مروری بر کارنامه ايرج طهماسب و حميد جبلی

دو رفيق ناگسستني سينمايي شايد در آن روزگاري که به همراه اکبر عبدي، آتيلا پسياني، فاطمه معتمدآريا و… در برنامه هاي تلويزيوني شاخص سيما حضور داشند حتي به فکرشان نمي رسيد که شايد اين روزهاي طلايي در عرصه برنامه سازي کودک را رقم زنند؛ روزگاري که عروسک جاودانه کلاه قرمزي و رفقاي عروسکي اش، سينماي نيمه جان کودک را همچنان سرپا نگه داشته اند و نسل ها را با خود همراه مي سازند. به بهانه موفقيت کلاه قرمزي 91 نگاهي به کارنامه حميد جبلي و ايرج طهماسب مي اندازيم.

حمید جبلی و ایرج طهماسب

حميد جبلي

متولد 1337 تهران است. وي فعاليت هنري را سال 1350 در كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان به عنوان هنرجو آغاز نمود و بعدتر به عنوان مربي و كارگردان فيلم هاي كوتاه 8 ميلي متري ادامه داد. او سينماي حرفه اي را سال 1363 با بازي در فيلم خط پايان به كارگرداني محمدعلي طالبي تجربه كرد. وي را بيشتر با گويندگي در نقش عروسک ها مي شناسيم تا بازي و بازيگري.

جبلي در فيلم هايي چون جاده هاي سرد(مسعود جعفري جوزاني،1364)، تحفه ها(ابراهيم وحيدزاده ، 1366)، در مسيرتندباد(مسعود جعفري جوزاني ، 1367)،مادر(علي حاتمي ، 1368)،ريحانه(عليرضا رييسيان، 1368) به ايفاي نقش پرداخت و بعد از آن در فيلم به ياد ماندني(گربه اوازه خوان ، 1369) اوج هنر خود را نمايان کرد و خود را به عنوان يک گوينده فيلم هاي عروسکي و بازيگر نقش هاي کمدي جا انداخت. سال 1373 سال مهمي براي سينماي ايران، سينماي کودک و نوجوان و ايرج طهماسب به شمار مي آيد، کلاه قرمزي و پسرخاله در اين سال ساخته شد و دراکران عمومي آنچنان ديده و پسنديده شد که هنوزهم يکي از پربيننده ترين فيلم هاي تاريخ سينماي ايران به شمارمي آيد؛ حميد جبلي با کلاه قرمزي و پسرخاله (ايرج طهماسب، 1373) نام خود را بيش از پيش بر سر زبان ها انداخت و با گويندگي در نقش هاي کلاه قرمزي و پسرخاله نشان داد هنر مي تواند با صدا هم منتقل شود و ماندگار شود و به نسل هاي بعد هم انتقال يابد.

مرد آفتابي(همايون اسعديان ، 1374) کار بعدي حميدجبلي درمقام بازيگر بود، دراين فيلم او زوجي را با اکبر عبدي تشکيل داده بود که اين فيلم کمدي با اين زوج بسيار پسنديده شد، حميد جبلي براي بازي در اين فيلم کانديد سيمرغ بلورين بهترين بازيگر نقش اول مرد از جشنواره فيلم فجر شد. پس از اين فيلم جبلي درغياب طهماسب که پس از کلاه قرمزي مدتي به بازيگري بسنده کرده بود دست به تجربه اي نو زد و کارگرداني در سينما را نيز تجربه کرد. پسر مريم (1370) اولين ساخته او درمقام کارگردان بود، فيلمي که از حال و هواي بازي هاي حميد جبلي به دور بود اما توانست در جشنواره فيلم فجر موفق ظاهر شود و در چند بخش کانديد شود،ضمنا حميد جبلي نيز ديپلم افتخار بهترين فيلمنامه را دريافت کرد.خواب سفيد(1380) دومين ساخته حميدجبلي هم براي او ديپلم افتخار بهترين بازيگر نقش اول مرد را به همراه داشت. او در فيلم دختر شيريني فروش(ايرج طهماسب ،1380) در نقش پدر ايرح طهماسب بازي بسيار موفقي را از خود نشان داد و جنگ و جدل هاي او و ثريا قاسمي در اذهان مانده است. زير درخت هلو(ايرج طهماسب ،1384) و رفيق بد(عباس احمدي مطلق،1386 دو فيلم بعدي جبلي و طهماسب درمقام بازيگر بودند که زير درخت هلو خيلي بيشتر پسنديده شد. او پس از اين در سه گانه کلاه قرمزي 88،90 و 91 ايرج طهماسب را همياري کرد. جديدترين هنرنمايي سينمايي او را امسال در کلاه قرمزي و بچه ننه شاهد خواهيم بود.

ايرج طهماسب

زاده 1338درتهران،مجري تلويزيون، بازيگر، کارگردان و فيلمنامه‌نويس ايراني است. طهماسب فارغ ‌التحصيل رشته تئاتر از دانشکده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران است. او همسر مرجان مدرسي و برادر ناصر طهماسب (مدير دوبلاژ) است. طهماسب فعاليت در سينما را در سال 1363 با عروسک‌ گرداني در فيلم شهرموش‌ها و در سال 1364با بازي در فيلم آن سوي مه آغاز کرد. او همچنين مجري برنامه‌ها و مسابقات ويژه کودکان و نوجوانان بوده است. امروزه نام ايرج طهماسب را همه با کلاه قرمزي مي شناسند چرا که ايرج طهماسب خالق اين عروسک ماندگار و دوست داشتني درعرصه سينما وتلويزيون بوده است. او قبل ازخلق کلاه قرمزي و ساخت فيلم ها ومجموعه هاي تلويزيوني اش، در فيلم هاي سينمايي چون مقاومت(احمد نيک آذر، 1365)، روزهاي انتظار(اصغر هاشمي ،1366)،جهيزيه‌اي براي رباب(سيامک شايقي ، 1366)، زير بام هاي شهر (اصغر هاشمي ، 1368) و راز کوکب(کاظم معصومي ، 1368) ايفاي نقش کرده است.

سال 1373 سال مهمي براي سينماي ايران ، سينماي کودک و نوجوان و ايرج طهماسب به شمار مي آيد، کلاه قرمزي و پسرخاله در اين سال ساخته شد و پس از اين توسط ايرج طهماسب در چند نسخه مجموعه تلويزيوني و چند فيلم سينمايي ديگر به نمايش درآمد و عروسک هاي آن به تعداد بسيار بالايي خريداري مي شد. طهماسب که تجربه همکاري با فاطمه معتمد آريا را در کلاه قرمزي داشت در فيلم عينک دودي(محمدحسين لطيفي ، 1378) هم با او همبازي شد و هر دو بازي به ياد ماندني را از خود به جاي گذاشتند و بدل به يک زوج سينمايي مشهور در ايران شدند.

يکي بود يکي نبود(1379) دومين ساخته ايرج طهماسب در مقام کارگردان بود که ويژگي عروسکي بودن را همچون کلاه قرمزي و پسرخاله به دوش مي کشيد وخوب هم ديده شد اما به اندازه کلاه قرمزي سروصدا نکرد و زود فراموش شد.

دختر شيريني فروش (1380) فيلم بعدي ايرج طهماسب درمقام کارگرداني و بازيگري بود که دراين فيلم بازهم او درکنارمعتمد آريا وحميد جبلي بازي کرد و بالاخره پس از گذشت 8 سال از خلق کلاه قرمزي ، ايرج طهماسب تصميم بر بازسازي کلاه قرمزي و خاطراتش گرفت و فيلم کلاه قرمزي و سروناز(1381) را توليد کرد که همانند قسمت اول بسيار مورد توجه عام قرار گرفت.

کودکاني که 8 سال پيش کلاه قرمزي و پسرخاله را ديدند در هنگام اکران کلاه قرمزي و سروناز نوجوان و جوان بودند اما بازهم صف هاي شلوغي براي ديدن اين فيلم مقابل سينماها ديده مي شد.

زير درخت هلو(1385) با همان مثلث قديمي ساخته شد و با اينکه خبري ازعروسک هم در کار نبود بازهم در نوروز 1385بسيار خوب فروخت و نشان داد طهماسب و جبلي خيلي محبوب هستند. فيلم رفيق بد(1386) به کارگرداني عباس احمدي مطلق آخرين بازي ايرج طهماسب و حميد جبلي در کنارهم بود، فيلمي که نه درجذب مخاطب و نه در جذب نظر منتقدين خوب عمل نکرد و زود به دست فراموشي سپرده شد.

و در 2 سال گذشته ايرج طهماسب بازهم به بازسازي کلاه قرمزي رو آورده است، مجموعه تلويزيوني کلاه قرمزي 88 در نوروز 88 بسيار موفق عمل کرد و با خلق شخصيت جديدي چون پسرعمه زا با گويندگي محمدرضا هدايتي توانست دل بينندگان خود را به دست آورد. در اين مجموعه باران کوثري به صورت ثابت بازي داشت و هنرمندان نام آشنايي چون امين حيايي، ابراهيم حاتمي کيا، آتيلا پسياني و… در آن به صورت مهمان حاضر بودند. کلاه قرمزي 90 هم با حضور همان عروسک هاي قبلي و خلق شخصيت فاميل دور از تلويزيون پخش شد و نگار جواهريان هم به عنوان مهمان در اين مجموعه بازي داشت. امسال نيز کلاه قرمزي 91 با اضافه کردن عروسک هايي چون خواهرزاده پسرعمه زا، خري به نام جيگر و همساده کاملا در جذب مخاطب موفق بوده است که اين مي تواند پيش درامد مناسبي براي فيلم سينمايي کلاه قرمزي و بچه ننه باشد.

طهماسب همچنين نويسندگي را هم تجربه کرده و در کارنامه خود به ثبت رسانده که از فيلمنامه هاي مهم او مي توان به سه فيلم ازمحمدحسين لطيفي يعني دختر ايروني، خوابگاه دختران وعينک دودي اشاره کرد که خصوصا دومي بسيار مورد توجه قرار گرفت و حالا پس از چند سال دوري از سينما ايرج طهماسب با ساخت قسمت سوم فيلم سينمايي کلاه قرمزي با نام کلاه قرمزي و بچه ننه اين خاطرات را بار ديگر در سينما زنده مي کند.

منبع: روزنامه مردمسالاری

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.