همه چیز درمورد آکنه صورت

قبل از اینکه به دنبال بهترین راه برای ترمیم آکنه خود باشید، بسیار مهم است نوع جوشی که تجربه اش میکنید را بدانید. میتوانید یک جوش چرک دار را از یک جوش عادی تشخیص دهید؟ چرا فقط روی چانه تان جوش میزند؟ میدانیم که تمام آکنه ها یکسان نیستند به همین دلیل است که دانستن اطلاعات پایه ای درباره جوش ها کمک میکند بتوانید به بهترین شکل از روی پوست خود پاکشان کنید.

آکنه زمانی اتفاق می افتد که غده های چربی فعال میشوند:
مسلما با اولین جوش های خود در دوران بلوغ مواجه میشوید. این دوره زمانی است که غدد آدرنال شروع به ترشح هورمون هایی میکنند که باعث فعال شدن غده های چربی دار میشوند.

حتی با اینکه چربی روان کننده ای طبیعی است که از پوست محافظت میکند، تحت شرایط خاص، سلول های نزدیک به سطح دهانه غدد چربی دار را مسدود میکنند و در زیر آنها باعث تجمع چربی میشوند.

این چربی ها رشد باکتری هارا که روی پوست هر شخصی زندگی میکنند تحریک میکند. این باکتری ها خیلی ساده تکثیر میشوند و باعث میشوند پوست اطرافشان دچار التهاب شود.

دو نوع اصلی جوش چرک دار وجود دارد:
متاسفانه جوش های چرک دار زیادی وجود دارد، اما دو نوع شایع آن عبارتند از کومدون و ضایعات التهابی . کومدون ها سر سیاه و سر سفید هستند در حالی که التهابی ها قرمز، بالا آمده و کیستی شکل هستند.

سر سیاه ها و سر سفید ها اساسا منافذ مسدود شده ای با رویه ای سفید یا سیاه هستند. جوش های التهابی قرمز، بالا آمده و گاهی نیز درآور هستند.

آکنه به سه نوع دسته بندی میشود:
خفیف، متوسط و شدید اصطلاحاتی هستند که اگر معمولا از آکنه رنج می برید زیاد شنیده اید. اگر تنها تعدادی سر سیاه و سر سفید داشته باشید از نوع خفیف رنج می برید، اگر این مقدار قابل توجهی سر سیاه، سر سفید و آکنه التهابی داشته باشید متوسط است و اگر بر آمگی های متعدد کیستیک زیر پوست خود داشته باشید نوع آکنه تان شدید است.

یک جوش همیشه جوش نیست:
قبل از اینکه به دنبال بهترین راه برای ترمیم آکنه خود باشید، بسیار مهم است نوع جوشی که تجربه اش میکنید را بدانید. اگر التهاب درست نزدیک سطح باشد دچار جوش چرک دار شده اید، اگر عمیق تر باشد، همچنان یک جوش است اما از نوع کیستیک.

اگر چربی بتواند به سطح نفوذ کند نتیجه جوش سر سفید است، اما اگر چربی اکسید شود از سفید به سیاه تغییر میکند و نتیجه جوش سر سیاه است.

انواع مختلف آکنه به درمان های متفاوتی نیاز دارند:
آکنه های خفیف و متوسط را معمولا می توان با محصولات بدون نیاز به نسخه و درمان های مراقبت از پوست بالینی می توان درمان کرد. اما کسی که از آکنه شدید رنج میبرد باید توسط یک متخصص پوست معاینه شود.

متخصصان پوست توصیه میکنند شستشوی مرتب با تمیز کننده ای بدون روغن و مرطوب کردن پوست با فرمولی بدون روغن ضد جوش کلید تثبیت پوستی بدون آکنه است.

اگر یک یا هر دوی آنها (تمیز کننده و مرطوب کننده) حاوی آلفا هیدروکسی اسید ها از جمله اسید گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک باشند بهتر میشود چون این اسیدها سد هایی که باعث میشوند پوست مرده در جای خود گیر کنند و منافذ پوست بسته شود، حل میکنند. تا میتوانید این جوش های سر سفید را نترکانید.

بگذاریدش به عهده متخصص. جوش های سر سیاه و سر سفید روی سطح پوست هستند بنابراین میتوانید به راحتی با بخار یا وسائل مانیکور حذفشان کنید. اما برخی جوش ها که درعمق هستند را ابتدا باید با سوزن باز کرد و کیست ها به تزریق استروئید نیاز دارند.

جوش ها کجا مهم میشوند:
متخصصان بر این عقیده هستند که شایع ترین جاهایی که جوش میزنیم صورت، قفسه سینه، شانه ها و کمر است. آلرژی، حساسیت به غذا، کمبود خواب و برنامه غذایی ضعیف همگی میتوانند باعث بروز جوش در این نقاط شوند. برای مثال نوع شستشوی بدن یا مواد شوینده لباس شوییتان ممکن است عامل جوش زدن کمر، شانه یا قفسه سینه تان باشند.

چرا صورت جوش میزند:
بسته به اینکه جوش ها ممکن است کجای صورت باشند، میتوانند نشان دهنده عدم تعادل دستگاه گوارش و تنفسی و همچنین عدم تعادل هورمونی باشند.

جوش ها همچنین میتوانند نشانه کبد یا کلیه سمی، فشار خون بالا عفونت باکتریایی و بیماری هم باشند. جوش زدن روی چانه و پیشانی معمولا با مشکلات معده و دستگاه گوارش همراه است. منطقه چانه مربوط است به روده کوچک و ممکن است نشان دهنده تجمع سموم و یا لزوم بکار بردن فیبر بیشتر در برنامه غذای باشد.

جوش زدن منطقه پیشانی میتواند نشان از کم آبی بدن و یا آلرژی به غذاهای پروتئینی باشد. جوش های روی گونه معمولا به دلیل مشکلات تنفسی به وجود می آیند. ممکن است در این مناطق مقدار پاره شدگی مویرگ ها افزایش بیابد، مخصوصا اگر سیگار بکشید.

اگر مستعد به آلرژی باشید نیز ممکن است در این مناطق دچار جوش شوید. اگر نزدیک به خط مو جوش هاس سر سفید و سر سیاه را تجربه کردید ممکن است علت محصولات مربوط به مویی باشد که استفاده میکنید.

سن نیز در بروز آکنه نقش ایفا میکند:
نوجوانان بیشتر در معرض جوش زدن در منطقه پیشانی، چانه ، بینی و اطراف دهان هستند. این در حالی است که خانم های بالغ ممکن است در مناطق پایین صورت و خط فک تجربه کنند. متخصصان بر این عقیده هستند که هورمون در این الگو نقش مهمی را ایفا میکند.

برنامه غذایی تان را فراموش نکنید:
شواهد اولیه ای وجود دارد که غذاهای خاص باعث جوش زدن میشوند. متخصصان تغذیه قبول دارند که برنامه غذایی سرشار از لبنیات، قند و چربی ممکن است باعث افزایش واکنش التهابی در بدن شوند که ممکن است تعادل ph پوست را خراب کنند و منجر به آکنه شوند.

اما نهایتا، اینکه چگونه پوستتان به آنچه میخورید واکنش نشان میدهد تنها به ساختار شخصی خودتان بستگی دارد. در واقع ممکن است افرادی را ببینید که برنامه غذایی واقعا بدی دارند اما به سختی میتوانید یک جوش روی پوستشان پیدا کنید.

منبع: دکتر کرمانی

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.