معنی دکمه های آسانسور

اختراعاتی همچون آسانسور یا بالابر اگرچه امروزه به جهت ساختمان‌های بلند و برج‌های چندین طبقه یک نیاز ضروری است و سبک زندگی‌مان را تغییر داده است، اما مانند هر وسیله نوظهور دیگری دردسرهای خاص خودش را دارد و متاسفانه مشکلات عدیده‌ای برای کاربران آسانسوری در سراسر دنیا ایجاد نموده است. با این‌حال هنوز هم فقدان آن در ساختمان‌های چندین طبقه و آسمان خراش‌های مسکونی و غیر مسکونی یک اختلال بزرگتر محسوب شده که انسان‌ها را از ادامه زندگی در این شرایط باز می‌دارد. اخیراً موضوع قابل قبول بودن و کاربردی بودن کلیدهای آسانسور بسیار موضوع بحث برانگیز و پرحاشیه شده است. این مورد شامل کلیدهای داخل کابین آسانسور و کلیدهای بالای درب آسانسور است که در کنار فوبیا و ترس ایجاد شده از گیرافتادن‌های متعدد در این قفسه آهنی دغدغه تازه‌ای برای همگان ایجاد نموده است. در این مطلب قصد داریم معنی دکمه های آسانسور را بیان کنیم.

آیا داشتن کلید درب اضطراری آسانسور قانونی است؟

داشتن کلید درب اضطراری آسانسور کاملاً قانونی است اما بسته به نوع استفاده شما از این کلیدها و اینکه در کدام کشور زندگی می‌کنید و چه قانونی دارد ممکن است استفاده از آن خلاف قانون باشد، این موضوع باعث اختلاف نظر بسیاری در مورد استفاده یا عدم استفاده دارندگان آسانسورهای شخصی در اماکن شخصی و عمومی گشته است. در هرحال وجود این قفل‌های اضطراری جهت مواقع ضروری (که شاهد اختلال در عملکرد آسانسورها هستیم) یک نیاز ضروری و اساسی جهت نجات جان انسان‌های گیرافتاده در آن است.

کلیدهای تعبیه شده بر روی درب آسانسور

توصیه اکید شده که کودکان زیر پنج سال به هیچ عنوان از کلیدهای تعبیه شده درون کابین آسانسور به جهت جلوگیری از ایجاد اختلال در عملکرد آن استفاده نکنند، زیرا به کرات دیده شده است که استفاده مکرر و بیهوده از این کلیدها عملکرد آسانسور را دچار اختلال کرده و باعث گیر افتادن کودکان درون آسانسور شده است. در نهایت چه شما خود دوست دارید از کلیدهای درون آسانسور استفاده کنید و چه دوست ندارید این کار را شما انجام دهید به هرحال دانستن معنا و مفهوم هر کلید در مواقع اضطراری یک نیاز ضروری است.

کلید GF یکی از دکمه های آسانسور
کلید GF یکی از دکمه های آسانسور است که به معنی طبقه هم کف است

مفهوم دکمه های آسانسور

از کلیدهای اضطراری آسانسور برای اهدافی همچون سرویس رسانی و خدمات اضطراری آسانسور همچنین باخبر نمودن آتش‌ نشانی جهت نجات جان سرنشینان آسانسور (در مواقع گیر افتادن درآن) استفاده می‌شود. این کلیدهای اضطراری توسط مهندسین نصب آسانسور، جهت حفظ و کنترل آسانسورها از خطرهای احتمالی و عملکرد نادرست آنها طراحی و نصب شده است، همچنین از این کلیدها میتوان برای محدود کردن استفاده از آسانسور در صورت شخصی بودن آن استفاده نمود. کلیدهای روی درب آسانسور برای قفل و باز و بسته کردن دستی درب‌های آسانسور جهت تعمیر و یا توقف آن در نجات افرادی کاربرد دارد که در آسانسور گرفتار شده ‌اند. در صفحه کلید درب آسانسور نمادهایی استفاده شده‌اند که عبارتند از کلید Drop، کلید مثلث، کلید U، کلید v و همچنین کلیدها و وسایل دیگری که برای باز کردن درب‌های فرود اضطراری مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در صفحه کلید برخی آسانسورها دو دکمه در زیر دکمه‌های عددی طبقات تعبیه شده که تنها در مواقع لزوم باید از این دکمه‌ها استفاده کنیم: کلید باز نگهداشتن  وکلید بسته شدن زود هنگام درب آسانسور. کلید باز شدن درب‌ها را هنگامی باید فشار داد که درب آسانسور خود به خود در حال بسته شدن است و آسانسور هنوز فضای خالی دارد و فرد دیگری قصد داخل شدن را دارد. در این حالت دکمه باید توسط شما از داخل فشرده شود تا فردی که قصد داخل شدن دارد با درب‌های بسته و یا گیر کردن در میان درب‌ها مواجه نگردد. هنگامی که آسانسور پر شده است، با فشردن دکمه بسته شدن درب، از داخل شدن افراد اضافه‌تر خودداری کنید.

کلید مثلث

کلید سه گوش یا کلید اضطراری زمانی استفاده می‌شود که کابین آسانسور هم ردیف با یک طبقه متوقف شده است در این صورت میتوان درب‌های آسانسور را با استفاده از این کلید اضطراری باز کرد و از آن خارج شد.

کلید GF

کلیدی است که معمولاً در پایین‌تر از دکمه‌های عددی طبقات تعبیه شده و به معنی طبقه همکف است، زمانی که می‌خواهید از طبقات بالا به طبقه همکف جهت خروج از ساختمان بیایید از این کلید استفاده کنید.

دکمه B یکی از دکمه های آسانسور
دکمه B یکی از دکمه های آسانسور است که به معنی زیرزمین است

کلید با علامت زنگ یا زنگوله

هنگامی که در آسانسور گیر کرده‌اید و علت نیز رفتن برق‌ ساختمان است، آرامش خود را حفظ کرده و دکمه زنگ خطر یا گیر کردن در آسانسور را فشار دهید. البته در بسیاری از موارد این کلید نیز در شرایط برق رفتگی عمل نمی‌کند اما می‌توانید شانس خود را امتحان کنید.

عبارت out of order

این عنوان را اگر در بالای درب‌های اتوماتیک آسانسور دیدید به هیچ عنوان از آسانسور استفاده نکنید، در جایی که درب آسانسور نیز باز است از استفاده از آسانسور خودداری کنید. نصب این عنوان و نمایش آن توسط تابلو دیجیتال بالای درب نشانه عدم استفاده بودن آسانسور به دلایل مختلف از جمله: اختلال در عملکرد و سیستم آسانسور و خرابی آن است.

– اگر می‌خواهید بین طبقات ساختمان گیر نکنید و به طبقه مورد نظرتان بروید کافی است کلید بسته شدن درب‌های آسانسور را همراه با کلید طبقه مورد نظر با هم نگه داشته و پس از حرکت آسانسور هر دو را رها کنید.

علامت زیرزمین B

“B” “زیرزمین” است، کف زیر زمین. در ساختمان‌هایی با سطح زیر زمینی متعدد، و زیر زمین‌ها به سمت پایین، سطح نزدیک به سطح زمین و اولین زیرزمین “۱B” است، یک طبقه زیر آن “۲B” و …. است. این عبارت معمولا در کنار عدد و در آسانسورهای با طبقات زیرزمینی متعدد مثلا فروشگاه‌های بزرگ و پارکینگ‌های اختصاصی به کار گرفته می‌شود.

منبع: Elevator keys

4.7/5 - (123 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. داود طالبی مقدم می گوید

    سلام : چرا فضا آسانسور مثل یک تابوت ترسناک است
    من وقتی درب آن بسته میشه میترسم ونفسم بشمارش
    میفتد وانگاه به آیینه نگاه وایه قرآن می‌خوانم موقعی که حتی با کسی هستم .
    نه اولین باره من از شهر قاین خراسان جنوبی کامنت گذاشتم روانشناس بایستی مراجعه کنم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.