قمصر خاستگاه دیرین گل و گلاب

قمصر این خطه سبز گل پرور بهشت آسا، بر دامنه کوهساران جلوه نمایی می کند و بسان تابلویی منقوش و اعجاب انگیز تبلوری از حکمت و نعمت خداوند جمیل است.

در حاشیه کویر و در بین محیطی خشک، جایی که تشعشع بی امان آفتاب، حیات را به انزوا کشانده است این سامان که در نماد و نهاد، الگویی از یک باغ شهر است، چون خلوتی سبز و رویایی و با محیطی بکر و فرح انگیز و جادویی، آغوش خود را سخاوتمندانه برای همگان گشوده است.

قمصر، خاستگاه و پرورشگاه عالی ترین نمونه از گل ملی کشور است که بر اساس استعدادهای منحصر به فرد و ذاتی خود و دستاوردهای مدنی ساکنان گذشته اش، همواره و همیشه به عنوان یک نقطه جغرافیایی از خطه میهن اسلامی ما با شهره عالم گیر و گستره وسیع چتر تبلیغاتی خویش را در عمق تاریخ و در پهنه گیتی و حتی در دور افتاده ترین نقطه جهان در فرهنگ و مختصات ذهن همگان نقش بسته است و نام آشناست.

قمصر به عنوان نگینی سبز بر تارک منطقه کوهپایه ای و نه چندان دور با کویر گرم و خشک کاشان، سرشار از مواهب و الطاف خداوندی است، همه ساله جمع کثیری از مردم را از نقاط دور و نزدیک کشور به مهمانی گلابگیری فرا می خواند.

در پهن دشت ایران زمین، کمتر کسی است که شهرت جهان گستر گلاب و عطر قمصر را نشنیده باشد. عطر گل های محمدی و گلشاده های دل انگیز قمصر مشام رهگذران، گردشگران و خسته دلان بسیاری را سرمست می کند، جام های گلاب ناب نیز در تمام روزهای سال حاصل این عطر روح نواز را به اطراف و اکناف جهان می برد و نویدبخش طراوات و شادابی می شود و حتی خانه خدا را هم از رایحه مقدسه خود سیراب می کند و …

گلاب علاوه بر مصارف داخلی به خارج ازکشور صادر می شود و یکی از اقلام مهم صادرات غیر نفتی ایران به شمار می آید به طوری که سالانه ۴۵ میلیارد ریال درآمد ناخالص از اسانس تولیدی گلاب این منطقه به دست می آید.

بیشتر مصرف کنندگان عمده گلاب قمصر، کشورهای حوزه خلیج فارس هستند و برای مردم منطقه کاشان همین افتخار بس که هر ساله خانه کعبه را با گلاب ناب، شست و شو می دهند.

بیدمشک، نعناع، کاسنی، شاه تره و هل از دیگر محصولات قمصر به شمار می آید.

بر اساس مطالعات انجام شده درصد اسانس و عطر در گل های محمدی قمصر بیش از نقاط دیگر کشور است.

قمصر

خاستگاه دیرین گل و گلاب
قمصر، خاستگاه دیرین گل و گلاب است. درباره زمان تولید گل محمدی در قمصر سابقه ای در دست نیست. از اسناد موجود در ارتباط با گل و گلابگیری در قمصر، وجود سفرنامه شاردن، سیاح فرانسوی است که در دوران صفویه نگاشته شده است، وی در جلد سوم سفرنامه اش هنگام عبور از کاشان به معجزه عرق بیدمشک اشاره می کند و در ادامه سفرش به اصفهان از راه قهرود، پس از عبور از سد شاه عباس آورده است ” در اوایل خرداد ماه بود و گل ها هنوز نشکفته بودند ” و این گفته شاردن به همان گل محمدی منطقه که در اوایل خرداد می شکفد اشاره دارد.

شهردار قمصر می گوید: این شهر خاستگاه و مهد پرورش عالی ترین نمونه گل ملی یعنی گل محمدی است. محصول عطرآگینی که از آن گلاب استحصال می شود.

حمیدرضا صادقی، شرایط مساعد آب و هوایی و کیفیت گل را از جمله مرغوبیت های گلاب قمصر برشمرده و می گوید: باید حاصل هنر، ذوق و پشتکار مردمی را که با الهام از فرهنگ کار و تلاش، اراده پشتکار، پرورش دهنده این ماده خوشبو هستند، تحسین کرد.

قمصر، پایتخت گل و گلاب ایران
قمصر، سکونتگاهی است پر نزهت در ۵۱ درجه طول شرقی و ۳۳ درجه عرض شمالی، شهری است با ارتفاع متوسط ۱۹۰۰ متر از سطح دریا، رنگین سبزی با دست های متعدد در امتداد دره های کم شیب کوه های بخش مرکزی ایران.

قمصر از نظر جغرافیایی در محدود سیاسی، اداری استان اصفهان است، به عنوان نقطه ای شهری و مرکز بخش قمصر، یکی از چهار بخش شهرستان، در دامنه های کوهستانی جنوب شهر کاشان است.

بخش قمصر ۲۵ آبادی مسکونی دارد، در فاصله ۲۰ کیلومتری کاشان در ۱۶ کیلومتری اصفهان در مسیر قهرود واقع است، در اولین نظر موقعیت نامطلوب قمصر به دلیل موقعیت طبیعی آن نسبت به دیگر کانون های زیستی و انزوای جغرافیایی آن مشخص شده است، بن بست جغرافیایی آن نیز آشکار است.

البته این وضعیت نقش ارزنده ای در پی ریزی و صیانت از اصیل ترین ارزش ها و مظاهر فرهنگ باستانی ایران زمین دارد، در زندگی روستائیان منطقه از ابیانه تا آرزان، در حال حاضر نمادهای شاخصی از فرهنگ و سنن دیرپای این سرزمین هویداست.

رمز و راز نهفته در گلاب، شاید متاثر از خاستگاه معطرترین پدیده هستی باشد، آن زمان که خداوند سبحان به دست ابراهیم خلیل کعبه را بنا کرد، استعداد رویش عالی ترین نمونه گل محمدی را به قمصر عطا نمود و اراده کرد از اشک عاشقانه گل های این خطه، خانه اش را بشویند و عطرآگین کنند.

منبع: روزنامه آفرینش

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.