موخوره و درمان آن به روش سنتی

موخورهموخوره آسیبى است که برس و سشوار به موى سر وارد مى کنند. موخوره بیشتر در موهاى خشک و شکننده به وجود مى آید. وقتى سطح محافظت کننده مو از بین مى رود و امکان جایگزینى آن به وجود نمى آید، سر ِ مو چند شاخه مى شود.
شامپوهاى اسیدى یا قلیایى، رنگ کردن زیاد، دکلره کردن بیش از حد، استفاده از برس هاى نایلونى و فلزى در به وجود آمدن و تشدید موخوره مؤثر هستند.

راه هاى مختلف براى درمان موخوره:

یک لیوان شیرین بیان را در سه لیوان آب جوشیده ریخته و بگذارید تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشد و آرام آرام دم بکشد. بعد از این که کاملا سرد شد، آن را صاف کنید و هر روز از این مایع به موى سرتان بمالید.

ریشه کنجد را در آب جوش خیس کرده و  بگذارید ۱۵ دقیقه به همان حالت بماند. بعد از آن ریشه کنجد را به مدت ۳۰ دقیقه در آب جوش، بجوشانید. مایع صاف شده را به موهایتان بمالید.

استفاده کردن از جوشانده گل بابونه و گل ختمى به صورت ماهى یکبار، براى درمان موخوره مفید است.

به میزان یکسان قهوه خام، نخود خام، روناس و زرده تخم مرغ را مخلوط کرده و به صورت خمیر در آورید و به موهایتان بمالید. صبح موهایتان را شسته و با روغن زیتون چرب کنید.

گل ریواس، شاه تره و سدر را به میزان مساوى در آب خیس کرده و بعد از گذشت ۲۴ ساعت، مایع صاف شده آن را به سر بمالید.

نیم کیلو آرد نخود خام را با ۲۰۰ گرم برگ مو و نیم کیلو حنا مخلوط کرده، سپس آن را به پنج قسمت تقسیم کنید و پنج شب پشت سر هم با زرده تخم مرغ به سر بمالید.

روغن بادام و بنفشه و کتیرا براى درمان موخوره مفید هستند.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.