اجزای ساختاری ماسک‌های صورت و مکانیسم‌های عمل

مواد معدنی

خاک رس، زینک اکساید، گوگرد، طلا، مس و نقره از جمله مواد معدنی هستند که در ساخت ماسک‌های صورت از آنها استفاده می‌شود. گوگرد به دلیل ویژگی‌های ضد باکتریایی و ضد قارچ خود در حوزه درماتولوژی بسیار معروف و پرکاربرد است. از خاک رس در حوزه پزشکی و محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده می‌شود.

علاوه بر خاصیت پاک‌سازی (اسکراب) و رطوبت رسانی به پوست در درمان دیستروفی های لب در مراحل اولیه و کاهش سلولیت و آکنه بسیار مؤثر است (ماسک کاهش منافذ ریز پوست محصول دکتر جارت). همچنین از خاک رس به صورت گسترده در ماسک های صورت برای کشش پوست (ماسک خاک رس خالص از شرکت لورآل) استفاده می‌شود.

ذرات نانوی طلا  (شرکت فناوری نانوی لکسون) و ماسک سفیدکننده نقره (شرکت نچرال کره) به شکل‌های مختلف در انواع محصولات زیبایی استفاده شده و از ویژگی‌های ضدمیکروبی و ضد قارچ برخوردار هستند. نسل جدید ماسک‌هایی که حاوی نقره هستند برای ضدعفونی سازی و کمک به کاهش اندازه منافذ پوست و جلوگیری و درمان آکنه بسیار مؤثر هستند. همچنین مطالعات مختلف نشان داده‌اند که ذرات نانوی زینگ اکساید و مس به ترتیب دارای ویژگی‌های ضد باکتریایی و ضد میکروبی هستند.

ماسک‌های صورت

عسل

عسل زنبور یکی از مواد طبیعی مغذی است که در محصولات آرایشی بهداشتی استفاده می شود. از عسل برای آماده سازی محلول شستشوی صورت، مرطوب سازی پوست، نرم کننده مو، درمان جوش ها و ترمیم زخم ها و اولسر (جای زخم)، به عنوان آنتی اکسیدان، آنتی باکتری و ضد التهابی و ضد ویروسی استفاده می شود. در فرمولاسیون های آرایشی، این ماده دارای تاثیر نرم کننده، رطوبت رسان، آرام بخش و نرم کننده است که پوست را جوان می سازد، باعث تاخیر در تشکیل چین و چروک ریز، تنظیم pH و پیشگیری از عفونت ناشی از پاتوژن ها می شود- مخصوصا وقتی با سایر مواد فوق ترکیب شود.

مواد موجود در عسل شامل کربوهیدرات (فروکتوز)، ۱۸ آمینواسید آزاد، آب، کلسیم، آهن، روی، پتاسیم، گوگرد، منیزیم، سلنیوم، کرومیوم، منگنز، پروتئین ها، آنزیم ها و ویتامین هایی همچون ویتامین B2 ،B4 ،B5 ،B6 ،B11 و ویتامین C هستند که تمام این موارد برای ساخت اریتروسیت ها ضرورت دارند. مقادیر استفاده از ۱ درصد تا ۱۰ درصد متغیر است اما با ترکیب روغن، ژل و امولسیون کننده ها یا استقرار پلیمر در ماسک صورت می توان به غلظت بالای ۷۰ درصد رسید.

همچنین ویژگی های جدید عسل که در مطالعات اخیر شناسایی شده اند بسیار مفید و موثر هستند. مطالعه اخیر که بر روی آزمودنی های زنده انجام شده است نشان می دهد که عسل منجر به کاهش بیماری زایی میکروبی و همچنین مقاومت آنتی میکروبی می شود. در چند سال اخیر فروش ماسک صورت به خصوص ماسک عسل بسیار افزایش پیدا کرده است.

ماسک‌های صورت

کوآنزیم Q10

کوآنزیم کیو۱۰ (CoQ10) و یا یوبی کینون یکی از مهمترین حامل های الکترون ها در تنفس سلولی بوده و برای درمان پوست پیر و آسیب دیده بسیار موثر است. پوست به مکمل های آنزیمی و غیرآنزیمی مختلفی مانند گلوتاتیون پروکسیداز، سوپراکسید دیسموتاز و کاتالاز و آنتی اکسیدان های دارای وزن مولکولی پایین مانند ایزوفرم های ویتامین ای، ویتامین سی، گلوتاتیون (GSH)، اوریک اسید و یوبی کینول نیاز دارد.

کوآنزیم کیو ۱۰ نوعی عامل غیرآنزیمی است که به عنوان آنتی اکسیدان طبیعی منجر به تحریک فرآیند ترمیم، حذف بیومولکول های آسیب دیده قبل از تجمع و ایجاد تغییر در متابولیسم سلولی و یا زیست پذیری سلول می شود. بر اساس مطالعات بالینی، CoQ10 در حضور سایر عوامل مانند ویتامین ها (ویتامین های آ، سی، دی و ب۶) و آمینواسیدهای آرژنین، سیستئین، متیونین، گلوتاتیون و کارنیتین موثرتر است. فرمولاسیون کوآنزیم کیو۱۰ و اتانول منجر به تسهیل نفوذ مواد به درون استراتوم کورنئوم می شوند.

ماسک‌های صورت

مرطوب کننده ها

مرطوب کننده ها حاوی <5% ترکیبات لیپید شامل آبرسان، رطوبت رسان، گلیسرین (ماسک مرطوب کننده و آبرسان ایوو)، لسیتین و پروپیلن گلیکول هستند که برای اتصال به پوست و جذب آب به درون لایه بیرونی پوست دارای بعد آب دوست و چربی دوست هستند. همچنین AHAs مانند اسید گلیکولیک، هیالورونیک اسید، سدیم هیالورونات، سوربیتول، لاکتیک، سیتریک  آلانتوئین همراه با ماده آبرسان در ماسک های  صورت مورد استفاده قرار می گیرند که این روند باعث حذف سلول های مرده پوست، کمک به حفظ بیشتر آب توسط پوست و ایجاد حس نرمی و صافی بیشتر در پوست می شود.

بر اساس گفته رابوطب، یکی از ارائه دهنده های محصولات زیبایی، گلیسیرین به حفظ تعادل آبی پوست در سطح درون سلولی کمک می کند. گلیسرین از عامل رطوبت رسان طبیعی پوست تقلید می کند؛ گلیسیرین موادی را که در استراتوم کورنئوم به آب می پیوندند تحت تاثیر قرار می دهد (ماسک های واتر اسلیپینگ LANEIGE).

از سوی دیگر، محصولات مرطوب کننده دارای ۲۵ درصد چربی هستند. مرطوب کننده ها برای حفاظت از پوست دارای چربی های خاصی هستند. لیپید به جای آنکه توسط پوست جذب شود صرفا در بالای پوست باقی می ماند و به تشکیل لایه شفاف که مانع از دست رفتن آب می شود کمک می کند. نرم کننده ها/مرطوب کننده هایی مانند روغن آکا، روغن جوجوبا، روفن مارولا و روغن شی منجر به تشکیل لایه چربی بر روی پوست و حفظ آب در داخل آن می شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.