چه عطری بزنيم؟ چه عطری نزنيم؟

چه عطری بزنیم؟گیتی حکی
آدم‌ها را با چه چيزي به ياد مي‌آوريد؟ نگاهشان، لباس‌هايشان، حرف‌هايشان، عقايدشان يا با «بو»هايشان؟ اگر شامه قوي‌اي داشته باشيد، حتما مي‌توانيد آدم‌ها را با بوهايشان به ياد بياوريد که اين موضوع هم مي‌تواند خوشايند باشد و هم ناخوشايند….
اينها همه را گفتيم تا برسيم به اينجا که در صفحه «مدوسلامت» اين هفته مي‌خواهيم درباره پايه و اساس رايحه‌ها، روش‌هاي خريد يک عطر مناسب و نکته‌هاي بهداشتي آن با شما بگوييم.

اصلي ترين رايحه ها کدامند؟

بوهاي مختلف مي‌توانند يادآور تصويرها و اتفاق?هاي مختلفي باشند. از به يادآوردن مغازه گل‌فروشي گرفته تا درخت‌هاي خزه‌بسته جنگل و حتي ساحل دريا. به همين دليل رايحه‌عطرها را در گروه‌هاي اصلي مجزا کرده‌اند که هر دسته مشخص مي‌کند چه رايحه‌اي چه حسي را منتقل مي‌کند. اصلي‌ترين دسته‌بندي رايحه‌ها شامل بوي گل، بوي جنگل، بوي اورينتال يا بوي شرقي و بوي سايفر و آلدهيديک است.

رايحه گل؛ زنانه

اين عطرها بيشتر زنانه هستند. بوي آنها يا بوي يک گل يا ترکيبي از بوهاي گل‌هاي مختلف است که بويي متفاوت را ايجاد کرده‌اند. گل‌هايي که بيشتر براي ساخت اين عطرها استفاده مي‌شوند گل ياس، رز، ياسمن، شکوفه پرتقال و ميخک هستند.

رايحه جنگل؛ مردانه

اين بوها مردانه و ترکيبي از رايحه بلوط، خزه، علف و اسطوخودوس هستند که گاهي با بوي سنبل، چوب و خاک ترکيب مي‌شوند.

بوي شرقي يا اورينتال؛ تند

اين عطر از صمغ کاج گرفته مي‌شود که جزو بوهاي تند است و ترکيبي از بوي وانيل هم به همراه دارد. اين رايحه همچنين با بوي چوب و گل مخلوط مي‌شود.

رايحه سايفر؛ تازه و سبز

اين رايحه‌ها با واژه‌هايي مثل تازه و سبز توصيف مي‌شوند که ترکيبي از رايحه مرکبات (مثل ليمو و پرتقال و…) به اضافه رايحه بلوط و نعناع هندي و نارنج هستند. در اين عطر از رايحه معطر و تلخ لادن هم استفاده مي‌شود.

رايحه آلدهيديک؛ کلاسيک

اين عطر گستردگي زيادي دارد و از ترکيب مواد مصنوعي با مواد آلي توليد مي‌شود. رايحه‌اي کلاسيک و بي‌نظير است و آن را با صفت‌هايي مثل باروح و سرزنده توصيف مي‌کنند. اين نوع عطرها از سال 1950 وارد بازار شده‌اند و جاي عطرهاي طبيعي ساخته‌شده‌ از روغن گياهان را گرفته‌اند.

چگونه عطر مناسب خود را پيدا کنيم؟

عطر، مثل جواهر و لوازم آرايش از لوازم جانبي و فرعي است که بايد هماهنگ با طبيعت بدن و محيط انتخاب شود. يک عطر خاص روي پوست‌هايي با pH متفاوت، بوهاي متفاوتي دارد. اگر عطر مناسب پوست بدن نباشد، ممکن‌است حتي بويي شبيه بوي جوراب داشته باشد. يک عطر هرگز نبايد بوي غالب محيط شود مثلا در محيط‌هاي بسته مثل هواپيما يا کلاس درس نبايد از بوهاي غليظ و سنگين استفاده شود. انتخاب يک عطر نشان‌دهنده نوع شخصيت و علايق شخص است و لزوما برند و اسم عطر نبايد در انتخاب آن تعيين‌کننده باشد.

چگونه يک عطر مناسب بخريم؟

براي انتخاب عطر به اولويت‌هاي خود اهميت دهيد. اگر از بوي گل لذت مي‌بريد، بهتر است عطرهايي با اين رايحه را امتحان کنيد.

سردرد نگيريد. از عطرهايي که باعث سردرد يا بروز حالت‌هايي ناخوشايند در شما مي‌شوند، اجتناب کنيد. به جاي آن مي‌توانيد از عطرهاي با بوي ميوه استفاده کنيد که هم سبک هستند و هم تازه. عطرهايي که رايحه سيب، توت و هندوانه دارند، گزينه‌هاي مناسبي هستند.

پوست‌هاي چرب، بيشتر بوي عطر را روي خود نگه‌مي‌دارند. اگر پوستتان خشک است، اول از لوسيون بدون بو استفاده کنيد و بعد از خشک‌شدن آن، عطر بزنيد.

با تغيير درجه اسيدي بدن بوي عطر تغيير خواهد کرد. عطرهايي انتخاب کنيد که در صورت اين تغيير، بوي بدي نداشته باشند.

براي آقايان عطرهايي با رايحه وانيل و دارچين تاثيرگذار هستند.

اگر به عطر حساسيت داريد. مي‌توانيد از صابون‌هاي عطري براي شستشو استفاده کنيد.

بوهاي کلاسيک ماندگارند. هرگز قديمي و زننده نمي‌شوند و همچنان از عطرهاي محبوب هستند.

غرق نشويد. نکته مهم‌تر اينکه هرگز خودتان را در عطر غرق نکنيد، زيرا يک بوي خوش هم اگر بيش از حد باشد، آزاردهنده مي‌شود.

عطرها خطر دارند؟

عطرهاي سمي: بعضي از مواد شيميايي به‌کاررفته در عطر سمي هستند که آثاري مثل دود سيگار دارند و براي محيط‌زيست و بدن انسان مضر هستند.

بعضي از افراد به اين مواد حساس‌ترند و با استفاده از آنها، دچار سردرد و مشکلات سينوسي و حتي تنگي نفس مي‌شوند که آنها را از زدن عطر عاجز مي‌کند. اين مواد مضر مستقيم وارد خون مي‌شوند و اگر مستقيم روي پوست زده شده باشند يا حتي روي لباس، مي‌توانند جذب بدن شوند.

البته استنشاق بخارهاي سمي عطرها، اصلي‌ترين راه وارد شدن اين مواد به بدن است.

تاثير عطر بر مغز: تاثير ديگر عطر روي مغز است که مي‌تواند آسيب‌زننده باشد و حتي بعضي از عطرها مثل موادمخدر عمل و فرد را دچار اعتياد به عطر مي‌کنند.

عطر و جنبش محيط‌زيست

در راستاي به وجود آمدن جنبش‌هاي محيط‌زيستي و آگاهي پيدا کردن از خطرهاي عطرها، امروزه موسسه‌هايي به وجود آمده‌اند که هدفشان کنترل و ممانعت از استفاده مواد سمي مضر در صنعت عطر هستند. چنين موسسه‌هايي از دهه 1976 پديد آمده‌اند و با تحقيقات، مواد مضر را شناسايي و تا جايي که امکان داشته باشد، از ساختار عطر حذف مي‌کنند. پس بهتر است براي اينکه به خود و محيط‌زيست آسيب نزنيد، در انتخاب و استفاده از عطر سبز بينديشيد و طبيعت را در نظر داشته باشيد.

منبع: هفته نامه سلامت

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.