آشنایی با پایه‌ های مستحکم عشق

پایه‌ های عشقعشق یک احساس شدید عاطفی ست که به صورت پنهان و آشکار نسبت به فرد دیگری که معمولاً جنس مکمل (جنس مخالف) است، ابراز می شود. با توجه به این که زن و مرد مکمل هم بوده و همدیگر را تکمیل می کنند، به جای ذکر جنس مخالف، بهتر است بگوییم جنس مکمل، عشق یک وضعیت کاملاً پیچیده و چندبعدی است. مبادله ی مهر و محبت، یک نیاز انسانی ست. پات لاو روانشاس معروف، چهار نوع رفتار را که جزء نیازهای اساسی گونه انسان است، بر می‌شمارد و از آن‌ها به عنوان پایه‌های مستحکم عشق نام می‌برد.

1- حضور فیزیکی به‌موقع داشتن
یک رابطه عمیق نیاز به حضور فیزیکی و به‌موقع دارد. برای ایجاد این نوع رابطه زوج‌ها باید زمان‌های زیادی را در کنار یکدیگر سپری کنند. روزهای مهم سال مانند تولد و سالگرد ازدواج می‌تواند مثال خوبی برای حضور فیزیکی و به‌موقع باشد.

2- در لحظه بودن (to in)
به عقیده دکتر لاو، وقتی زوجین لحظات صمیمانه را در کنار هم سپری می‌کنندباید در لحظه باشند. یعنی حضور فیزیکی و ذهنی داشته باشند و دغدغه‌های ذهنی را وارد این لحظات نکنند. در واقع وقتی زوج‌ها درگیر چیزهای مختلف هستند( multiple task) مانند آن است که از هر طرف کشیده می‌شوند. وقتی در حال باشید می‌توانید پیام‌های عاشقانه، لمس‌های صمیمانه و صدای گرم همسرتان را به درستی درک کنید.

3- من برای درک کردن در کنار تو هستم
زوج‌هایی می‌توانند احساس عشق را به یکدیگر انتقال دهند که این پیام را به همسرشان بفرستند، من برای درک کرن در کنار تو هستم. در واقع این زوج‌ها با رفتار و بیان خود نشان می‌دهند که در پی درک فردیت مجزای همسرشان هستند. آن‌ها راه را برای خودافشایی بدون ترس باز می‌کنند و سعی می‌کنند وجود همسرشان را بشناسند.

4- تنظیم رفتار با دانسته‌ها
کسانی می‌توانند عاشق هم باشند که مطابق دانسته‌های خود، رفتاشان را شکل دهند. در واقع این افراد می‌توانند برای دوست داشتن تغییر کنند. این افراد از دانسته‌هایی که از همسرشان به‌دست آورده‌اند در جهت بهبود روابط استفاده می‌کنند، نه برای چیرگی و تسلط.

این افراد نسبت به حرکات، خواسته و در کل همسرشان حساس هستند.

آنچه بعد از به‌دست آوردن عشق و محبت لازم است، مراقبت، محافظت و تلاش است. این مرحله از عشق چیزی است که از آن به‌عنوان عشق به‌دست آوردنی نام می‌برند

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.