۰ تا ۱۰۰ کم مصرف ترین سیستم پمپ آب آپارتمان

سیستم پمپ آب آپارتمان آب مورد نیاز ساکنین را با فشار مناسب تامین می کند. این سیستم برای آپارتمان هایی که به هر دلیلی فشار آب کمی دارند به کار می آید. سیستم پمپاژ شبیه یک دستگاه کوچک است که آن را در نزدیکی کنتور آب نصب می کنند.

هر چه به طبقات بالای آپارتمان ها نزدیکتر می شویم، شرایط آب رسانی برای ساکنین آنجا سختتر می شود. این شرایط بنا به دلایل مختلفی مثل گرفتگی لوله ها، خرابی شیرآلات، کهنه بودن لوله ها و … رخ می دهند. در این زمان باید بر اساس مشکل از راه حل مناسبی بهره ببرید؛ مثلاً اگر لوله های آب گرم گرفته بودند، نحوه رفع گرفتگی لوله پلاستیکی آب گرم را بیاموزید و از آن برای حل مشکل استفاده کنید.

برای استفاده از سیستم پمپ آب آپارتمان شما ابتدا باید با عملکرد آن بیشتر آشنا شوید. اینکه مصرف برق آن چقدر است؟ چه مدل هایی دارد؟ چگونه نصب می شود؟ مناسبترین سیستم پمپ برای ساختمان شما کدام است؟ این ها سوالاتی هستند که باید به آن ها پاسخ دهیم.

بررسی دلایل کمبود فشار آب در ساختمان

دلایل کمبود فشار آب ساختمان ها متنوع هستند و به شرایط مختلفی بستگی دارند. مثلاً لوله ها دچار ترکیدگی یا نشتی شده اند و فشار آب به میزان قابل توجه ای کم شده است. در برخی موارد فلکه اصلی آب کامل باز نیست که برای رفع مشکل باید آن را باز کنید. جرم گرفتن لوله ها، خرابی شیرآلات و مصرف زیاد آب ساکنین طبقه های پایینتر نیز می توانند از جمله مهمترین دلایل کمبود فشار آب در ساختمان باشند.

گاهی مشکل فشار آب شما به سادگی رفع نمی شود و نیاز به پمپ آب دارید. شما می توانید این سیستم ها را برای کل طبقات یا صرفاً واحد خود نصب کرده و از آن استفاده کنید.

پمپ آب جت

شیوه کار پمپ آب خانگی چگونه است؟

پمپ های خانگی به روشی ساده عمل می کنند و هیچ پیچیدگی خاصی ندارند. در این دستگاه ها از قطعات مهمی مثل الکتروموتور و پروانه ها استفاده می شود. در ابتدای استفاده از این دستگاه ها الکتروموتور ایفای نقش می کند و بعد از آن پروانه ها وارد کار می شوند. شما برای استفاده از این وسایل نیاز به نیروی الکتریکی دارید که توسط برق تک فاز ۲۲۰ ولت شهری تامین می شود.

زمانی که انرژی مورد نیاز دستگاه پمپ تامین می شود، آب از بخش ورودی وارد دستگاه شده و با عبور از پروانه ها آنها را به گردش در می آورد. زمانی که پروانه ها شروع به چرخش می کنند، انرژی جنبشی شکل می گیرد و سپس به عنوان یک نیروی محرکه به سیال در حال گذر انتقال پیدا می کند. همین انرژی جنبشی فشار آب را بالا می برد.

در دستگاه های پمپ خانگی انرژی الکتریکی به انرژی جنبشی تبدیل می شود و توان حرکتی مورد نیاز برای آب را تامین می کند. با این دستگاه ها علاوه بر تامین جریان آب می توانید افت فشار را نیز برطرف کنید.

سیستم پمپ آب آپارتمان

آشنایی با انواع پمپ آب خانگی

دستگاه های پمپ آب خانگی را می توان از لحاظ میزان قدرت و نوع عملکرد در دسته بندی های مختلفی قرار داد. این دستگاه ها در مدل های مختلفی در بازار به فروش می رسند که از جمله آنها می توان به پمپ های بشقابی اشاره کرد.

پمپ آب بشقابی

این پمپ ها از جمله متداولترین دستگاه های مورداستفاده در ساختمان های مرتفع هستند که با قدرت مکش مناسب می توانند نیاز ساکنین ساختمان های مسکونی را برطرف کنند.

پمپ جت، کم مصرف ترین پمپ آب آپارتمان

پمپ آب های جتی نمونه دیگری از این دستگاه ها هستند که با توان ۱ اسب بخار طراحی شده اند و برای مکش آب در مناطقی با عمق زیاد کاربرد دارند. این دستگاه ها قدرت پرتاب یا پمپاژ کمتری نسبت به مدل های بشقابی دارند که در حین خرید باید به این موضوع توجه داشته باشید. این مدل کم مصرف ترین سیستم پمپ آب آپارتمان می باشد.

پمپ سانتریفیوژ

پمپ های سانتریفیوژ نمونه دیگری از سیستم های آبرسانی ساختمان ها هستند که در بناهای دارای پکیج استفاده می شوند. این وسایل، در واقع برای تهیه سیستم های دائم آبرسانی به کار می آیند.

پمپ آب دیافراگمی

پمپ های آب دیافراگمی را نیز نمی توان از قلم انداخت که از مخزن ذخیره کننده آب برخوردارند که همین ابزار جلوی عملکرد بی دلیل بقیه دستگاه ها را می گیرد.

بهترین پمپ آب خانگی چیست؟

برخی فکر می کنند که با خرید قدرتمندترین پمپ با قیمت زیاد می توانند نیاز ساختمان خود را به سیستم پمپ آب برطرف کنند، در صورتی که اینطور نیست و شما باید بر اساس شرایط ساختمان اقدام به خرید این دستگاه کنید.

همچنین باید به فاکتورهای مختلفی از جمله قابلیت های پمپ و تناسب آن با محیط مورد نظر توجه داشته باشید. برای اینکه بهترین دستگاه را برای ساختمان بخرید، ابتدا از کارشناسان حرفه ای در این زمینه مشورت بخواهید؛ آنها بر اساس محل نصب، تعداد طبقات، شرایط مربوط به ناحیه جغرافیایی و … در انتخاب بهترین دستگاه کمکتان می کنند.

پمپ آب جت کوچک

بررسی دلایل کار نکردن پمپ آب آپارتمان

در برخی موارد سیستم پمپ آب آپارتمان کار نمی کند که باید دلیل آن را ریشه یابی کرده و مشکل را برطرف کنید. مهمترین دلایل بروز این مشکل عبارت هستند از:

 • قطعات بی کیفیت یا نامرغوب پمپ آب
 • عدم تنظیم کلید اتوماتیک پمپ آب
 • مشکل برق رسانی پمپ
 • نرسیدن آب کافی به پمپ آب یا بسته بودن شیر آب منبع
 • هوا گرفتن پمپ یا هواگیری اولیه نادرست
 • گیر کردن پروانه پمپ
 • گرفتگی در مجرای عبوری سیال
 • مشکلات مکانیکی
 • سوختن پمپ آب

گرفتگی در مجرای عبوری سیال یکی از مهمترین مشکلات متداولی است که باید حتما آن را رفع کنید. در اغلب موارد این مشکل توسط مراکز لوله بازکنی به راحتی برطرف می شود، بنابراین از بروز آن نگران نباشید.

میزان مصرف برق پمپ آب

در این پمپ ها مصرف برق به صورت زیر محاسبه می شود.

برق مصرفی براساس کیلووات * میانگین ساعات کار روزانه پمپ * نرخ هر کیلو وات * تعداد روزهای مصرفی= هزینه مصرفی پمپ آب خانگی

کاهش مصرف برق پمپ

برای کاهش مصرف برق پمپ آب بهتر است، به شیوه زیر عمل کنید:

 • استفاده از ست کنترل پمپ آب
 • سرویس کردن پمپ آب متناسب با نیاز ساختمان
 • ظرفیت پمپ آب متناسب با نیاز ساختمان

نصب پمپ آب در حیاط خانه

سیستم پمپ آب آپارتمان، عاملی برای تامین آب مطلوب

سیستم پمپ آب آپارتمان برای تامین آب مطلوب ساکنین ساختمان ها اهمیت زیادی دارد. اگر از سیستم نامناسبی استفاده کنید، کیفیت پایین دستگاه باعث می شود که دائما مشکلات زیادی برایتان به وجود بیاید.

شما باید در این زمینه حتماً از تکنسین های حرفه ای کمک بخواهید و از دستگاه های مناسب ساختمان استفاده کنید تا کمتر درگیر مشکلات شوید. در صورت بروز مشکل نیز ابتدا باید آن را ریشه یابی کرده و از علت اصلی آن مطلع شوید تا یک راه حل کاربردی را برای رفع آن به کار ببرید.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.