قمصر خاستگاه ديرين گل و گلاب

قمصر کاشانقمصر اين خطه سبز گل پرور بهشت آسا ، بر دامنه کوهساران جلوه نمايي مي کند و بسان تابلويي منقوش و اعجاب انگيز ، تبلوري از حکمت و نعمت خداوند جميل است .
در حاشيه کوير و در بين محيطي خشک ، جايي که تشعشع بي امان آفتاب ، حيات را به انزوا کشانده است ، اين سامان که در نماد و نهاد ، الگويي از يک باغ شهر است ، چون خلوتي سبز و رويايي ، و با محيطي بکر و فرح انگيز و جادويي ، آغوش خود را سخاوتمندانه براي همگان گشوده است .

قمصر ، خاستگاه و پرورشگاه عالي ترين نمونه از گل ملي کشور است که بر اساس استعدادهاي منحصر به فرد و ذاتي خود و دستاوردهاي مدني ساکنان گذشته اش ، همواره و هميشه به عنوان يک نقطه جغرافيايي از خطه ميهن اسلامي ما با شهره عالم گير و گستره وسيع چتر تبليغاتي خويش را در عمق تاريخ و در پهنه گيتي و حتي در دور افتاده ترين نقطه جهان در فرهنگ و مختصات ذهن همگان نقش بسته است و نام آشناست .

قمصر به عنوان نگيني سبز بر تارک منطقه کوهپايه اي و نه چندان دور با کوير گرم و خشک کاشان ، سرشار از مواهب و الطاف خداوندي است ، همه ساله جمع کثيري از مردم را از نقاط دور و نزديک کشور به مهماني گلابگيري فرا مي خواند .

قمصر کاشان

در پهن دشت ايران زمين ، کمتر کسي است که شهرت جهان گستر گلاب و عطر قمصر را نشنيده باشد . عطر گل هاي محمدي و گلشاده هاي دل انگيز قمصر مشام رهگذران ، گردشگران و خسته دلان بسياري را سرمست مي کند ، جام هاي گلاب ناب نيز در تمام روزهاي سال حاصل اين عطر روح نواز را به اطراف و اکناف جهان مي برد و نويدبخش طراوات و شادابي مي شود و حتي خانه خدا را هم از رايحه مقدسه خود سيراب مي کند و …
گلاب علاوه بر مصارف داخلي به خارج ازکشور صادر مي شود و يکي از اقلام مهم صادرات غير نفتي ايران به شمار مي آيد به طوري که سالانه 45 ميليارد ريال درآمد ناخالص از اسانس توليدي گلاب اين منطقه به دست مي آيد .
بيشتر مصرف کنندگان عمده گلاب قمصر ، کشورهاي حوزه خليج فارس هستند و براي مردم منطقه کاشان همين افتخار بس که هر ساله خانه کعبه را با گلاب ناب ، شست و شو مي دهند .
بيدمشک ، نعناع ، کاسني ، شاه تره و هل از ديگر محصولات قمصر به شمار مي آيد .
بر اساس مطالعات انجام شده درصد اسانس و عطر در گل هاي محمدي قمصر بيش از نقاط ديگر کشور است .

قمصر کاشان

خاستگاه ديرين گل و گلاب
قمصر ، خاستگاه ديرين گل و گلاب است .درباره زمان توليد گل محمدي در قمصر سابقه اي در دست نيست . از اسناد موجود در ارتباط با گل و گلابگيري در قمصر ، وجود سفرنامه شاردن ، سياح فرانسوي است که در دوران صفويه نگاشته شده است ، وي در جلد سوم سفرنامه اش هنگام عبور از کاشان به معجزه عرق بيدمشک اشاره مي کند و در ادامه سفرش به اصفهان از راه قهرود ، پس از عبور از سد شاه عباس آورده است ; ” در اوايل خرداد ماه بود و گل ها هنوز نشکفته بودند ” و اين گفته شاردن به همان گل محمدي منطقه که در اوايل خرداد مي شکفد اشاره دارد .
شهردار قمصر مي گويد : اين شهر خاستگاه و مهد پرورش عالي ترين نمونه گل ملي يعني گل محمدي است . محصول عطرآگيني که از آن گلاب استحصال مي شود .
حميدرضا صادقي ، شرايط مساعد آب و هوايي و کيفيت گل را از جمله مرغوبيت هاي گلاب قمصر برشمرده و مي گويد : بايد حاصل هنر ، ذوق و پشتکار مردمي را که با الهام از فرهنگ کار و تلاش ، اراده پشتکار ، پرورش دهنده اين ماده خوشبو هستند ، تحسين کرد .

قمصر کاشان

قمصر ، پايتخت گل و گلاب ايران
قمصر ، سکونتگاهي است پر نزهت در 51 درجه طول شرقي و 33 درجه عرض شمالي ، شهري است با ارتفاع متوسط 1900 متر از سطح دريا ، رنگين سبزي با دست هاي متعدد در امتداد دره هاي کم شيب کوه هاي بخش مرکزي ايران .
قمصر از نظر جغرافيايي در محدود سياسي ، اداري استان اصفهان است ، به عنوان نقطه اي شهري و مرکز بخش قمصر ، يکي از چهار بخش شهرستان ، در دامنه هاي کوهستاني جنوب شهر کاشان است .
بخش قمصر 25 آبادي مسکوني دارد ، در فاصله 20 کيلومتري کاشان در 16 کيلومتري اصفهان در مسير قهرود واقع است ، در اولين نظر موقعيت نامطلوب قمصر به دليل موقعيت طبيعي آن نسبت به ديگر کانون هاي زيستي و انزواي جغرافيايي آن مشخص شده است ، بن بست جغرافيايي آن نيز آشکار است .
البته اين وضعيت نقش ارزنده اي در پي ريزي و صيانت از اصيل ترين ارزش ها و مظاهر فرهنگ باستاني ايران زمين دارد ، در زندگي روستائيان منطقه از ابيانه تا آرزان ، در حال حاضر نمادهاي شاخصي از فرهنگ و سنن ديرپاي اين سرزمين هويداست .
رمز و راز نهفته در گلاب ، شايد متاثر از خاستگاه معطرترين پديده هستي باشد ، آن زمان که خداوند سبحان به دست ابراهيم خليل کعبه را بنا کرد ، استعداد رويش عالي ترين نمونه گل محمدي را به قمصر عطا نمود و اراده کرد از اشک عاشقانه گل هاي اين خطه ، خانه اش را بشويند و عطرآگين کنند.

قمصر کاشان

منبع: روزنامه آفرینش

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.