واکنش گنجشک های نر در برابر خیانت جفتشان

پژوهش انجام شده توسط محققین کالج سلطنتی لندن نشان می‌دهد که گنجشک‌های نر متوجه خیانت همسرانشان می‌شوند و آن‌ها از طریق تهیه غذای کمتر دست به انتقام می‌زنند.

به گزارش فرادید به نقل از تلگراف، نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد گنجشک‌های نر به این دلیل خیانت می‌کنند که می‌خواهند پدر جوجه‌های بیشتری باشند، اما گنجشک‌های ماده به امید داشتن جوجه‌های قوی‌تر با گنجشک‌های سالم‌تر از لحاظ ژنتیکی خیانت می‌کنند.

یک پژوهش جالب که در طول ۱۲ سال در “جزیره لوندی” انجام شد، نشان داد که گنجشک‌های نر به هیچ روش مستقیمی نمی‌توانند اطمینان حاصل کنند که آیا تمام جوجه‌های حاضر در لانه متعلق به خودشان است یا خیر!

گنجشک‌های نر اما رفتار جفتشان را با دقت نظاره می‌کنند؛ به عنوان مثال، مدت زمانی که گنجشک ماده از لانه دور شده برای آن‌ها اهمیت دارد. پژوهش جدید اما نشان می‌دهد که گنجشک‌های نر بر اساس احتمال خیانت جفتشان برای او غذا تهیه می‌کنند. از سوی دیگر، گنجشک‌های ماده در صورت مشاهده یک گنجشک پرتلاش‌تر و بهتر، نحوه رفتار خود را تغییر می‌دهند.

دکتر جولیا شرودر، عضو دپارتمان علوم زندگی کالج سلطنتی لندن می‌گوید: «اگر جوجه‌های به لانه‌ای منتقل شوند که گنجشک ماده در آن وفادار بوده، پدر خانواده تلاش بیشتری برای مراقبت از کودکانش انجام می‌دهد. گنجشک نر از هیچ مکانیسم خاصی مانند حس بویایی برای تشخیص فرزندان خودش از فرزندان دیگران برخوردار نیست.»

او در ادامه می‌گوید: «در عوض، گنجشک‌های نر از نشانه‌های رفتاری گنجشک‌های ماده در دوران باروری‌شان استفاده می‌کند… مثلا اینکه آن‌ها چه مدتی از لانه دور شده‌اند. گنجشک‌های نر طبق رفتار گنجشک‌های ماده رفتار خود را تنظیم می‌کنند… هر گاه که علائم مربوط به احتمال خیانت گنجشک ماده بیشتر شود، گنجشک نر نیز غذای کمتری برای لانه تامین می‌کند.»

این آزمایش در جزیره لوندی امتحان شده است. این جزیره از آن جهت اهمیت دارد که به عنوان یک “لابراتوار طبیعی” شناخته می‌شود. گفتنی است در این پژوهش، رفتار ۲۰۰ گنجشک نر و ۱۹۴ گنجشک ماده با دقت بررسی شد. این پژوهش در راستای یافتن چگونگی مطرح شدن تک همسری، به عنوان یک رفتار اجتماعی، انجام شده است.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.