ماهی، داروی معجزه‌گر ضد افسردگی

0
(0)

خواص شگفت انگیز امگا ۳ به عنوان یکی از اسیدهای چرب ضروری بدن باعث شده، محققان برای درمان مبتلایان به افسردگی از آن کمک بگیرند.

در حقیقت اسیدهای چرب امگا۳ از اجزای تشکیل دهنده چربیها هستند که برای ادامه حیات بدن کاملاً ضروری است. اما بدن قادر به تولید انواع مهم آن نیست و تنها رژیمهای غذایی مناسب و غنی میتوانند این نیاز را تأمین کنند.

تحقیقات نشان دادهاند امگا ۳ تأثیر مثبتی در روند درمان برخی بیماریها داشته است.

محققان و دانشمندان کشور چین به تازگی پس از یک دوره آزمایشهای گوناگون روی زنان و مردان به نتایج شگفت انگیزی در خصوص خواص معجزه آسای ماهی در کاهش افسردگی دست یافتند.

براساس این تحقیق، افرادی که حداقل دو بار در هفته از ماهی به عنوان وعده اصلی غذایی خود مصرف میکنند، نسبت به سایرین کمتر در معرض افسردگی قرار دارند. آزمایشهای اجرا شده حاکی از آن است که در مردانی که تحت تأثیر رژیم غنی ماهی هستند میزان خطر ابتلا به افسردگی ۲۰ درصد کاهش یافته است، این در حالی است که زنان با ۱۶ درصد کاهش، توانستند در جایگاه دوم نسبت به مردان افسردگی را مهار کنند.

در همین زمینه پروفسور دانگ فنگ، از دانشکده پزشکی دانشگاه چینگدایو واقع در شاندونگ چین میگوید: اسیدهای چرب امگا۳ موجود در ماهی ممکن است ساختار غشای مغز را تغییر دهد. از سوی دیگر امگا۳ میتواند فعالیت انتقال دهندههای عصبی یا پیام رسانهای شیمیایی مانند دوپامین و سروتونین را اصلاح کند. طبق تحقیقهای اجرا شده این دو پیام رسان عصبی نقش بسیار حساس و قابل توجهی در بروز افسردگی دارند. خستگی، کاهش روابط اجتماعی و فقدان اعتماد به نفس تنها بخشی از علائم ابتلا به افسردگی هستند که با شناخت علل و اجرای شیوههای جدید میتوان میزان آن را کاهش داد.

ماهی با خواص فوقالعاده و به عنوان منبعی سرشار از ویتامین و انواع پروتئینها، از بروز بسیاری بیماریها جلوگیری میکند. همین خواص معجزه آسا کافی است تا این منبع مغذی در رژیمهای غذایی جایگاه معتبر و منحصر به فردی به خود اختصاص دهد.

طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، پیشبینی میشود حدود ۳۵۰ میلیون نفر از مردم جهان تا سال ۲۰۲۰ میلادی به افسردگی مبتلا شوند. این آمار بسیار هولناک بوده و از بروز مشکلات اجتماعی بسیاری خبر میدهد.

تحقیقات نشان داده است استفاده از یک رژیم غذایی مناسب حاوی میوه و سبزیجات، غلات و درنهایت ماهی، نقش بسیار تأثیرگذاری در پیشگیری و درمان افسردگی دارد. اما رابطه مصرف ماهی و تأثیر معجزه آسای آن در کاهش روند بیماری افسردگی همچنان به جنجالیترین مبحث محافل علمی جهان تبدیل شده است.

نام و ساختار فیزیکی ماهیهای حاوی امگا۳ و میزان بازدارندگی آن برای مقابله با خطر افسردگی هماکنون از سوی محققان در حال بررسی است.

پیش از این نیز پژوهشهای مکرر سایر دانشمندان نشان میداد مبتلایان افسردگی به رژیمهای غذایی حاوی ماهی واکنش مثبت نشان میدهند. نتایج این پژوهشها باعث شد در شرایطی که اغلب بیماران نسبت به برنامههای دارویی پزشکان متخصص اعصاب و روان پاسخ منفی میدادند، استفاده از شیوههای درمانی نوین جایگاه کاملاً ویژهای در میان پزشکان به دست آورد.

بر همین اساس مصرف ماهی حاوی امگا ۳ حداقل یک بار در برنامه هفتگی می تواند تأثیرفوقالعادهای در پیشگیری و مهار افسردگی ایجاد کند.

درواقع تغییر متابولیسم اسیدهای چرب وکنترل و هدایت آنها به وسیله کورتیزولها با واکنش بیماران مبتلا به افسردگی ارتباط دارد و در بهبود وضعیت این دسته از بیماران تأثیرگذار است.

از میان دیگر خواص معجزه آسای ماهی میتوان به وجود روی، سلنیوم و سایر مواد معدنی مفید و ویتامینهای گروه ب اشاره کرد. تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش ابتلا به بیماریهای ویروسی نیز از دیگر ویژگیهای منحصر به فرد و شگفت انگیز ماهی به شمار میروند.

منبع: روزنامه ایران

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

امتیاز مطلب 0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.