نکات مهمی درباره انتخاب دقیق یک موش دیجیتالی

این روزها کامپیوتر و کار با آن از اجزای جدانشدنی زندگی روزمره اغلب ماست. پس بهتر است در انتخاب و خرید محصولات مرتبط با آن بیشتر دقت کنیم. انتخاب یک ماوس خوب می تواند شما را از مچ دردهای مزمن نجات بدهد؛ پس بد نیست با نکات مهمی درباره انتخاب و خرید ماوس آشنا شویم…

● اندازه های مختلف؛ راحتی بیشتر
شاید تا به حال چندان به این موضوع توجه نکرده باشید که ماوس ها اندازه های مختلفی دارند. دلیل آن به اندازه متفاوت دست های افراد مربوط می شود. به همین علت شرکت های تولیدکننده برای راحتی بیشتر کاربران، ماوس هایی با اندازه و طراحی های مختلف تولید می کنند. ماوس ها براساس شکل قرارگیری در دست کاربران به ۳ مدل مختلف تقسیم می شوند.

ماوس کف دستی: این ماوس ساختار باریک و درازی دارد و از نوک انگشتان تا کف دست کاربر، به صورت کامل روی بدنه آن قرار می گیرد. به این ترتیب کاربران برای جابجایی ماوس از کف دستشان استفاده می کنند. قدرت دست آنها باعث می شود سرعت حرکت ماوس بیشتر باشد و در مقابل دقت عملکرد کمتر می شود. به همین دلیل این ماوس برای کاربران بازی های کامپیوتری و گیمرها انتخاب خوبی نخواهد بود، اما برای کاربران دچار مچ درد، کاملا راحت است.

ماوس چنگکی: طراحی این ماوس به گونه ای است که کف دست عقب قرار می گیرد و انگشتان روی کلیدهای جلو مانند چنگک خم می شوند. این حالت باعث می شود انگشتان شست و کوچک هم برای حرکت دادن ماوس به کار بیایند. به این ترتیب دقت کاربران برای حرکت دادن آن بیشتر می شود. این نوع ماوس از مدل کف دستی بزرگ تر است، راحتی کمتری دارد، اما دقت عمل آن بیشتر است. به همین دلیل معمولا برای اغلب کاربران از گیمرها گرفته تا کاربران عادی انتخاب مناسبی است.

ماوس های نوک انگشتی: این نوع ماوس ،برخلاف ماوس کف دستی، طراحی کوچک و ظریفی دارد و به این دلیل دست کاربران در حالت استراحت روی آن قرار نمی گیرد اما دقت حرکت آن بالاست. این ماوس برای مبتلایان به نشانگان مچ درد توصیه نمی شود، اما گیمرها با خیال راحت می توانند آن را بخرند.

بی سیم های محبوب
ماوس های بی سیم، آزادی عمل بیشتری به کاربران می دهند و راحت تر هستند. به همین دلیل این روزها طرفداران زیادی دارند اما گاهی به دلیل تاخیرهای ثانیه ای در اجرای فرمان ها، مورد انتقاد کاربرانی مانند گیمرها قرار می گیرند. از طرفی بی سیم ها به باتری و شارژ نیاز دارند که برای کاربران محدودیت ایجاد می کند. میان ماوس های بی سیم، آنهایی که با فرکانس رادیویی کار می کنند سرعت بیشتر و تاخیر کمتری نسبت به بلوتوثی ها دارند. البته این نوع ماوس ها با یک گیرنده یو اس بی کار و به این دلیل یکی از پورت های کامپیوتر را اشغال می کنند. ماوس های بلوتوثی انتخاب کاربران حرفه ای و البته نسبتا کمیاب هستند.
برای افزایش طول عمر باتری ماوس بی سیم می توانید از ماوس پدهای رنگ روشن استفاده کنید. استفاده از ماوس پدهای رنگ تیره و ضخیم باعث می شود حسگر ماوس بیشتر از حد معمول کار کند و به این ترتیب انرژی باتری آن بیشتر مصرف شود. البته یادتان نرود بعد از آنکه کارتان با این ماوس ها تمام شد، خاموششان کنید تا انرژی باتری شان هدر نرود.

هر چه حساس تر، دقیق تر
حساسیت در ماوس درواقع همان دقت بالا و سرعت عملکرد آن است. به همین دلیل هر چه حساسیت ماوس که با واحد نقطه در اینچ یا دی. پی. آی مشخص می شود، بالاتر باشد، دقت و سرعت آن بیشتر است. با این اوصاف معمولا گرافیست ها و گیمرها دنبال ماوس هایی با حساسیت ۱۲۰۰ نقطه در اینچ یا بالاتر هستند. برای کاربران معمولی ماوس هایی با حساسیت ۵۰۰ نقطه در اینچ هم کفایت می کند. حتی بعضی ماوس های پیشرفته تر یک کلید ویژه برای تغییر میزان حساسیت دارند که کمک زیادی به کاربران می کند.

کلیدهای اضافی یا قابل برنامه ریزی
برخلاف گذشته که ماوس ها تنها ۲ یا ۳ کلید کاربردی داشتند، مدل های جدیدتر دارای کلیدهای اضافی هستند که به عنوان کلیدهای قابل برنامه ریزی شناخته می شوند. هر چند این کلیدهای اضافی قبلا تنها به استفاده گیمرها محدود بودند، اما حالا حتی کاربران عادی هم می توانند برای هر کدام از این کلیدها یک برنامه خاص تعریف کنند، مانند کلیدهای «جلو» یا «عقب» در مرورگرهای اینترنت یا برنامه «کپی» و «چسباندن» در ویندوز. بعضی از ماوس ها که البته گران تر هم هستند، دارای این کلیدهای قابل برنامه ریزی هستند که باعث افزایش سرعت کار کاربران می شوند تا آنها هم راحت تر به کاربری های موردنیازشان دسترسی پیدا کنند.

ندا لهردی
منبع: هفته نامه زندگی مثبت

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.