستگاه ها این است که گیرنده های دیجیتال تلویزیون قابلیت پخش تعداد بیشتری از کانال های تلویزیونی را فراهم می آورند. در حالی که تلویزیون های آنالوگ تنها قابلیت پخش ۱۵ شبکه را دارند. پخش شبکه های تلویزیونی با کیفیت بالا، امکان ارائه اطلاعات اضافی کنار تصویر، ارائه راهنمای الکترونیکی برنامه ها و… برخی از قابلیت های یک گیرنده دیجیتال تلویزیون است. برخی از گیرنده های دیجیتال تلویزیون قابلیت پخش انواع فایل های تصویری، صوتی، عکس و ضبط برنامه های تلویزیونی را دارند. محموع این قابلیت ها باعث شده است توجه ها به سمت این دستگاه ها افزایش چشمگیری یابد. البته این اواخر اکثر تولیدکنندگان تلویزیون ،نمونه های جدید

تلویزیون را که به گیرنده های دیجیتال مجهز هستند به بازار عرضه کرده اند.امابه هر حال آن دسته از افرادی که تلویزیونی فاقد این گیرنده های دیجیتال دارند به سراغ این دستگاه های محبوب می روند و ممکن است در ازدحام برند و مدل های گوناگون برای انتخاب یک گزینه مناسب سردرگم شوند. در این بخش ما سعی کرده ایم به برخی از سوالاتی که هنگام خرید یک گیرنده دیجیتال برای خریدار پیش می آید پاسخ دهیم. پس اگر قصد خرید این دستگاه را دارید این مطلب را بخوانید:

۱. چه گیرنده دیجیتالی خریداری کنیم؟
در بازار این کالا برندهای مختلفی مانند DENAY ،X.VISION ، MARSHAL ،SHUTTLE ،SAMA و… حضور دارند که هر کدام سهمی از میزان فروش این کالاها را به خود اختصاص داده اند. اکثر محصولات این برندها از لحاظ قابلیت های فنی در یک حد بوده و از لحاظ قیمت نیز تقریبا در یک رده قیمتی هستند. اما برخی از این دستگاه ها امکاناتی نظیر قابلیت ضبط برنامه های تلویزیونی با کیفیت HD، قابلیت پخش برنامه های تلویزیونی با کیفیت بالا، تجهیز به خروجی و ورودی های خاص و… دارند که دیگر دستگاه ها فاقد این ویژگی ها هستند. به طور کلی گیرنده های دیجیتال در نوع عملکرد با هم هیچ تفاوتی ندارند و تنها تفاوت آنها نوع امکانات به کار رفته در آنها است که بسته به نوع امکاناتشان قیمت شان هم متفاوت خواهد بود. پس نباید فکر کنید گیرنده ای که گران تر است حتما گیرندگی اش هم بهتر است.همچنین توجه داشته باشید که دستگاهی که خریداری می کنید مورد تایید نماینده سازمان صدا و سیما (تکتا) باشد؛ زیرا فقط دستگاه های مورد تایید در صورت تغییر در سیستم پخش می توانند تغییرات را پشتیبانی کنند. دستگاه های مورد تایید این سازمان به هولوگرام مخصوص تکتا مزین هستند.

۲. بهترین خروجی تصویر در گیرنده دیجیتال چیست؟
تصاویر دریافتی از فرستنده های تلویزیون دیجیتال در ایران کیفیت تصویر و ابعاد تصویری مشابه تصاویر DVD استاندارد دارند. این تصاویر به بهترین شکل ممکن می توانند توسط کابل های کامپوزیت و کامپوننت در تلویزیون های معمولی و کابل کامپوننت (YPbPr) در تلویزیون های LCD و LED انتقال داده شوند. در نتیجه تصاویر دریافتی شما از شبکه های تلویزیونی شفافیت و وضوح بیشتری نسبت به تصاویر آنالوگ معمولی دارند. در انتقال تصاویر شبکه های تلویزیونی بین استفاده از کابل HDMI یا کامپوننت تفاوت محسوسی وجود ندارد.کابل HDMI ظرفیت بسیار بالاتری در انتقال اطلاعات نسبت به کابل های معمولی دارد. در نتیجه هنگام مشاهده تصاویر HD با استفاده از پخش کننده مولتی مدیای موجود در دستگاه، تفاوت کیفیت، بین کابل HDMI و دیگر کابل ها به شدت قابل توجه است.

۳. یک گیرنده دیجیتال باید به چه ورودی و خروجی هایی مجهز باشد؟
در بعضی از دستگاه های گیرنده دیجیتال، صدا و تصویر می تواند به فرمت RF و به شکل قابل دریافت توسط تلویزیون های آنالوگ تبدیل شود. کاربرد خروجی RF مذکور وقتی است که کاربر از دستگاه تلویزیونی استفاده می کند که مدل آن قدیمی بوده و ورودی صدا و تصویر A/V نداشته باشد. شیوه نصب و راه اندازی باتوجه به محدوده وسیع مخاطبان گیرنده DVB T، نحوه نصب و راه اندازی آن تا حد ممکن سهل و آسان طراحی شده است.

به طور کلی باید آنتن به گیرنده دیجیتال و از آن به تلویزیون متصل شود. اغلب آنتن ها دارای کابل کواکسیال هستند که باید آن را به گیرنده دیجیتال متصل کنید. شما می توانید کابل مشابهی را برای اتصال ست تاپ باکس به ورودی RF آنتن روی تلویزیون های قدیمی متصل کنید.

یکی دیگر از خروجی های مهم در یک گیرنده دیجیتال تلویزیونی، خروجی صدا و تصویر است.صدا و تصویر خروجی با پردازش سیگنال تلویزیونی دیجیتال استخراج می شود که باید به ورودی صدا و تصویر A/V تلویزیون وصل شود (پورت زرد برای تصویر، سفید و قرمز برای صدا). ممکن است تصویر شامل سیگنال تله تکست هم باشد. بنابراین مانند تلویزیون های آنالوگ، دستگاه تلویزیون می تواند صفحات تله تکست را از سیگنال تصویر دیجیتال استخراج کند. بعضی از گیرنده های دیجیتال علاوه بر خروجی صدا و تصویر آنالوگ، صدا و تصویر را به فرمت های دیگر نظیر تصویر HDMI، S Video، Component یا Spdif (برای صدا) خروجی ارائه می دهند که در صورت پشتیبانی توسط دستگاه تلویزیون، می توان به جای خروجی تصویر و صدای آنالوگ، از این خروجی ها استفاده کرد که نسبتا کیفیت شنیداری و بصری بالاتری دارند. ورودی آنتن یکی دیگر از ورودی های مهم در گیرنده های دیجیتال است. سیگنال تلویزیون دیجیتال از طریق کابلی که به آنتن روی بام یا آنتن روی تلویزیونی متصل است به دستگاه ارائه می شود. کانکتور ورودی آنتن گیرنده پورت RFIN معمولا مشابه ورودی آنتن تلویزیون است و از همان کانکتور می توان استفاده کرد. معمولا تیونر گیرنده های دیجیتال یک خروجی آنتن دارند که می توان از آن برای دریافت شبکه های آنالوگ، استفاده کرد. در این حالت، باید کابل آنتن هوایی را از این طریق به تلویزیون عادی یا هر دستگاه دیگر وصل کرد.

۴. توجه به ویژگی های سخت افزاری اهمیت دارد؟
شاید تصور کنید هنگام خرید یک گیرنده دیجیتال، توجه به ویژگی های سخت افزاری مانند حجم حافظه و… اهمیتی نداشته باشد.اما این تصوری اشتباه است. برای انتخاب یک گیرنده دیجیتال باید سخت افزار آن را در اولویت قرار داد.به طور کلی مهم ترین بخش در یک دستگاه گیرنده دیجیتال مادربرد و پاور دستگاه است که در برخی از دستگاه ها این دو بخش در کنار هم و روی یک بورد و در برخی دیگر از هم جدا هستند. اما این دو قسمت بهتر است از هم جدا باشد چون در صورتی که مشکلی برای پاور دستگاه شما پیش بیاید دیگر مادربرد شما نمی سوزد و فقط هزینه یک پاور را باید بپردازید.این را هم بگوییم که در مادربرد قطعاتی که کار های پردازش را انجام می دهند (تیونر، چیپ پردازنده، رم، قطعات الکترونیکی و…) وجود دارد. تیونر و رم دو قطعه عمومی هستند و چیپ قطعه اصلی است که همه کار های پردازش تصویر را انجام می دهد.این را هم بگوییم که کیفیت تصویر خروجی به صورت جدی به آن وابسته است. تیونر دستگاه هم مسوولیت پردازش اولیه تصویر را به عهده دارد. رم یکی دیگه از قطعات مهم یک دستگاه گیرنده دیجیتال است که در بارگذاری تصویر و سرعت پردازش دستگاه تاثیر زیادی دارد. بنابراین هرچه مقدار حافظه رم دستگاه شما زیاد باشد به مراتب تصویر با سرعت و کیفیت بالاتری پردازش می شود. یکی دیگر از مزایای بالا بودن رم تسریع در کدگشایی تصاویر و تله تکس است و باعث می شود شما بدون نیاز به کدگشایی از تله تکس لذت ببرید.

۵. آیا طراحی و نوع آنتن تاثیری در دریافت شبکه های دیجیتال دارد؟
طراحی و نحوه قرارگیری آنتن و نوع آنتن در میزان کیفیت تصویر و تعداد شبکه های قابل ارائه توسط دستگاه نقش دارد. برای دریافت سیگنال های تلویزیون دیجیتال، آنتن مورد استفاده باید به گونه ای طراحی شده باشد که بتواند هر دو کانال UHF و VHF را دریافت کند. این آنتن باید به سمت ایستگاه فرستنده قرار گیرد. استفاده از کابل های آنتن با مقدار اهم پایین (۷۵ اهم یا ۵۰ اهم)، استفاده از کوتاه ترین مسیر ممکن برای استفاده از کابل و استفاده از کابل یکپارچه، بهترین کیفیت دریافت تصویر را تضمین می کند.

۶. پشتیبانی از چه فرمت هایی ضروری است؟
یک گیرنده دیجیتال باید از فرمت های تصویری، صوتی، عکس پشتیبانی کند. فرمت های تصویری شامل avi ، mkv، mp۴، mov، wmv ، mtsو…. است و فرمت های صوتی نیز شامل wav,aac,wma,mp۳ می شود.فرمت های قابل پشتیبانی عکس نیز معمولا در گیرنده های دیجیتال تلویزیون png,bmp,jpg است.

و در خاتمه…

به گارانتی و خدمات پس از فروش دستگاه توجه کنید و سعی کنید دستگاهی را خریداری کنید که شرکت معتبری در زمینه ارائه خدمات پس از فروش از دستگاه حمایت کند. دستگاه های گیرنده دیجیتال ساختار چندان پیچیده ای ندارند.به همین دلیل شاید تصور کنید که دچار بروز مشکل نشده یا در صورت بروز ایراد در دستگاه قابلیت تعمیر ندارند. اما این تصوری اشتباه است. پس سعی کنید یک دستگاه با خدمات پس از فروش معتبر خریداری کنید.

منبع: روزنامه دنیای اقتصاد

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.