چگونه یک شوهر ایده آل برای همسرمان باشیم؟

فکر نکنید که همه مشکلات از حساسیت زیاد همسرتان آب می‌خورد؛ گاهی بی‌توجهی شما به حساسیت‌ها اوضاع را پیچیده‌تر از همیشه می‌کند. حواس‌تان را جمع کنید؛ زندگی‌ای که به سختی ساخته‌اید، به آسانی می‌تواند از هم بپاشد. فقط کافی ‌است که غرق تکرار شوید یا زیاده از حد به‌خودتان مطمئن باشید و فکر کنید که هیچ اشتباهی از شما سر نمی‌زند. دنیای زنان و مردان بیش از چیزی که شما فکر می‌کنید متفاوت است. ممکن است موضوعی که برای شما کاملا عادی و پذیرفته‌شده است، از نظر همسرتان یک اشتباه غیرقابل بخشش باشد. پس به جای آن‌که اینقدر به‌خودتان مطمئن باشید و فکر کنید که یک زندگی بی‌عیب و نقص دارید، سعی کنید دنیا را از دریچه چشم همسرتان ببینید و طوری زندگی کنید که نه فقط از نظر خودتان یک همسر ایدآل باشید بلکه در نگاه همسرتان هم یک مرد بی‌عیب و نقص به حساب بیایید.

خانم‌ها از مقایسه شدن بیزارند
مریم ۲۸ ساله است. همسرش قبل از او یک‌بار ازدواج کرده بوده اما به خاطر مشکلاتی که میان او و همسرش وجود داشته، در دوره عقد از یکدیگر جدا شده‌اند. او به شوهرش اطمینان کامل دارد و هرگز از این‌که پای آن زن و هر زن دیگری در زندگی‌شان باز شود نمی‌ترسد. مشکل مریم ترس از ارتباط همسرش با فرد دیگری نیست بلکه او دوست ندارد شوهرش از همسر سابقش حرف بزند یا گاهی این ۲ را با هم مقایسه کند.

گاهی حسادت طبیعی است
خواسته مریم کاملا طبیعی است. زن‌ها سایه رقیب‌های احتمالی را با تیر می‌زنند. اگر قبلا ازدواج کرده‌بودید، سابقه نامزدی ناموفقی داشته‌اید یا در میان آشنایان‌تان کسی بوده که قبلا خانواده شما اصرار داشتند با او ازدواج کنید، بیشتر باید مراقب حرف‌زدن‌تان باشید. احتمالا در تمامی این افراد هم مثل آدم‌های دیگر توانایی‌ها یا ویژگی‌های مثبتی وجود داشته اما دلیلی ندارد که در مقابل همسرتان در مورد توانایی‌های آن‌ها حرف بزنید. اگر همسرتان به‌خوبی آن‌ها غذا درست نمی‌کند و در کارش به اندازه آن‌ها به موفقیت نمی‌رسد، انتقاد‌تان را در دل‌تان نگه دارید و هرگز او را با زنی که در زندگی‌تان بوده یا قرار بوده که باشد مقایسه نکنید.

بگذارید ملکه خانه باشد
زن‌ها فقط از مقایسه شدن با رقبای‌شان نمی‌ترسند. این‌که هر زن دیگری در ذهن همسرشان موفق‌تر و توامند‌تر از آن‌ها باشد، به زن‌ها احساس ناامنی می‌دهد. آن‌ها دوست دارند ملکه خانه باشند و این‌که در ذهن همسرشان کامل‌ترین زن دنیا باشند، برای آن‌ها به معنی خوشبختی و موفقیت در ازدواج است. به همین دلیل وقتی از او می‌خواهید فلان غذا را مثل مادرتان درست کند، فلان ظرافت را مثل مادرتان داشته‌باشد یا فلان رفتارش مثل رفتار مادرتان باشد، از کوره در می‌روند و نه تنها از شما می‌رنجند بلکه مادران که هیچ نقشی در این ماجرا نداشته را هم مقصر می‌دانند.

به خاطر دیگران او را سرزنش نکنید
الهام و همسرش با عشق و به سختی زندگی‌شان را شروع کرده‌اند. خانواده او با ازدواج‌شان مخالف بوده‌اند و برخورد درستی هم با همسرش نداشته‌اند. گرچه او هنوز هم فکر می‌کند که خانواده‌اش در اشتباه بوده‌اند و همسرش فردی نبوده که آن‌ها فکر می‌کرده‌اند اما با وجود علاقه‌ای که به همسرش دارد، می‌گوید کاش کمی بیشتر صبر می‌کرد و با وجود مخالفت خانواده‌اش ازدواج نمی‌کرد. زیرا قهر چند ساله همسر و خانواده‌اش روی رابطه ۲نفره‌شان هم تاثیر گذاشته و آن‌ها را از هم دور کرده‌است. او می‌گوید‌؛ بعد از ازدواج کاملا تنها شده‌است، چون نمی‌تواند مثل قبل با خانواده‌اش وقت بگذراند و از طرف دیگر، همسرش می‌گوید دلیلی ندارد که بعد از ازدواج مثل گذشته با دوستان مجردش و گروه‌های چند نفره دوستانش تفریح کند.

حضور خانواده‌ها به زندگی امنیت می‌دهد
اگر خانواده‌اش با ازدواج شما مخالف بوده‌اند یا به هر دلیلی با آن‌ها دچار مشکل شده‌اید، ناراحتی‌تان را در دل‌تان نگه دارید و آن را به ابزاری برای سرکوفت زدن به همسر‌تان تبدیل نکنید. به او نشان دهید‌، مسئولیت کار هرکسی متوجه خود اوست و نه دیگران و نگذارید که به خاطر اشتباهات دیگران احساس گناه کند. از طرف دیگر، فراموش نکنید که با وجود همه این اتفاقات، باز هم آن‌ها خانواده او هستند و تا پایان عمر به حضور و حمایت‌شان احتیاج دارد. بدون غرولند و سرزنش به ملاقات‌شان بروید و بگذارید که همسرتان آزادانه با آن‌ها در ارتباط باشد. اگر شما از این ملاقات‌ها آزرده می‌شوید، می‌توانید به شکلی که همسرتان را ناراحت کند، این بازدید‌ها را کمتر کنید اما نباید رابطه شما و خانواده‌اش، بین او و خانواده‌اش فاصله‌ای بیندازد، زیرا این فاصله تنها همسرتان را آزار نمی‌دهد بلکه می‌تواند به مرور، زندگی مشترک شما را هم از هم بپاشد و البته متانت و فداکاری شما در برخورد با خانواده او، می‌تواند از شما در ذهن همسرتان یک قهرمان و حامی همیشگی بسازد.

همسرتان ملک شخصی شما نیست
فکر نکنید که انتخاب همسر، یعنی در اختیار گرفتن او. شما همراه او هستید و نه مالکش. قرار نیست مردانگی‌تان را با تعیین حد و مرز و محدود کردنش اثبات کنید. شما هم حق دارید که از او بخواهید مثل شما در قالب این زندگی مشترک، به علائق و خواسته‌هایش برسد. نباید با وضع محدودیت و بحث کردن‌های مداوم از همسرتان بخواهید که خودش را تغییر دهد اما می‌توانید با رفتار‌های‌تان و نشان دادن این تغییر‌ها در خودتان، روی او هم تاثیر بگذارید. اگر دیدید هنوز هم اوضاع آن‌طور که باید پیش نمی‌رود، دوستانه و آرام با او صحبت کنید و درصورتی که باز هم نتیجه نگرفتید، به جای بحث و دعوا با یک روان‌شناس مشورت کنید. شاید این‌بار شما در اشتباه باشید و مشکل، توقع‌های زیاد شما باشد و نه رفتارهای اشتباه همسرتان.

شما فقط نان‌آور خانواده نیستید
ساناز ۳۲ سالش است. او ۵ سال است که با همسرش زیر یک سقف زندگی می‌کند.
وضعیت مالی خوبی دارند و دغدغه‌های اقتصادی زندگی‌شان را تهدید نمی‌کند اما به‌نظر او همین اوضاع خوب مالی یک تهدید برای زندگی‌شان است.
او خانه دار است و درپایان روز نه تنها از کار‌های تمام‌نشدنی خانه خسته می‌شود بلکه تنهایی طولانی هم او را بی‌حوصله می‌کند.
در مقابل همسرش هم اغلب تا شب سرکار است و وقتی به خانه می‌آید نه توانایی بیرون رفتن را دارد و نه حوصله گپ زدن.

مدام دو دو تا چهارتا نکنید
فراهم کردن همه امکانات زندگی، تنها مسئولیت یک همسر ایده‌آل نیست. با شروع کردن زندگی مشترک، ‌قبل از آن‌که یک زن به امکانات و پول احتیاج داشته باشد، به یک همراه و هم‌صحبت احتیاج دارد. حتی اگر خسته‌ترین آدم دنیا هم باشید، نباید از خانه مشترک‌تان فقط به‌عنوان یک خوابگاه استفاده کنید. بعد از یک روز تنهایی، همسرتان به حضور صد در صدی شما و صحبت کردن با شما احتیاج دارد. پس به جای همراه شدن با او، نگویید من این همه جان می‌کنم که تو در رفاه باشی!شاید شما سرتان بیش از حد شلوغ باشد اما باز هم نباید یک سری موضوعات را فراموش کنید. تاریخ‌های مهم زندگی مشترک‌تان مثل سالگرد ازدواج و سالگرد تولد و… را هرگز فراموش نکنید و به‌دلیل شلوغ بودن سرتان از کنار این مناسبت‌ها ساده نگذرید. فکر نکنید که پول همه مشکل‌ها را حل می‌کند و به جای هدیه دادن می‌توانید با دادن پول به همسرتان این روز را هم پشت سر بگذارید. هدیه‌های نقدی و البته هدیه‌های ارزان قیمت می‌تواند آفت رابطه شما باشد. شاید این مناسبت‌ها تنها ۲ یا ۳ بار در سال، در زندگی شما تکرار شوند و وظیفه شما به‌عنوان همسر او، این است که در طول سال، فکر و جیب‌تان را برای این روز‌ها آماده کنید.

خانم‌ها کارخانه تولید محبت نیستند
همسرتان فقط برای محبت کردن به شما و آرام‌کردن زندگی‌تان با شما ازدواج نکرده است. همانقدر که از او انتظار محبت دارید، باید در خودتان هم احساس مسئولیت کنید و متقابلا شما هم در کنار او باشید.
شاید شما خصلت‌های بدی داشته باشید که همسرتان با آن‌ها کنار می‌آید و شما را به‌خاطرشان کنار نمی‌گذارد اما فکر نکنید اوضاعهمیشه به این شکل می‌ماند. ممکن است همسرتان به دلیل علاقه‌ای که به شما دارد، بیشتر از دیگران به شما برای تغییر خودتان یا شرایط‌تان فرصت دهد اما این فرصت‌دادن تا ابد ادامه پیدا نمی‌کند.
اگر روزی صبرش لبریز شد، فکر نکنید که او تغییر کرده است یا این‌که وظیفه دارد تا ابد همه اشتباهات شما را نادیده بگیرد بلکه به جای متهم کردن او بهتر است نگاهی به رفتارهای‌تان در زمانی که او بی‌وقفه محبت و گذشت می‌کرده بیندازید و بی‌طرفانه در مورد خودتان قضاوت کنید.

تنهایی بعد از ازدواج، زندگی را ویران می‌کند
ستاره ۲۳ سالش است و تازه چند‌ماهی است که ازدواج کرده. او معتقد است همسرش ایراد بزرگی ندارد. هم خوش‌اخلاق است و هم تمام ویژگی‌های یک مرد ایدآل را دارد اما چند هفته‌ای است که رفتار او با همسرش سرسنگین شده و منتظر جرقه‌ای از طرف اوست که دوباره رابطه‌شان روبه‌راه شود اما این اتفاق نمی‌افتد. او از ۲ موضوع گله دارد یکی غرق شدن همسرش در تلفن‌همراه است و دیگری وقت‌گذرانی همیشگی همسرش با دوستان قدیمی‌اش و تنها گذاشتن او.

موبایل‌تان را غلاف کنید
آنقدر غرق کامپیوتر، تلفن همراه یا فیلم دیدن می‌شوید که نمی‌فهمید چقدر زمان گذشته است؛ شما گمان می‌کنید همین چند دقیقه پیش بازی را شروع کرده‌اید و هنوز زمان زیادی نگذشته اما همسرتان ساعت‌هاست که منتظر است شما بازی‌تان را تمام کنید و با تمام دل و جان در خانه حضور پیدا کنید. شاید در آغاز او منتظر تمام شدن بازی شما بماند اما بعد از مدتی با افراط شما در این زمینه، آنقدر نسبت به این موضوع حساس می‌شود که هر بار سراغ تلفن همراه یا رایانه‌تان می‌روید، بیشتر و بیشتر از شما عصبانی و ناامید می‌شود. فراموش نکنید شما برای تنها روی مبل نشستن و بازی کردن ازدواج نکرده‌اید و حق ندارید به خاطر سرگرمی خودتان، در زمانی که مهمان دارید یا یک عالمه کار برای انجام دادن در خانه وجود دارد، او را دست تنها بگذارید و به تلفن همراه‌تان پناه ببرید. همسرتان به توجه شما احتیاج دارد و دوست دارد برای شما اولویت اول در هر لحظه او باشد و نه یک رایانه یا تلفن همراه.

خانه محل آرامش است نه زندان
اشتباه فکر نکنید! قرار نیست بعد از ازدواج تنها شوید و در خانه حبس شوید اما چه بخواهید و چه نخواهید زندگی شما بعد از متاهل شدن تغییراتی خواهد کرد؛ این تغییر مشکل ازدواج شما نیست بلکه طبیعت یک زندگی ۲نفره است. بعد از مدتی نه تنها تفریح‌های شما ۲ نفره خواهد شد بلکه حتی علائق، عادت‌ها و نیاز‌های‌تان هم به هم شبیه خواهند شد، فقط باید کمی صبور باشید و فکر نکنید هر تغییری که اتفاق می‌افتد به زیان شماست. اگر باهوش باشید، بعد از ازدواج می‌توانید همه آزادی‌ها و علائق‌تان را داشته باشید. این خواسته شما فقط با یک کلید برآورده می‌شود و آن هم رسیدن به این خواسته‌ها از کانال همسرتان است. شما می‌توانید دوستان‌تان را با همسرتان آشنا کنید، به خانه بیاورید‌شان و حتی یک گروه دوستی را برای شب‌های آخر هفته دور هم جمع کنید. اگر نگران این هستید که ملاقات‌های تنهایی مردانه‌تان تمام شود، باید بگوییم که آن هم بستگی به‌خودتان دارد. اگر تعادل را رعایت کنید، می‌توانید این ملاقات‌ها را هم از دست ندهید. شاید دیگر هر هفته یک‌بار با دوستان مجردتان دور هم جمع نشوید اما می‌توانید به ازای هر چند دیدار خانوادگی‌اش که ترتیب می‌دهید، یک‌بار هم به تنهایی دور هم جمع شوید. زیاده‌روی نکنید و با ترجیح دادن دیگران به همسرتان او را حساس نکنید تا او هم همیشه در کنارتان باشد و از این وقت گذرانی‌های دوره مجردی‌تان هم استقبال کند.

منبع: برترین ها

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.