فواید بخور صورت و معرفی انواع بخور صورت گیاهی

بخور صورت یک درمان پوستی است که پوست را تمیز می کند و احساس تازگی به پوست می دهد. بخور صورت قطعا یک مفهوم مدرن نیست، این ایده به دوران رومیان و شاید قبل تر از آن بر می گردد. روش های سنتی بخور عبارت است از قرار دادن صورت بر حوض آب داغ، یا گذاشتن حوله خیس روی سر. اما اکنون نانو بخارهای مخصوصی طراحی شده است که مزایای بیشتری دارد، در مطلب زیر به آن ها اشاره می کنیم:

۱- پوست را پاکسازی می کند.
بخور حفره های صورت را باز می کند و باعث می شود هرگونه کثیفی و گرد و غبار از پوست پاک شود.

۲- گردش خون را بهبود می بخشد.
بخور صورت، پوست را گرم می کند که به نوبه خود باعث واکنش دادن پوست می شود. این واکنش ها عبارتند از کاهش حفره ها و انعقاد رگ های خونی که به نوبه خود فشار خون را کاهش می دهد و منافذ پوست را از بین می برد. این پاسخ ها بخشی از عملکرد طبیعی بدن به نام تنظیم حرارتی هستند که برای حفظ دمای ثابت است.

۳- سلول های سالم پوست را افزایش می دهد.
با بهینه سازی گردش خون و کارایی جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی به سلول های پوست منتقل می شوند و مواد زائد از آنها حذف می شوند که به نوبه خود سلامت پوست را بهبود می بخشند. مواد مغذی اضافی و اکسیژن موجود در سلول های پوست باعث می شوند سلول ها فرآیندهای خود را با سرعت بیشتری انجام دهند و موثرتر عمل کنند. حذف موثر سموم، از آسیب پوست جلوگیری می کند، به این معنی که پوست برای مبارزه با باکتری ها مقاوم تر می شود.

۴- منافذ پوست را مسدود می کند.
فایده دیگر بخور این است که به پوست شادابی می بخشد. در واقع بخار دادن صورت باعث عرق کردن صورت می شود که به نوبه خود می تواند منافذ و حفره های مسدود شده را از بین ببرد. هنگامی که پوست صورت کاملا تمیز است، ممکن است منافذ صورت کوچکتر یا بسته تر دیده شوند زیرا هیچ چیز آنها را باز نگه نمی دارد. در نتیجه آنها نه تنها کمتر دیده می شوند، بلکه احتمال کمتری دارد دوباره مسدود شود!

۵- نتایج درمان را بهبود می بخشد.
چون بخار باعث افزایش گردش خون در سلول ها می شود، نسبت به قرار دادن محصولات موضعی بر روی پوست نتایج بهتری ارائه می دهد. این درمان می تواند در پوست عمیق تر نفوذ کند و محصولات سریعتر متابولیزه شوند. بنابراین، بعد از بخار دادن صورت، یک فرصت خوب برای ماسک صورت یا مرطوب کنندگی پوست ایجاد می شود.

۶- باعث آرامش می شود.
همه لکه ها ناشی از استرس نیستند، اما قطعا استرس به ایجاد لکه ها کمک می کند. بخور صورت لکه ها و چروک ها را از بین می برد و به شما کمک کند تا بتوانید سلامتی و انعطاف پذیری خود را بهبود ببخشید.

۷- آروماتراپی صورت می گیرد.
برخی دستگاه های بخور برای آروماتراپی طراحی شده اند. آروماتراپی به این معنی است که آنها یک جای مخصوص دارند که می توانید روغن های ضروری و حتی میوه های تازه را به آن اضافه کنید. آروماتراپی یا رایحه درمانی روشی است که سعی می کند رایحه گیاهان، گل ها و حتی دانه های مختلف را برای بهبود سلامتی انسان ها به کار برد. علاوه بر احساس آرامش، آروماتراپی باعث می شود روغن های اساسی عمیق تر به پوست نفوذ کنند و بیشتر موثر باشند. مثلا می توانید روغن چای را اضافه کنید که برای خواص آنتی سپتیک و ضد ویروسی مشهور است.

۸- پوست را هیدراتاسیون می کند.
با استفاده از روش سنتی حوض و حوله، موفقیت کاملی نخواهد داشت، اما با استفاده از یک بخار آبرسان مدرن که بخار تولید می کند می توانید آبرسانی پوست را بسیار موثر انجام دهید. این به این دلیل است که نانو بخار، که بسیار کوچکتر از ذرات بخار منظم است، پوست را تا ۱۰ برابر موثرتر از بخار معمولی، تحت تاثیر قرار می دهد و در آن نفوذ می کند. در نتیجه پوست را مرطوب می کند و حتی می تواند نشانه های قابل رویت پیری را کاهش داده و جلوگیری کند.

همانطور که می بینید، بخور صورت مزایای بسیاری دارد که می تواند در کاهش و جلوگیری از آکنه بسیار موثر باشد. علاوه بر این، یک روش کاملا طبیعی برای پاک کردن پوست است و نیازی به مواد شیمیایی ندارد، زیرا مواد شیمیایی می تواند آسیب بیشتری به پوست وارد کند. این کار چندان طول نمی کشد. بخارهای مدرن بسیار سریع گرم می شوند و جلسات آن ها طولانی نیست. در حالت ایده آل، باید صورت خود را به مدت پنج دقیقه بخور دهید تا بتوانید از مزایای آن بهره مند شوید. سعی کنید بیشتر از ۲۰ دقیقه صورت خود را بخور ندهید.

برای بخور صورت چه کارهایی انجام دهید؟
اول، صورت خود را با تمیزکننده پاک کنید. برای بخور دادن صورت، باید پوست صورت کاملاً تمیز باشد و هیچ باکتری در آن وجود نداشته باشد زیرا باعث مشکلات بیشتر می شود.
آرام باشید و صورت خود را به مدت ۵ الی ۲۰ دقیقه بخور دهید.
چنانچه دارای پوست خشک هستید، توصیه می کنیم پس از بخور از انواع مرطوب کننده های مناسب استفاده نمایید تا رطوبت پوست به تعادل برسد. زیرا بخار دادن، پوست صورت را خشک می کند.
سپس صورت خود را با آب سرد بشویید تا منافذ پوست به طور طبیعی بسته شود. به همین ترتیب، اگر می توانید یک جلسه بخار سرد نیز داشته باشید.
صورت خود را با یک حوله پاک تمیز کنید.
یک مرطوب کننده بر صورت خود اعمال کنید.
ممکن است متوجه شوید که پس از چند جلسه اول پوست صورتتان بدتر می شود. درباره این موضوع نگران نباشید زیرا نتایج آن از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود. احتمال دارد که سلول های صورت برای جلوگیری از سموم و باکتری ها کار سختی را انجام دهند و مدتی طول بکشد تا نتایج مطلوب را بدست آورید.

نتیجه
به طور کلی، می توان گفت استفاده از بخار صورت یکی از بهترین روش ها برای زیبایی پوست است. زیرا بخور صورت مواد شیمیایی ندارد و می توانید از آن برای پوست های حساس نیز استفاده کنید. در واقع بخور صورت نه تنها لکه ها و منافذ را هدف قرار می دهد، بلکه سلامت کلی پوست را نیز بهبود می بخشد. این بدان معنی است که می تواند پوست روغنی و پر از جوش را با آن درمان کنید.

این مقرون به صرفه ترین و قابل دسترس ترین روش است که می توانید برای شادابی و پاکسازی صورت از آن استفاده کنید.

چگونه می توانید گیاهان و روغن ها را اضافه کنید؟
اضافه کردن گیاهان و روغن های ضروری به بخار ممکن است مزایای بیشتری را ارائه دهد. بعضی از گیاهان برای انواع مختلف پوست ها مفید هستند و بعضی از اسانس ها و گیاهان دارای خواص آرام بخش و تقویت کننده هستند.

بابونه
تحقیقات نشان می دهد که بابونه می تواند به التهاب پوست و درماتیت کمک کند.

رزماری
این گیاه معطر ممکن است برای پوست های چرب مناسب باشد.

روغن اسطوخدوس
این گیاه برای پوست خشک یا اگزما مناسب است و دارای مزایای آرامش بخش است.

گل‌ختمی
برای نرم و لطیف‌کردن پوست استفاده می‌شود.

اکالیپتوس
اگرمی خواهید با آکنه مقابله کنید اکالیپتوس یک گزینه عالی است.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.