نکاتی درباره ورزش صورت و خواص آن

با وجود عضلات بسیار زیادی که کمتر در معرض حرکت هستند، صورت ما همیشه در خطر بروز چین و چروک قرار دارد؛ ماهیچه های نرم این قسمت از بدن نیز این امکان را افزایش می دهند. چین و چروک هم که همه می دانند دشمن زیبایی است؛ آن هم در ناحیه صورت.

از سوی دیگر مدت هاست که اغلب مردم بویژه جوانان نخستین گزینه برای جلوگیری از چین و چروک و زیباتر شدن صورت را عمل های جراحی پلاستیک می دانند غافل از این که با انجام حرکت های ظریف و ساده ورزشی در ناحیه صورت، می توان از شل شدن عضلات و ایجاد چین و چروک جلوگیری کرد.

همین اول سنگمان را با هم وا بکنیم که آقا، خانم، ورزش صورت عضلات آن را بیش از حد بزرگ و از شکل واقعی خارج نمی کند.

باور کنید با وجود تعداد زیاد محصولات نگهدارنده، از بین برنده چروک و حفظ کننده طراوت و شادابی، هنوز هم راحت ترین و موثرترین راه برای شادابی پوست صورت و در نتیجه زیبایی آن، ورزش های روزانه است.

ورزش هایی که در دوران جوانی، ماهیچه های صورت را تقویت کرده و استحکام می بخشد، در سنین بالاتر آنهارا در حالت مناسبی نگهداری می کند. به طوری که پس از مدتی خودتان متوجه خواهید شد این ورزش ها پوست شما را جوان تر و سالم تر نشان می دهد. در حقیقت، ورزش های صورت، مکمل مناسبی برای برنامه های غذایی مراقبت از پوست شما خواهد بود.

پیشانی بلند کافی نیست
پیشانی من و شما خیلی زود پذیرای مهمانانی به نام چین و چروک می شود؛ مهمان هایی که زود می آیند و گاه اصلا نمی روند. اما ورزش هایی هستند که اگر به طور منظم انجام شود به کاهش چین و چروک ها و محکم شدن پوست پیشانی کمک میکند.

حرکت اول ـ بنشینید و ابروها را تا آن جا که می توانید بالا ببرید و در همین حال چشم هایتان را باز و گشاد کنید.

حرکت دوم ـ راست بنشینید، انگشتان دو دست را به هم چسبانده و آنها را در محل رویش مو (بالای پیشانی) قرار دهید. با فشار آرام انگشتان، پوست پیشانی را به طرف بالا بکشید، تا ده بشمارید و پوست را رها کنید.

حرکت سوم ـ چه خوب و چه بد، همه ما اخم کردن را خوب بلدیم. حالا این اخم کردن به کارمان می آید. صاف بنشینید و حسابی اخم کنید، تا پنج بشمارید و سپس ابروها را باز کنید و کاملا بالا ببرید. باز هم تا پنج بشمارید و به حالت اول برگردید.

حرکت چهارم ـ دو انگشت سبابه را میان ابروها قرار دهید. با فشار انگشت ها به سمت بیرون، ابروها را از هم جدا کنید، در همین حال اخم کنید تا دو حرکت متضاد، باعث تقویت عضلات پیشانی و بویژه میان ابروها شود.

پس از چند بار تکرار، عکس این حرکت را انجام دهید؛ یعنی ابروها را به سوی هم بکشید و با عضلات صورتتان در برابر این کار مقاومت کنید.

ورزش صورت چیست؟
ورزش های قسمت گردن و صورت به مجموعه ای از حرکات عضلانی گفته می شود که باعث محکم تر شدن عضله های این ناحیه می شود. متخصصان بر این باورند که این ورزش های سبک باعث کشیده شدن عضلات و پوست صورت و رفع چین و چروک می شود.

از سوی دیگر همین ورزش های سبک تا حدود ده برابر خونرسانی به ناحیه صورت را افزایش می دهد و به همین دلیل، اکسیژن و مواد غذایی بیشتری به پوست صورت می رسد. همه این موارد به جوان ماندن و زیباتر شدن پوست صورت کمک بسزایی می کند.

زیر پوست صورت من و شما تعدادی استخوان، عضله و تعداد بیشماری عصب و شریان وجود دارد. وقتی پیر می شویم، پوست صورت حالت شادابی خود را از دست داده و پژمرده به نظر می رسد. ورزش دادن عضلات صورت می تواند برای رفع این مشکل بسیار موثر باشد.

گونه ها هم ورزش دارند
پوست گونه های ما به مرور زمان و در معرض دود، آفتاب، هوا و… انعطاف و زیبایی خود را از دست می دهد، گونه های آویزان با پوستی چروک خورده بر زیبایی ما اثری منفی دارد. این قسمت از بدن هم حرکات ورزشی مخصوص به خود را دارد که اگر منظم و مرتب انجام شود به زیبا ماندن گونه ها کمک می کند.

حرکت اول – لب هایتان را ببندید؛ لبخند ملایمی بزنید و سعی کنید گونه ها را به طرف داخل دهان جمع کنید. صورت تان را ده ثانیه در این حالت نگه دارید.

حرکت دوم لب هایتان را بسته نگه دارید، در همین حال سعی کنید گوشه لب ها را بالا بدهید. به قول معروف لب ها را تا بناگوش بکشید. حالا عضلات گونه را به سمت بالا حرکت دهید؛ باید این حرکت را روی صورت تان احساس کنید. ده ثانیه در همین حالت باقی بمانید.

حرکت سوم دهانتان را بسته نگه دارید و در همین حال به چپ و راست حرکت دهید. پس از ده حرکت، لب ها را قدری جمع کرده و آنها را به سمت بالا و پایین ببرید.

حرکت چهارم ـ لب هایتان را بسته نگه دارید و دندان هایتان را روی هم بگذارید. حالا هوا را زیر لب بالایی جمع کنید. اجازه ندهید این هوا از دهان شما خارج شود. در همین حالت تا ده بشمارید. سپس هوای زیر لب را به گونه چپ تان بفرستید و باز هم تا ده بشمارید؛ بعد هوا را به سوی گونه راست حرکت دهید و پس از ده شماره به حالت اولیه باز گردید.

قدری استراحت کنید و بعد همین مراحل را با لب پایینی تکرار کنید.

حرکت پنجم ـ دهانتان را به سمت چپ متمایل کنید و در همان حالت خمیازه بکشید. پس از چند بار تکرار، دهان را به سمت راست بکشید و دوباره خمیازه کشیدن را تکرار کنید.

حرکت ششم ـ لب ها را به حالت سوت زدن درآورید، تا ده بشمارید و به حالت اول بازگردید.

غبغب هم آب می شود؟
چانه یکی از جاهایی است که چربی در آن جمع می شود، قسمتی از چربی هم زیر آرواره ها جاخوش می کند و اینها با هم غبغب را تشکیل می دهد. برای آب شدن چربی های این قسمت هم حرکات ورزشی خاصی وجود دارد.

حرکت اول ـ صاف بنشینید، حالا سرتان را آرام به سمت عقب خم کرده و سعی کنید به سقف اتاق نگاه کنید. در همین حال، لب هایتان را بسته نگه داشته و انگار چیزی در دهان دارید و آن را می جوید، فک ها را تکان دهید. باید حرکت عضلات گردن و ناحیه حلق تان را کاملا احساس کنید.

حرکت دوم ـ روی سطحی مانند تخت دراز بکشید و سرتان را از لبه آن (تخت) آویزان کنید. سپس به آرامی سرتان را بالا آورده و در حالت افقی نگه دارید؛ تا ده بشمارید. سپس بار دیگر سرتان را به سمت زمین برگردانید و آویزان کنید.

حرکت سوم روی یک سطح صاف بنشینید، قوز نکنید، کمرتان را به سمت بالا بکشید، حالا تا جایی که می توانید سرتان را به سمت عقب خم کنید. در همین حالت چند بار دهان خود را باز و بسته کنید. باید کشیده شدن عضلات را بخوبی احساس نمایید. این حرکت را در حالی که سرتان را کاملا به سمت بالا کشیده اید نیز انجام دهید. یادتان باشد در میان هر دو حرکت، مدتی استراحت کنید.

حرکت چهارم ـ کف دست خود را به پیشانی بچسبانید، با فشار دست به پیشانی سعی کنید عضلات گردن خود را منقبض کرده و این حالت را ده ثانیه ادامه دهید. سپس کف دست را پشت سر خود بگذارید و این دفعه با فشار دادن سر به دست تان عضلات را منقبض کنید. هر دفعه این حرکت هم باید ده ثانیه ادامه داشته باشد.

حرکت پنجم ـ این حرکت شاید قدری عجیب به نظر برسد، اما همین متفاوت بودنش کمکی به انجام بهتر آن است. ابتدا زبان خود را تا جایی که می توانید از دهان خارج کنید. پنج ثانیه صبر کنید و سپس به حالت اول برگردانید.

خواص ورزش های صورت
ورزش های سبک صورت، در گام اول به پوست انعطاف لازم را داده و بهتر از هر ماده شیمیایی، چین و چروک را کاهش می دهد.

از سوی دیگر، ورزش صورت مانند هر تحرک دیگری، باعث می شود خون بیشتری به این ناحیه رسیده و در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی لازم را به پوست صورت می رساند؛ پس پوست صورت شما جوان تر، زیباتر و خوش رنگ تر خواهد شد. همچنین سلول های پیر و فرسوده راحت تر جدا می شوند.

یادمان باشد بهتر است حرکات ورزشی صورت و گردن را در برابر آینه انجام دهیم و در نهایت ذکر این نکته هم لازم است که یکی از مهم ترین مسائل در این نوع ورزش، سادگی و بدون هزینه بودن آن است.

من و شما فقط با صرف چند دقیقه ای از وقتمان می توانیم صورتی شاداب تر و جوان تر داشته باشیم.

چشم های زیبا
برای آن که عضلات دور چشم قوی تر شود و چین و چروکش، زیبایی چشم ها را تحت تاثیر قرار ندهد، این حرکت ها مفید است.

حرکت اول ـ چشم های خود را ببندید، در حالی که چشم تان بسته است، به پایین نگاه کنید و سپس تا جایی که می توانید چشم ها را به سمت بالا بکشید.

حرکت دوم ـ اول ابروها را بالا ببرید، سپس تا جایی که می توانید چشم های خود را گشاد کنید تا جایی که سفیدی بالا و پایین داخل چشم ها بخوبی دیده شود.

حرکت سوم ـ در حالی که چشم هایتان را تند و تند باز و بسته می کنید با دو انگشت کناری شست، به آرامی روی ناحیه گیجگاه فشار دهید. این فشار باید هر بار حدود ده ثانیه ادامه داشته باشد.

منبع: روزنامه جام جم

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.