نقش پرده در دکوراسیون خانه

پرده یکی از تاثیر گذارترین و مهمترین ارکان دکوراسیون یک خانه است که دکوراتورها و خانم ها در دکوراسیون منزلشان معمولا حساسیت زیادی در انتخاب آن دارند. پنجره‌ها، چشمان خانه هستند که با کمک پرده، می‌توانند زیباتر و شیک‌تر به‌نظر رسیده و تعادل نور و رنگ‌ها را در فضا بیشتر کنند در واقع، در بدو ورود به منزل، اولین چیزی که در دکوراسیون به چشم می‌آید، رنگ‌های غالب و نور موجود در فضاست. پرده بخشی از دکوراسیون منزل محسوب می‌شود و زیبایی خانه را چند برابر می کند. پرده‌های تیره و بافت دار نور زیادی از خود عبور نمی‌دهند، برای روشن شدن خانه و عبور نور مناسب، بهتر است از پرده‌های نازک و روشن استفاده کنید. پرده ها علاوه بر زیبائی و حفظ حریم شخصی تاثیر بسزائی در سلامت محیط دارند. با انتخاب و نصب مناسب پرده می توان دمای خانه را کنترل کرد و از هدر رفتن انرژی گرمائی در زمستان و ورود گرما در تابستان جلوگیری کرد. پرده های مخصوصی جهت این کار وجود دارند که از ۲ لایه درونی و بیرونی تشکیل شده اند و از لحاظ ظاهر شبیه بقیه پرده ها می باشند فقط جنس پارچه های آنها اغلب پارچه هایی هستند که سازگاری خوبی با طبیعت دارند هر چند که در برخی از پارچه ها درصدی از پلاستیک جهت دوام بیشتر وجود دارد ولی هر چه درصد آن کمتر باشد بهتر است.

انتخاب رنگ پرده
رنگ پرده جزئی از دکوراسیون داخلی منزل است که اگر بدرستی انتخاب شود، نمای خانه شما را متفاوت می‌کند. قبل از انتخاب رنگ مناسب برای پرده توجه به سبک دکوراسیون مخصوصاً رنگ دیوار‌ها، فرش و مبلمان مهم است. اگر اتاقی دارید که رنگ‌های دیوار و فرش‌های آن روشن است، بهتر است پرده‌ای با رنگ خنثی انتخاب کنید یا برعکس، اگر تمام اتاق و مبلمان رنگ‌های خنثی دارند، پرده‌ها با رنگ روشن گزینه خوبی برای روح دادن به اتاق است. شهامت داشته باشید و از پرده‌های رنگی استفاده کنید.

نوع و جنس
پارچه و تور بیشتر از هرعاملی در نمای پرده‌های شما تحول ایجاد می‌کند. در واقع درجه رسمی بودن پرده‌ها را طرح و جنس پارچه تعیین می‌کند. انواع تور و حریر از نوع نازک یا ضخیم، بی‌آنکه نور یا منظره بیرون را از بین ببرند، قادر هستند نور مستقیم را ملایم کنند و به آرامش اتاق بیفزایند. همزمان با ایجاد یک محیط خلوت، پرده توری برای جلوگیری دید از بیرون بسیار مؤثر است. تورها از انعطاف قابل توجهی برای تزئین پنجره‌ها برخوردارند.

آمدن نور بیشتر در داخل خانه
اگر تا به الان از پرده‌های ضخیم در طراحی دکوراسیون داخلی خانه هایتان استفاده کرده اید، حالا نوبت آن است که اجازه دهید خانه‌تان بیشتر نور داشته باشد. جای پرده‌های ضخیم را به پرده‌های حریر و نازک‌تان بدهید و تغییر دلنشین خانه‌تان را به وضوح لمس کنید.

ست کردن پرده‌ها با رو تختی‌ها و بالش‌ها
برای ایجاد هماهنگی در طراحی دکوراسیون داخلی می‌توانید پارچه‌های پرده‌ها را با پارچه‌های رو تختی و پارچه‌هایی که برای بالش‌ها استفاده می‌کنید را یکی در نظر بگیرید؛ حتی اگر نتوانستید آنها را یکی کنید سعی کنید پارچه‌هایی با یک ترکیب رنگی را انتخاب کنید، طرح‌ها خیلی مهم نیستند. اگر منزلتان کوچک است به هیچ وجه از پرده‌های ضخیم و تیره استفاده نکنید.

مطالب مرتبط:
دکوراسیون آشپزخانه و دانش فنگ‌شویی

تأثیر رنگ بر دکوراسیون

اشتباهات رایج در دکوراسیون

منبع: مجله ایران بانو

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.