روز جهانی مادر در دنیا چه روزی است؟ تاریخچه و رسوم

5
(2)

روز جهانی مادر روزی است که بسیاری از مردم در سراسر دنیا قدردانی و ابراز لطف خود را نسبت به زحمات مادرانشان و همچنین شخصیت و چهره جهانی او نشان می‌دهند. در واقع این روز یک رویداد سالانه است اما در کشورهای مختلف در تاریخ‌های متفاوتی برگزار می‌شود.

رسم و رسوماتی که مردم در سراسر جهان در این روز به جای می‌آورند
بسیاری از مردم در این روز از مادرانشان یاد می‌کنند و به تکریم شخصیت مادر می‌‌پردازند. لفظ مادر ممکن است به یک (نامادری، فامیل و یا بستگان نزدیک، مادربزرگ و یا یک سرپرست به عنوان مثال والدین فرزندان و یا یک دوست خانوادگی) تعلق گیرد. روش‌های مختلفی برای برپایی جشن مادر و قدردانی از مقام او وجود دارد که ما به چند روش رایج از سراسر جهان اشاره می‌کنیم. لازم به ذکر است که بیان شود این هدایا تنها محدود به عوامل ذکر شده نخواهد بود:
– هدایایی همچون کارت پستال، گل و کیک
– دورهمی‌های خانوادگی و تجدید دیدار
– صبحانه‌های خانوادگی، جمع‌های ناهار و شام چه در خانه و چه در رستوران و کافه
– تماس تلفنی شخصی (به ویژه از طرف فرزندانی که دور از مادر خود زندگی می‌کنند)
– فرستادن پیامک کوتاه حاوی شعر عاشقانه و مربوط به روز مادر
– هدایایی همچون شکلات، جواهرات، لوازم جانبی دیگر، پوشاک، تجهیزات کاربردی جهت سرگرمی، وسایل دست ساز و یا کارت هدیه
– روزی را با مادر خود به دیدن فیلم رفتن و گذراندن اوقات خوش در سینما و یا پارک

این روز در کشورهای مختلفی همچون چین روز پرشکوهی بوده که این روز را با نماد گل میخک شناخته و به جشن و پایکوبی می‌پردازند. برخی مردم در ساموآ به اجرای ترانه‌های سنتی و رقص‌های دسته جمعی و پایکوبی در سراسر کشور می‌پردازند و همچنین به تقدیر نقش مادران در جامعه ساموآئی پرداخته و این روز را دور هم جشن می‌گیرند.

برگزاری روز مادر در کشورهای مختلف
روز مادر یک رویداد سالانه است اما در کشورهای مختلف در تاریخ‌های متفاوتی برگزار می‌شود

برگزاری روز مادر در کشورهای مختلف

این روز در کشورهای مختلفی جشن گرفته می‌شود اما نه در یک روز جهانی، بلکه در هر کشوری در یک روز بخصوص برگزار می‌شود مثلاً در کانادا، استرالیا و آمریکا در دومین یکشنبه ماه مِی این جشن برپا خواهد شد و در انگلستان نیز این جشن در حدود سه هفته قبل از عید پاک و در روز یکشنبه روز تعطیل برگزار می‌شود که روز غیرکاری بوده و مدارس نیز تعطیل هستند. روز مادر در کشورهایی مانند کاستاریکا ۱۵ اوت همزمان با روز عروج حضرت مریم، در گرجستان سوم مارچ، در ساموا دومین یکشنبه ماه مِی، در تایلند ۱۲ آگوست و در یک روز تعطیل عمومی به صورت سالانه برگزار می‌شود. در این روز معمولاً رستوران‌ها و کافه‌ها شلوغ‌تر از حد معمول بوده و دورهمی‌های خانوادگی در کنار مادران رونق بسیار دارد.

پیشینه تاریخی روز مادر
به گفته برخی منابع اولین جشن و رویداد در تکریم روز مادر را می‌توان به جشن‌های بهارانه و در احترام به Rhea رِهِا؛ مادر خدایان در تمدن یونان باستان مرتبط دانست و سپس درانگلستان، روز یکشنبه مادرانه که به طور سنتی روزی برای بازدید مردم از کلیسا بوده را روز مادر دانسته‌اند هرچند که اکنون و در دوران مدرنیته روز مادر را در همین روز جشن می‌گیرند.

ریشه امروزی روز جهانی مادر را می‌توان به دو زن (جولیا واردهاو و آنا جارویس) در تاریخ نسبت داد که در شکل‌ گیری و ماندگاری این سنت در ایالات متحده بسیار مثمر ثمر بودند. در حدود سال ۱۸۷۰ میلادی جولیا واردهاو خواستار آن شد که یک روز را به عنوان روز مادر اختصاص داده و در آن روز به جشن و سرور و تکریم مادران سرزمینشان بپردازند، این رسم و سنت تا حدود ۱۰ سال در بوستون تحت حمایت مالی او برگزار می‌شد اما پس از درگذشت او این جشن نیز به دست فراموشی سپرده شد. اما منابع دیگری اذعان می‌کنند که جولیت کالهون بلاکلی روز مادر را در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی در آلبیون، میشیگان پایه‌ گذاری نمود و آغازگر جشن‌ها شد و فرزندانش از آن پس همه ساله به او ادای احترام نموده و از دیگران نیز می‌خواستند که به مادرانشان احترام بگذارند.

در سال ۱۹۰۷ آنرا جارویس، جشن اختصاصی را به یاد مادرش آن جارویس و در تکریم مادران سرزمینش در گرافتون ویرجینیای غربی برگزار کرد و در سال ۱۹۰۸ نیز نقش مهم و کلیدی در خدمات‌رسانی کلیسا به جامعه مادران و حدود ۴۰۷ کودک دیگر ایفا نمود. انجمن بین‌المللی روز مادر، در سال ۱۹۱۲ برای ارتقاء و گسترش تعطیلی این روز در سطح جهان و کشورهای دیگر تاسیس شد و روز مادر از آن زمان محبوبیت بیشتری یافت.

بسیاری بر این باورند که روز مادر هم اکنون به طور گسترده با کارت‌های تجاری شرکت‌ها و گل فروشی‌ها، طلا و جواهر فروشی‌ها، فروشگاه‌های هدیه، رستوران‌ها، هتل‌ها و فروشگاه‌های تبلیغاتی و معاملاتی ویژه برای این رویداد تجاری سازی شده و انحصاری گشته است.

نماد و سمبل روز مادر
روز مادر در ایران در بیستمین روز از ماه اسلامی جمادی الثانی مصادف با ولادت حضرت فاطمه الزهرا (س) برگزار می‌گردد

نماد و سمبل روز مادر
روش‌های مختلفی برای بیان قدردانی و تشکر از نقش واقعی مادران در روز جهانی مادر وجود دارد که اینها شامل گل‌های میخک سفیدی هستند که در زمان‌های دور، آنا جارویس خواسته است که به عنوان سمبل رسمی روز جهانی مادر و نماد مقدس روز جهانی مادر باشد. این نماد مقدس به حفظ و ماندگاری مقام مادر اشاره دارد و همچنین به ثبت ملی اماکن تاریخی در ایالات متحده نیز رسیده است.

نکته
این مقاله مرور کلی در مورد تکریم مادر و نقش او در تربیت فرزند و نگهداری از او دارد و به طور عمومی به شرح برخی مسائل می‌پردازد و به طور اختصاصی از جزئیات آداب و رسوم، سنت‌ها، نمادها و شیوه‌های مختلف کشورها نپرداخته است.

تاریخچه روز مادر در ایران
روز مادر در ایران در بیستمین روز از ماه اسلامی جمادی الثانی برگزار می‌گردد. این روز، زاد روز تولد حضرت فاطمه تنها دختر باوفای پیامبر اسلام است (به گفته علمای شیعه). روز مادر برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ و در دوران پهلوی در ایران تاسیس شد و این جشن در ۱۶ دسامبر و در گرامیداشت تاسیس موسسه حمایت از زنان برگزار می‌شد. این روز و تعطیلات آن توسط ملکه فرح پهلوی پشتیبانی شد و ترویج یافت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در سال ۱۹۷۹ دولت جدید جمهوری خواه تاریخ برگزاری جشن را به ۲۰ جمادی الثانی تغییر داد.

روز مادر جدید، جایگزین روز جهانی زن شد و این تاریخ به خصوص، به منظور احترام به حضرت فاطمه به عنوان الگوی زن مسلمان و یک الگوی آرمانی مادر بودن انتخاب شده است. بر طبق سنت‌های شیعیان، فاطمه تنها دختر حضرت محمد صلی الله بود و همچنین همسر علی، امام اول شیعیان و مادر حسن و حسین امام دوم و سوم و مسلمانان این بانوی گرانقدر را “مادر ائمه” می‌نامند. در اسلام شیعه اعتقاد بر این بود که فاطمه بی‌گناه و با روحی پاک و مطهر و الگوی آرمانی برای همه زنان است.

منبع: Mother’s Day

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

امتیاز مطلب 5 / 5. تعداد رای دهندگان: 2

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.