درمان خانگی جوش سر و علت جوش کف سر در طب سنتی

پوست سر مانند سایر قسمت های بدن دارای حفره هایی است که ممکن است چربی یا سلول مرده تولید کند. این سلول های مرده و باکتری ها منافذ را آلوده می کنند و باعث ایجاد جوش می شوند. در این مطاب به بررسی درمان خانگی جوش سر و علت جوش کف سر در طب سنتی می پردازیم:

چه چیزی باعث جوش کف سر می شود؟
برخی عوامل رایج که باعث ایجاد جوش کف سر و صورت می شوند عبارتند از: رژیم غذایی نامنظم، بهداشت ضعیف، واکنش های آلرژیک، شرایط مرطوب، آلودگی شیمیایی، آلودگی، تغییرات هورمونی به ویژه در قاعدگی و نوجوانی، محکم بستن روسری و خاراندن پوست.

علاوه بر این، افسردگی، خستگی و استرس نیز می تواند باعث جوش کف سر شوند.

علت جوش کف سر در طب سنتی

  • تمیز نگه نداشتن پوست
  • شستشوی ناکافی
  • عادت های غلط در استفاده از مواد
  • استفاده از آب آلوده
  • مبتلا شدن به عفونت قارچی از سمت دیگران
  • عفونت قارچی از سمت حیوانات
  • قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی مانند رنگ مو یا آلرژن ها
  • استفاده از شامپوهای نامناسب

علائم جوش کف سر چیست؟
فهمیدن جوش کف سر کار سختی نیست، حتی اگر جوش ها توسط موها پوشیده شده باشند با شانه کردن و شستن مو احساس ناراحتی و درد می کنید. علاوه بر این، التهاب و عفونت ناشی از جوش باعث وخیم تر شدن شرایط می شود و اگر به درستی درمان نشود، به فولیکولیت منجر می شود.

درمان خانگی جوش کف سر در طب سنتی

در اینجا ۱۰ روش خانگی برای درمان جوش کف سر بیان شده است که با رعایت آن ها می توانید از جوش کف سر خلاص شوید و از بروز هر گونه جوش کف سر جلوگیری کنید.

۱. شستن پوست سر 
قبل از اعمال هر گونه درمان برای جوش کف سر، اول پوست سر خود را به طور کامل بشویید. شستن پوست سر بیشترین تاثیر را برای درمان جوش کف سر دارد.

آب گوجه برای درمان جوش کف سر
اسید سالیسیلیک موجود در گوجه فرنگی قادر به مقابله با انواع جوش ها خصوصا جوش کف سر است

۲. روغن درخت چای
روغن درخت چای یکی از قوی ترین مواد تشکیل دهنده است که برای درمان جوش کف سر به شما کمک می کند. ظاهرا، روغن درخت چای خواص ضد عفونی قوی دارد که می تواند منافذ پوست را از بین ببرد و به پاک کردن جوش و کاهش قرمزی کمک کند.

۳. زردچوبه
زردچوبه یکی دیگر از مواد تشکیل دهنده فوق العاده است که برای درمان جوش کف سر مورد استفاده قرار می گیرد. این به علت خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتری و ضد التهابی زردچوبه است که به شما کمک می کند به سرعت از شر جوش خلاص شوید.

۴. سرکه سیب
سرکه سیب به طور گسترده برای مشکلات بهداشتی و زیبایی استفاده می شود و در درمان های خانگی مختلف کاربرد دارد. سرکه سیب به دلیل خواص آنتی سپتیک و ضد باکتری قادر به مهار رشد باکتری ها و تولید چربی می باشد. علاوه بر این، سرکه سیب می تواند سطح pH پوست سر را هموار کند.

۵. آلوئه ورا
آلوئه ورا در درمان و جلوگیری از جوش کف سر بسیار موثر است. این ماده نه تنها باکتری ها را از بین می برد و از عفونت و التهاب جلوگیری می کند، بلکه سطح pH پوست سر را تنظیم می کند و روند بهبودی را سرعت می بخشد.

۶. چریش
چریش که به عنوان بنفشه هندی شناخته می شود، یک عنصر عالی برای درمان انواع جوش ها از جمله جوش کف سر است. این به لطف خواص آنتی بیوتیک و آنتی سپتیک آن است که به سرعت جوش را از بین می برد. علاوه بر این، چریش برای مقابله با مشکلات پوستی مختلف مانند اگزما، پسوریازیس، کرم سلولی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

سیر برای درمان جوش کف سر
سیر یکی از معروف ترین مواد تشکیل دهنده برای درمان جوش کف سر است که دارای خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است

۷. آب گوجه فرنگی
اگر از جوش کف سر رنج می برید، گوجه فرنگی تنها چیزی است که برای درمان خانگی جوش سر به آن نیاز دارید. اساسا، اسید سالیسیلیک موجود در گوجه فرنگی قادر به مقابله با انواع جوش هاست. استفاده منظم از گوجه فرنگی باعث می شود تولید سلول های مرده را مهار کنید و pH پوست سر را در سطح مناسب نگه دارید.

۸. عسل
عسل به دلیل خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی آن برای مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می گیرد. بر این اساس، جوش کف سر می تواند به راحتی با عسل درمان شود. به طور خاص، عسل باعث خنثی کردن منافذ، خشک کردن آکنه و کاهش خارش و قرمزی می شود.

۹. سیر
سیر یکی از معروف ترین مواد تشکیل دهنده برای درمان جوش است که دارای خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی است. بر این اساس، سیر می تواند عفونت و التهاب را کاهش دهد و به سرعت جوش را از بین ببرد.

۱۰. برگ های بتل
برگ های بتل در درمان انواع مشکلات پوستی به ویژه جوش کف سر کاربرد دارد. این به لطف خواص آنتی سپتیک و ضد میکروبی برگ های آن است.

مطالب مرتبط:
درمان جوش صورت با گلاب

ماسکی برای از بین بردن لک و جوش صورت

چهار نکته درمانی جوش صورت با طب سنتی

منبع: Boiling on the scalp

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.