ده مقصد برتر گردشگری در سال ۲۰۱۲

انتشاراتی لونلی پلانت، یکی از مطرح‌ترین عرضه‌کننده‌‌ی کتاب‌های راهنمای سفر در جهان، به رسم هر ساله ۱۰ مقصد برتر گردشگری در سال ۲۰۱۲ را معرفی کرده است. فهرست امسال در برگیرنده ‌گزینه‌های غیرمنتظره است.

لونلی پلانت (Lonely Planet) که دفتر اصلی آن در شهر ملبورن واقع شده، معیارهایی را که بر اساس آن مقاصد گردشگری برتر انتخاب می‌شوند، به طور شفاف بیان نکرده، اما مهیج بودن و تفاوت داشتن با دیگر کشورهای معمول توریستی، از گزینه‌هایی هستند که برای انتشار این فهرست در نظر گرفته می‌شوند.

نکته‌‌ی قابل توجه در این میان انتخاب کشورهایی است که در نگاه اول غیرمنتظره می‌نمایند. به طور معمول فهرست‌هایی که تا کنون از سوی این انتشاراتی اعلام شده‌اند، همواره با استقبال افرادی که به طور تکنفره مسافرت می‌کنند، روبرو می‌شوند.

اوگاندا:
انتخاب این کشور به دلیل شرایط ویژه سیاسی‌اش از سوی لونلی پلانت کمی ‌تعجب‌انگیز است. این انتشاراتی در توضیح این انتخاب اظهار داشته، این کشور که در شمال قاره آفریقا قرار گرفته گام در راه ثبات سیاسی گذاشته و امسال پنجاهمین سالگرد استقلال خود را جشن می‌گیرد.

به اعتقاد دست‌اندرکاران لونلی پلانت بایستی با جیپ ‌سافاری به گوشه و کنار این کشور سفر کرد، زیرا طبیعت اوگاندا که در زمان دیکتاتوری ایدی امین رو به نابودی می‌رفت، در سال‌های اخیر بار دیگر جان گرفته است.

در همین حال به دلیل بهبود اقدامات حفاظتی، وضعیت گوریل‌های رو به انقراض این کشور پیشرفت‌ قابل توجهی پیدا کرده است. هر چند اوگاندا از نظر اقتصادی کشوری فقیر به شمار می‌آید، اما دارای منابع طبیعی با ارزشی است و از امضاکنندگان پیمان کیوتو برای حفاظت از محیط زیست محسوب می‌شود.

این کشور ۹ پارک ملی و ۶ منطقه ویژه حیات وحش دارد که گردشگران در آن‌ها می‌توانند از نزدیک تماشاگر زندگی حیوانات باشند. ناآرامی‌های سال‌های اخیر در اوگاندا موجب شدند تا این کشور در مقایسه با دیگر همسایه خود، کنیا، در زمینه‌ی صنعت گردشگری عقب بماند.

برمه:
به اعتقاد دست‌اندرکاران لونلی پلانت ساکنان بودایی کشور برمه “از دوست‌داشتنی‌ترین” مردمان جهان به شمار می‌آیند. اقدامات اخیر دولت برمه در اعطای آزادی‌های سیاسی و اجتماعی از جمله آزاد کردن آنگ سان سوچی از رهبران سرشناس مخالف دولت با استقبال جامعه بین‌الملل روبرو شده و از آن به عنوان گام نهادن این کشور در راستای دمکراسی تعبیر می‌شود.

این امر افزون بر طبیعت و سواحل خیره‌کننده‌، برمه را به یکی از مقاصد دیدنی در سال ۲۰۱۲ تبدیل کرده است. در این میان نکته‌ی مهم برای گردشگران پایین بودن قیمت‌ها در این کشور است.

اوکراین:
در فهرست لونلی پلانت کشور اوکراین “غریبه‌ی بزرگ اروپا” لقب گرفته است. برگزاری جام ملت‌های اروپا در سال جاری میلادی در اوکراین نام این کشور را بیش از پیش بر سر زبان‌ها انداخته است. ارزان بودن قیمت آبجو در اوکراین (از آب ارزان‌تر) دلیل دیگری است که باعث شهرت این کشور شده است.

اردن:
دست اندرکاران لونلی پلانت اردنی‌ها را یکی از “صمیمی‌ترین و مهمان‌نوازترین مردمان خاورمیانه” لقب داده‌اند. در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۱ بیش از سه میلیون گردشگر به اردن سفر کردند.

از منظر گردشگری این کشور سود مناسبی از وقوع ناآرامی‌ها در کشورهای عربی همچون مصر برده، زیرا رخدادهای کشورهای عربی باعث پایین آمدن نرخ گردشگری در منطقه شدند. شهر تاریخی پترا و موزائیک‌های چشمگیر شهر مادبا از جمله دیدنی‌های اردن هستند که هرساله گردشگران را راهی این کشور می‌کنند.

دانمارک:
نام این کشور اروپایی در سال‌های‌ اخیر همواره در فهرست کشورهایی که کیفیت زندگی در آن‌ها بالاست، آمده است. از دانمارک به عنوان کشوری زیبا و دوست‌داشتنی برای گردشگران یاد شده است.

بوتان:
این کشور پادشاهی در هیمالیا که مذهب ساکنانش بودایی است، یکی از رویایی‌ترین مقاصد گردشگری شناخته می‌شود. گردشگری در این کشور همواره در معیت یک راهنما انجام می‌شود و کوهنوری در بوتان به دلیل ایجاد مزاحمت برای ارواح مقدس اکیدا ممنوع است.

در حال حاضر برای گردشگران امکان بازدید از مکان‌هایی که پیش‌تر غیرقابل دسترس بودند، فراهم شده است و دوستداران طبیعت می‌توانند از پارک ملی سلطنتی که یکی از آخرین پناهگاه‌های ببرها به شمار می‌رود، دیدن کنند.

کوبا:
بهبود روابط میان کوبا و آمریکا یکی از دلایلی است که باعث شده تا این کشور نزد گردشگران آمریکایی محبوبیت پیدا کند و افزون بر آن نام کوبا به لیست انتشارات لونلی پلانت اضافه شود.

کالدونیای جدید:
مجموعه جزایر کالدونیا که در اقیانوس آرام واقع شده از سال ۱۸۵۳ به فرانسه تعلق دارند. سازمان یونسکو در سال ۲۰۰۸ صخره‌های مرجانی کالدونیای جدید را به عنوان میراث طبیعت جهان به ثبت رساند. این صخره‌های مرجانی پس از صخره‌های استرالیا دومین صخره‌های مرجانی پهناور دنیا هستند.

تایوان:
دست‌اندرکاران لونلی پلانت تایوان را به “کشور چین کوچک” برای دوچرخه‌سواران تشبیه کرده‌اند. مسیرهای مناسب دوچرخه رو راه مناسبی برای کشف و تماشای این کشور به شمار می‌آیند.

سوییس:
اتصال عالی به شبکه سراسری راه آهن در اروپا، طبیعت چشم‌نواز و خیره‌کننده و همچنین وجود طولانی‌ترین تونل جهان در این کشور از جمله دلایلی هستند که سوییس را برای گردشگران جذاب می‌کند.

منبع: دویچه وله

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.