زنان بيشتر از مردان نسبت به همسران‌‌شان دچار بدبيني و ترديد می شوند

زن بدبیناگر بخواهيم شك و بدبيني را بين زنان و مردان مقايسه كنيم، اين زنان هستند كه بيشتر از مردان نسبت به همسران‌‌شان دچار بدبيني و ترديد مي‌شوند. گاهي دير آمدن همسر شما به خانه، بوي عطر ناآشنا يا سردي رابطه همسرتان دليل خيانت نيست، همينطور اگر درآمد ماهانه همسرتان هرماه به طرز عجيبي و نامعلوم غيب مي‌شود، باز هم ممكن است دليل بدي را پشت خودش نداشته باشد. درست است كه در اين شرايط هر آدم خونسرد و منطقي هم به اوضاع به‌وجود آمده شك مي‌كند اما بهتر است منطقي‌تر در مورد بدبيني‌هاي‌تان مديريت كنيد. در اين مقاله مي‌خواهيم راهكارهاي رويارويي با ترديد‌ها و گاه بدبيني‌هاي زوجين را بررسي كنيم. شايد شما هم يكي از آن زن و شوهرهاي بدبين باشيد و اين راهكارها كمك‌تان كند.

حسود نباش!

همسر بدبين هميشه هم بدبين نيست بلكه تحت يك سري شرايط ممكن است دچار بدبيني شود. مثلا همان‌طور كه گفتيم زنان در موارد بسياري نسبت به همسران‌شان دچار بدبيني و ترديد مي‌شوند. قبل از هرچيز علت اين بدبيني را با هم مرور مي‌كنيم چون اگر علت اين موضوع را بدانيد راحت‌تر با اين موضوع كنار مي‌آييد. نداشتن اعتماد به نفس، نخستين دليل بدبيني است. اگر مدام نسبت به همه چيز بدبين هستيد اين نشان مي‌دهد آنطور كه بايد روي توانايي‌هاي خودتان كار نكرده‌ايد. آدم‌هايي كه اعتماد به نفس بيشتري دارند كمتر دچار بدبيني مي‌شوند. اگر احساس مي‌كنيد همسرتان نسبت به شما خيلي بالاتر است سعي كنيد خودتان را به سطح توانايي‌هاي او برسانيد. اگر اين كار را انجام دهيد هم روي نقاط قوت‌تان كار كرده‌ايد و هم بدبيني‌هاي مربوط به خيانت را از بين خواهيد برد. حسادت يكي از دلايل بدبيني است و در قدم اول اگر دليل بدبيني خودتان را به حسادت ارتباط مي‌دهيد، بهتر است روي خودتان متمركز شويد و انرژي مثبت را به سمت خودتان بياوريد.

تغيير محيط را جدي بگير

ما آدم‌ها خيلي از اوقات نمي‌دانيم كه تحت‌تاثير محيطي قرار مي‌گيريم كه در آن زندگي مي‌كنيم. معاشرت با افراد بد‌بين و كساني كه خودشان در زندگي شخصي شان دچار مشكل هستند، تاثير بدي را در شما خواهد داشت. براي خلاص شدن از بدبيني‌ها بهتر است با افرادي معاشرت كنيد كه به شما انرژي مثبت بدهند و ديدگاه بهتري را در رويارويي با مشكلات و ترديد‌هاي ازدواج به شما پيشنهاد دهند. مراقب افراد بدبين كنار خودتان باشيد. اين صرفا يك هشدار است. گاهي نسخه‌اي كه ديگران براي‌تان مي‌پيچند خيلي به نفع‌تان نيست.

كشتي را هدايت كن

يك كشتي زيبا و رويايي را تصور كنيد كه شما و همسرتان در آن هستيد. از قبل برنامه‌ريزي كرده‌ايد كه بهترين سفر رويايي را با همسرتان داشته باشيد. اين كشتي همان ارتباط زناشويي شماست اما ناگهان متوجه مي‌شويد كه توفان بزرگي در راه است. در اين لحظه شما دچار ترديد مي‌شويد. ترديد بين ادامه دادن سفر و سفر بين موج‌هاي سهمگين و خطرات احتمالي و برگشت به ساحل و آماده شدن براي سفري ديگر در روزي آرام كه استرس و نگراني توفان آزارتان ندهد. اگر بتوانيد تمامي بحث‌ها و مشاجرات و ترديد‌هاي به‌وجود آمده در رابطه‌تان را با اين مثال مقايسه كنيد بهتر مي‌توانيد اوضاع را تحت كنترل خود بگيريد. براي رويارويي با اين مشكل بايد مكانيسم خوبي را براي رويارويي با ترديدهاي‌تان پيدا كنيد. ابتدا آرامش خود را حفظ كنيد و هرگز در مواقعي كه عصباني و ناراحت هستيد_ توفان‌هاي احتمالي_ اوضاع را كنترل نكنيد. به ساحل برگرديد و وقت ديگري را براي ادامه بحث‌ها و حل مشكل‌تان در نظر بگيريد.

تنها يك راه جواب نمي‌دهد

وقتي در يك جمع دوستانه راجع به نوع ارتباطي كه با همسرتان داريد بحث مي‌كنيد راه‌حل‌ها و نسخه‌هاي متفاوتي را در مورد نحوه برخورد با همسرتان دريافت مي‌كنيد. هركسي مي‌خواهد تجربه‌اي كه در مورد ارتباط با شريكش داشته را با شما به اشتراك بگذارد و انسان دوستانه به‌دنبال كمك به شماست. بعد از مدتي وقتي راه حل پيشنهادي دوست‌تان را به كار برديد و به نتيجه نرسيديد دچار ترديد در ادامه رابطه‌تان مي‌شويد. شما بارها و بارها در خلوت‌تان با خودتان كلنجار مي‌رويد كه چرا راه‌حل‌هايي كه براي ديگران نتيجه بخش بوده در مورد همسر شما جواب نداده و با اين تصور غلط همسرتان را يك فرد غيرقابل تحمل كه ديگر نمي‌توان با او زندگي كرد، فرض مي‌كنيد. ترديد در اين مواقع به‌صورت عميقي در شما نفوذ مي‌كند و ديگر اميدي به ادامه ارتباط با همسرتان نداريد. اشتباه نكنيد و همين جا دست نگه داريد. افراد مختلف براساس ويژگي‌هاي متفاوت، نيازهاي متفاوتي دارند. يادتان باشد راه‌حلي كه در مورد دوست و همكار شما نتيجه بخش بوده تنها روي آن ارتباط تاثير داشته و در مورد شريك شما با ويژگي‌هاي منحصربه‌ فردش، بايد به‌دنبال راهكاري ديگر باشيد. هرگز راه حل ايده‌آل و نهايي براي برخورد با شريك‌تان وجود ندارد. اگر همه راه‌ها را امتحان كرده‌ايد باز هم نااميد نباشيد و ترديد را به آساني به‌خود راه ندهيد. به‌دنبال راهي متفاوت باشيد كه در مورد شريك‌تان نتيجه بخش باشد. تسليم نشويد و راه منحصر به فرد ارتباط با همسرتان را بيابيد. جدايي هميشه آسان‌ترين راه ممكن است اما اگر براي ارتباط‌تان اهميت قائل هستيد، كمي بيشتر زمان بگذاريد و راه بهتري را بيابيد.

ترسي كه مثل خوره است

همه ما در زندگي تجربه‌هاي تلخي داريم كه فكر كردن به آن‌ها مي‌تواند خيلي براي‌مان آزار‌دهنده باشد ولي تا زماني كه استفاده درستي از تجربه‌ها نداشته باشيم ترس‌ها مانع پيشرفت ما به جلو مي‌شود و يك عامل بازدارنده قوي براي‌مان به حساب مي‌آيد. بيشتر اوقات ترديد‌هايي كه در مورد رابطه‌مان داريم نيز به خاطر تجربه‌هايي است كه در گذشته داشتيم و به تصور خودمان مي‌ترسيم كه دوباره اتفاق‌هاي تلخ گذشته براي‌مان تكرار شوند اما در اين موقعيت قبل از هرچيز بايد به‌خودتان اعتماد داشته باشيد چون اعتماد نداشتن باعث ترديد‌هاي آزاردهنده‌اي مي‌شود كه راهي جز پايان دادن به يك ارتباط براي‌تان نمي‌گذارد. گذشته را به كنار بگذاريد و در همين لحظه زندگي كنيد. تجربه‌هاي گذشته نبايد مانعي براي ارتباطي كه در حال حاضر داريد باشد. بيشتر از اين‌كه به ترديدهاي‌تان قوت دهيد، به‌دنبال دليل آن‌ها باشيد تا بهتر آن‌ها را كنترل كنيد. شما از عهده مديريت يك ارتباط بر مي‌آييد. شك نكنيد.

نقش بازي نكن

هرگز خودتان را سانسور نكنيد. سعي كنيد صادقانه در مورد بدبيني‌‌هاي‌تان با همسرتان صحبت كنيد و با او مشكل خود را درميان بگذاريد و وانمود نكنيد كه آدم مثبت و خوش بيني هستيد. مطمئن باشيد اين كار به شما كمك زيادي خواهد كرد. تمام بدبيني‌هاي خود را روي كاغذ بنويسيد و روي آن‌ها فكر كنيد و با كمك همسرتان دليلي قانع‌كننده براي آن‌ها بيابيد. ترس‌هاي خود را سركوب نكنيد و به جاي فرار با آن‌ها روبه‌رو شويد.

ترديد بين عشق و رنج

اما گاهي ترديد و بدبيني‌ها در مورد مسائل كلي زندگي زناشويي است و اين ترديد‌ها اقسام مختلفي دارند. نخستين نوع ترديد را با يك مثال شروع مي‌كنيم. زن جواني به تازگي ازدواج كرده و علاقه زيادي به همسرش دارد. همسر اين زن با همه ويژگي‌هاي مثبتي كه دارد، كمي حساس و زودرنج است و اين زودرنجي مرد باعث به‌وجود آمدن بحث‌ها و اختلاف نظرهاي جدي بين او و همسرش مي‌شود. زن با وجود عشق شديدي كه نسبت به همسرش حس مي‌كند، با حساسيت مرد نمي‌تواند كنار بيايد و اين وسواس فكري همسر، آرامشي كه او به‌دنبالش بوده را از او سلب مي‌كند. زن در اين شرايط دچار ترديد مي‌شود و ميل به جدايي و ترك همسر در او شدت پيدا مي‌كند اما اگر شما شرايطي مثل اين زن و شوهر فرضي ما داريد بهتر است دقيق‌تر به ترديدهاي‌تان نگاه بيندازيد. شما به‌دنبال عشق و امنيت هستيد اما دردي كه شما از رابطه‌تان حس مي‌كنيد شما را به عقب‌نشيني وادار مي‌كند. پس شما به‌دنبال آرامش هستيد و نبود آرامش اين ترديد را به سراغ‌تان آورده است. به جاي عقب نشيني بهتر است به‌دنبال راهكارهايي براي به دست آوردن آرامش دوباره بين خود و همسرتان باشيد و دردي كه از رابطه‌تان حس مي‌كنيد را برايش توصيف كنيد چون در غير اين صورت ترديد راهي جز جدايي را براي‌تان ندارد.

منبع: برترین ها

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.