پانزده اشتباه رایج در اپیلاسیون

بی شک اپیلاسیون می‌تواند نقش قابل‌توجهی در زیبایی داشته باشد اما گاهی عادت‌های نادرست و رایجی که در این زمینه وجود دارد، به پوست آسیب می‌رساند و می‌تواند باعث خشکی یا تحریک بیش از حد پوست شود و به نازیبایی بینجامد. در صفحه سلامت امروز سایت زیباشهر برخی از رایج‌ترین اشتباه‌های موجود در این زمینه را به نقل از هفته نامه سلامت مرور می‌کنیم.

۱. تراشیدن موهای نقاط حساس بدن با تیغ
اگر معمولا از تیغ‌ یکبار مصرف برای اپیلاسیون استفاده می‌کنید، هرگز آن را در حالی که پوست خشک است، استفاده نکنید؛ مخصوصا روی نقاط حساس بدن. از کشیدن تیغ بر خلاف جهت رشد موها هم خودداری کنید زیرا این کار باعث خراشیدگی و التهاب پوست و رویش موهای زیر پوستی می‌شود.

۲. استفاده از موبرها بدون امتحان قبلی
روی بسته‌بندی تمام محصولات موبر نوشته شده باید قبل از استفاده آن را روی نقطه‌ کوچکی از بدن امتحان کنید. بهترین ناحیه برای تست این محصولات بازو است.

۳. مرطوب کردن پوست قبل از اپیلاسیون با موم
این کار اگرچه به لطافت بیشتر پوست کمک می‌کند اما اقدامی مناسب قبل از اپیلاسیون محسوب نمی‌شود و مانع برداشتن موها با موم می‌شود.

۴. عدم رطوبت‌رسانی به پوست بعد از اپیلاسیون
در صورتی که بعد از انجام اپیلاسیون پوست را مرطوب نکنید، احتمال خشکی و التهاب آن بیشتر می‌شود. در صورتی که از اپیلاتورهای برقی استفاده می‌کنید، اهمیت این موضوع دو چندان است.

۵. اپیلاسیون روزانه
اپیلاسیون روزانه باعث سفت شدن پوست و آسیب آن و ضخیم شدن موها به‌خصوص در صورت استفاده از تیغ یا اپیلاتورهای برقی می‌شود. برای تمیز کردن موهای زائد، بهترین انتخاب، استفاده از موم در کنار پمادهای کندکننده رویش مو است.

۶. استفاده از تیغ در اولین اپیلاسیون
گرچه استفاده از تیغ اقتصادی و راحت‌تر و بدون درد است اما متخصصان توصیه می‌کنند مخصوصا برای اولین مرتبه به جای تیغ از موم برای اپیلاسیون استفاده کنید. این کار باعث به تعویق افتادن زمان رویش موها می‌شود.

۷. مواجهه با نور آفتاب بعد از اپیلاسیون
اپیلاسیون باعث حساس شدن پوست می‌شود بنابراین مواجهه با نور آفتاب بلافاصله بعد از این کار پوست را بیشتر تحریک می‌کند.

۸. آماده‌ نکردن پوست برای اپیلاسیون
گرچه این کار اجباری نیست اما کیسه کشیدن پوست قبل از اپیلاسیون به برداشته شدن سلول‌های مرده و خروج موهای زیر پوستی کمک می‌کند و نتیجه اپیلاسیون بهتر خواهد بود.

۹. اپیلاسیون صبحگاهی
بهتر است از انجام اپیلاسیون مخصوصا زدودن موهای پاها هنگام صبح خودداری کنید زیرا بعد از برخاستن از خواب پاها کمی ملتهب و حساس است. عصرها نتیجه بهتری از اپیلاسیون خواهید گرفت.

۱۰. اپیلاسیون با موم در روزهای قاعدگی
در روزهای عادت ماهانه اپیلاسیون با موم انجام ندهید زیرا پوست حساس‌تر است و درد بیشتری حس خواهید کرد.

۱۱. تیغ زدن مو بعد از حمام گرم
بسیاری از افراد بعد یک حمام گرم موهایشان را تیغ می‌زنند اما این کار درست نیست زیرا بالا بودن دمای آب باعث تورم مخصوصا در ناحیه پا می‌شود و اپیلاسیون نتیجه خوبی نخواهد داشت.

۱۲. استفاده مرتب از یک تیغ
مدت زمان و دفعات استفاده از تیغ به کیفیت آن بستگی دارد اما معمولا باید بعد از چند مرتبه استفاده از آن مخصوصا اگر یک تیغ برای اپیلاسیون موهای زیر بغل هم به کار می‌رود، آن را عوض کنید. استفاده طولانی‌مدت از یک تیغ باعث آلودگی آن و بروز جوش‌های ریز و زیر پوستی شدن موها می‌شود.

۱۳. اپیلاسیون با موم گرم بعد از ۴۵ سالگی
اگر حتی قبل از این سن مدام از موم برای اپیلاسیون استفاده می‌کردید، سعی کنید بعد از ۴۵ سالگی روش اپیلاسیون را تغییر دهید. با افزایش سن و تغییرات هورمونی پوست خشک‌تر می‌شود و جراحات روی آن به سرعت بهبود پیدا نمی‌کند. بعد از این سن استفاده از کرم‌های موبر بهتر است.

۱۴. تیغ کشیدن روی خال‌ها
هنگام تراشیدن موهای زائد مراقب خال‌ها باشید. در صورتی که اپیلاسیون به خال صدمه بزند احتمال بدخیمی آن و ابتلا به سرطان پوست افزایش می‌یابد. اگر روی خال مویی روییده است، از موچین برای برداشتن موها استفاده کنید. مراقب باشید آسیبی به خال نرسد.

۱۵. رفع موی زائد در آرایشگاه
گرچه در بسیاری از آرایشگاه‌ها رفع موهای زائد ‌انجام می‌شود، اما توصیه ما مراجعه به متخصص پوست است. در مورد دستگاه‌های خانگی لیزر رفع موی زائد نیز رعایت برخی مسائل لازم است. مثلا استفاده از آنها روی پوست برنزه ممنوع است و می‌تواند باعث سوختگی شدید شود یا استفاده از این دستگاه‌ها روی پوست صورت ممنوع است و باعث افزایش رشد موهای زائد و صدمه دیدن پوست و آسیب به چشم‌ها می‌شود.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظرات
 1. ناشناس می گوید

  من وقتی موهای پامو
  میزنم پوستم ملتهب میشه چیکارکنم

  1. مدیر می گوید

   سعی کنید رطوبت پوستتان به اندازه کافی باشه
   یعنی مدام پوستتون رو مرطوب نگه دارید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.