رابطه ی بین مواد غذایی و رنگ ها

رنگ ماده غذاییتجربه به انسان القا نموده است که رنگ، با کیفیت و ویژگی‌های حسی رابطه‌ی مستقیم دارد. می‌توان گفت که شاید رنگ یکی از بهترین مشخصه‌های کیفی ماده‌ی غذایی باشد و در عین حال تداعی کننده‌ی بافت و طعم و مزه‌ی محصول خواهد بود. رنگ به موازات طعم و مزه و شکل و اندازه یکی از مهم‌ترین خصوصیات حسی مواد غذایی را تشکیل می‌دهد و مصرف کننده ابتدا کیفیت را به وسیله‌ی رنگ ارزیابی می‌نماید.

رنگ هر ماده غذایی بی‌دلیل نیست و این دنیای رنگارنگ رمز و راز خود را دارد. کافی است نگاهی به یک سبد میوه یا ظرف سبزی‌جات بیندازید تا رنگ‌های متنوعی را مشاهده کنید. این رنگ‌ها از وجود ویتامین‌ها ناشی می‌شود.

در این مطلب در خصوص رنگ‌ها در مواد غذایی و خواص مربوط به آن‌ها صحبت می‌کنیم.

رنگ قرمز

از این پس که به سوپرمارکت یا بازار میوه و تره بار مراجعه می‌کنید با دقت بیشتری به این دنیای رنگارنگ نگاه کنید. توصیه می‌شود سبد خریدتان را پر از این رنگ‌های متنوع بکنید. چون مواد غذایی هر چه رنگی‌تر باشند خواص بیشتری دارند. یکی از این رنگ‌های زیبا، اشتهابرانگیز و چشم نواز رنگ قرمز است. لیکوپن و آنتوسیانین‌ها آنتی‌اکسیدان‌هایی هستند که به پیشگیری از ابتلا به سرطان کمک کرده و سلامت دستگاه قلب و عروق و همچنین سلامت چشم‌ها را ارتقا می‌دهند.

توصیه می‌کنیم از مصرف فلفل دلمه‌ای قرمز، هندوانه، گوجه‌فرنگی (تفت داده با اندکی روغن)، کلم قرمز، توت‌های قرمز و غیره غافل نباشید.

رنگ سبز

ویتامین K باعث انعقاد خون و ارتقای سلامت استخوان‌ها می‌شود. مواد غذایی سبزرنگ همچنین سرشار از ویتامین‌های A و C، فولات، کلسیم و آهن هستند.

از بین منابع غذایی مهم این رنگ می‌توان به اسفناج، کلم کیل، کلم بروکسل، نخودفرنگی، بروکلی، کدو و غیره اشاره کرد.

رنگ سفید

آنتی‌اکسیدان‌ها در پیشگیری از ابتلا به سرطان نقش دارند و فشارخون را کاهش می‌دهند. سبز‌جات سفیدرنگ همچنین حاوی میزان زیادی ویتامین‌های گروه B، پتاسیم و فیبر می‌باشند.

پیاز، سیر، تره فرنگی، قارچ، گل کلم و غیره جزو مواد غذایی سفید هستند.

رنگ قهوه‌ای

مواد غذایی قهوه‌ای رنگ دارای فیبر هستند که برای سلامت روده‌ها مفید هستند. این مواد غذایی حاوی ویتامین‌های B و E، آهن و پروتئین‌ها هستند.

غلات کامل (جو، برنج قهوه‌ای، دانه کینوا، جوی دوسر)، گردو، بادام و غیره از منابع این رنگ مفید هستند.
مواد غذایی رنگی

رنگ زرد یا نارنجی

بتاکاروتن موجود در مواد غذایی متعدد باعث بهبود سلامت چشم و عملکرد دستگاه ایمنی می‌شود.

هویج، کدوحلوایی، ذرت، سیب زمینی شیرین، مرکبات، انبه، زردآلو و آناناس از منابع این آنتی‌اکسیدان می‌باشند.

رنگ آبی یا بنفش

آنتوسیانین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های دیگر عامل رنگ بنفش و پیشگیری کننده از آسیب‌های سلولی هستند. این رنگ باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان و سکته مغزی و همچنین بیماری‌های قلبی می‌شود.

بلوبری، آلو، بادمجان و غیره جزو مواد غذایی حاوی این آنتی‌اکسیدان‌ها هستند.

منبع: تبیان

مطالب پیشنهادی

Comments are closed.