آسارا؛ نگين زمردين البرز جنوبی

بخش آسارا شهرستان کرج نگيني بر تارک سلسله جبال زيباي البرز جنوبي است که با قدمتي هزاران ساله، گوشه‌اي از تمدن ايران زمين را به تصوير مي‌کشد.

اين بخش با 30 هزار نفر جمعيت و 56 روستا که هريک مجموعه‌اي بي نظير از ديدني‌ها هستند، از شمال به استان مازندران شهرستان چالوس، از شرق به شهرستان تهران و شميرانات، از غرب به ساوجبلاغ (منطقه طالقان) و از جنوب به شهر کرج متصل است.

آسارا

جاذبه‌هاي گردشگري آسارااز جنگل و درختان قطور کهنسال، رودخانه خروشان، بلندي‌هاي کوهستاني زيبا گرفته تا امامزاده‌ها، آثار تاريخي از جمله کاخ و قلعه، غارهاو آتشکده‌ها، گل‌هاي وحشي، کوچه باغ‌هاي روستايي، حيات وحش، درياچه و آبشار، وجود دايمي بلورهاي سپيد برف در ارتفاعات و دره‌هـــــاي خوش منظره، همه و همه چنان فضاي دل‌انگيزي فراهم کرده است که هر انساني را به سوي خود فرامي‌خواند.

آسارا يکي از مهمترين قطب‌هاي گردشگري کشور و از مناطق گردشگري هدف استان البرز به شمار مي‌رود وجاده کرج ـ چالوس به عنوان يکي از زيباترين و ديدني‌ترين جاده‌هاي جهان در اين بخش واقع است. در حال حاضر بومي‌ترين مردم کرج ساکن اين بخش هستند و سالانه 13 ميليون جهانگرد و گردشگر داخلي به صورت عبوري از اين منطقه ديدن مي‌کنند.

ايتداي ورودي به آسارا از سمت کرج قلعه تاريخي صلصال به چشم مي‌خورد که قدمت آن به دوران پيش از اسلام بازمي گردد.

آبشار زيبا و ديدني هفت چشمه در منطقه آدران آسارا واقع در کيلومتر 17 جاده کرج – چالوس با ارتفاع حدود 70 متر جاذبه بعدي اين خطه است.

وجود رودخانه کرج به موازات جاده کرج ـ چالوس نيز زيبايي‌هاي بخش آسارا کرج را دو چندان کرده است. آب اين رودخانه که در پشت بلنداي سد اميرکبير کرج، درياچه نسبتا وسيعي را تشکيل داده و منظره بديع و چشم نوازي را ايجاد کرده است، همچنين قرار گرفتن روستاي کوچک و زيباي «واريان» همچون جزيره‌اي کوچک در آنسوي آب که يکي از راههاي رسيدن به آن سفر با قايق است، هر بيننده‌اي را مجذوب خود مي‌کند.

بخش آسارا کرج با داشتن سه قله بالاي 4000متر از جمله قله کهار و ناز، پيست اسکي بين المللي ديزين وپيست اسکي خور در منطقه زيباي سرزيارت وارنگه، از ظرفيت و توانمنديهاي زيادي در گردشگري ورزشي برخوردار است.

اين بخش همچنين باتوجه به وجودامامزاده‌هاي بسيار از جمله امامزاده حسين(ع) روستاي گوراب و امامزاده برادران عبدالله(ع) روستاي کندر، امامزاده‌هارون‌هاشم (ع) روستاي ليلستان، امامزاده سپهسالار(ع) روستاي تکيه و امامزاده حسن(ع)روستاي حسنک، مسجد نهصد ساله ارنگه با سنگ نوشته‌اي تاريخي وجود امامزاده‌اي در زير اين مسجد از نظر مذهبي مي‌تواند زائران بي شماري را به سوي خود جذب کند. منطقه شهرستانک نيز از ديگر ظرفيت‌هاي اين بخش است. مهمترين جاذبه تاريخي ديدني شهرستانک، کاخ ناصر الدين شاه است که در نزديکي اين کاخ درختان کميابي در گذشته از روسيه آورده و کاشته شده است، اين درختان هنگام ابتلاي ناصرالدين شاه به بيماري نقرس، براي درمان بيماري او و استفاده از برگ آنها، کاشته شده‌اند.

درخت «ارس» تنومند با قطر 14 متر و ارتفاع 17 متر و قدمتي نزديک به 2500سال يکي ديگر از جاذبه‌هاي ديدني شهرستانک است.

قلعه دختر تنگه کسير واقع در نقطه مياني روستاي سيجان و قلعه دختر شهرستانک معروف به قلعه ناهيد که قدمت آن به دوران ساسانيان مي‌رسد و واريان از ديگر جاذبه‌هاي تاريخي آسارا به شمار مي‌روند که مي‌توانند تاريخ دوستان، پژوهشگران و گردشگران زيادي را به سوي خود جذب کنند.

جنگل 100هزار هکتاري درختان ارس در بخش آسارا با گونه‌هاي گياهي استثنايي از جمله مجموعه‌هاي کم نظير طبيعي کشور است.

تونل زيبا و ديدني و شگفت انگيز کندوان در کنار ديگر جاذبه‌هاي ديدني بخش آسارا در چهارمين جاده زيباي جهان يعني جاده کرج ـ چالوس واقع است.

پل قاجاريه مسير گچسر به کندوان و باغ لاله‌ها ديگر جاذبه‌هاي گردشگري بخش آسارا هستند. جشنواره لاله‌ها با نمايش خيره کننده گل‌هاي لاله رنگين از قرمز تا سفيد و سياه هرسال در فصل ارديبهشت گردشگران بسياري را به سوي خود جذب مي‌کند.

چشمه‌هاي آب معدني که خاصيت درماني دارند از جمله چشمه ولد در فاصله دو کيلومتري گچسر در روستاي وله که آب آن براي درمان مفاصل و روماتيسم به کار مي‌رود از ديگر ديدني‌هاي اين بخش است.

هتل گچسر نيز خود بنايي تاريخي است چراکه بيش از نيم قرن قدمت دارد و کاخ اقامتي تابستاني شاه بوده است.

«گچسر» آخرين روستاي شمال غرب استان البرز، در شمال شهرستان کرج و انتهاي بخش آسارا قرار دارد.

کوه‌هاي کندوان اين روستا را از استان مازندان جدا مي‌کنند. گچسر را به اين دليل به اين نام ناميده‌اند که داراي معادن غني گچ است.

آب و هواي گچسر در تمام فصول معتدل و خنک است. چشمه‌هاي زيادي در دل کوه‌هاي گچسر پنهان شده است. يکي از شاخه‌هاي رودخانه کرج هم از کوه‌هاي اين روستا مي‌جوشد و به سد کرج مي‌ريزد.

پل سنگي ناصرالدين شاهي و کاخ رضا شاهي از ديدني‌هاي اين روستا هستند که البته رو به خرابي و ويراني هستند.مردم گچسر به توليد انواع فرآورده‌هاي دامي از قبيل ماست، پنير، شير وکشک مشغولند.

در کنار تمام ديدني‌ها و جاذبه‌هاي فراوان گچسر، مي‌توان به پيست ديزين اشاره كرد كه در 12 کيلومتري آن قرار دارد.

چشمه ولد، کاخ روستاي گچسر و کوره‌هاي گچپزي از ديگر جاذبه‌هاي گردشگري اين روستا هستند.غذاي رايج اهالي گچسر آبگوشت محلي، حلوا و انواع آش است.

رسيدن به روستاي گچسر بعد از گذر از پيچ و خم‌هاي آشناي جاده چالوس و گذر از تمام روستاهاي بخش آسارا ميسر است.اگر در بهار و ماه ارديبهشت به گچسر سفر کرديد از ديدن باغ لاله‌هاي گچسر که در روستاي گرماب گچسر و در مجاورت جاده قرار دارد غافل نشويد.

غار يخ مراد که يکي از جاذبه‌هاي گردشگري و ديدني روستاي كهنه ده بخش آسارا است كه در 65 کيلومتري شهر تهران و در مسير جاده تهران ـ چالوس در منطقه گچسر و در جايي مصفا به نام آزادبر، واقع است.

روستاي کهنه ده قدمتي ديرينه دارد و بر اثر وقوع سيل‌هاي متعدد بارها ويران و بارها تخليه و مجدداً توسط ساکنين روستا از نو آباد شده است، بدين جهت به کهنه ده شهرت دارد.

غار يخ مراد، در دامنه شمالي دره‌اي عميق و منتهي به روستاي آزادبر واقع است که دهانه آن حدود 2500 متر از سطح دريا ارتفاع دارد و طول غار از ابتدا تا انتهاي آن در‌ هاله‌اي از ابهام است و گفته مي‌شود که به علت وجود حفره‌هاي متعدد در آن، کسي تا کنون به انتهاي غار دست نيافته است.

به گفته اهالي روستاي کهنه ده، در گذشته بيماران با خوردن يخ غار که به‌طور دائمي و در حوض انتهاي غار قرار دارد و در هيچ فصل از سال ذوب نمي‌شود، بهبود يافته و به اين دليل به غار يخ مراد شهرت يافته است.مناسب‌ترين زمان براي ديدار از اين غار در فصل بهار است زيرا در اين فصل آب‌هاي ناشي از بارندگي قطره قطره در داخل غار تبديل به قنديل‌هاي بسيار ديدني و زيبا مي‌شود و همچنين در محوطه بيرون غار منظره گياهان معطر کوهستاني براي هر بازديـــد کننده، تماشايي و فرح انگيز است.

دريچه ورودي اين غار در ارتفاعات کوه‌هاي منطقه واقع ‌است و مسير غار عموماً شيبدار و رو به پايين مي‌باشد که نهايتاً با رسيدن به اعماق کوه، چشمه‌هاي يخ زده در کف زمين و استالاکتيت‌هاي اسفنجي غار نمايان مي‌شود.

دهانه غار 3 متر پهنا و 8 متر ارتفاع دارد. در ماه‌هاي اسفند و فروردين، قنديل‌هاي بسيار زيباي غار در بهترين وضعيت به سر مي‌برند.

يخ مراد با قنديل‌هاي يخي زيبايش مشهور است که تا اواسط خرداد عمر مي‌کنند. برودت غار به اندازه‌اي است که تا خرداد نيز مي‌توان قنديل‌هاي يخ را در آن ديد.

يخ مراد سه تالار اصلي، يک برکه يخي و يک آبشار يخي دارد و براي رسيدن به غار يخ مراد بايد جاده چالوس را پيش بگيريد در کيلومتر 60 جاده پس از روستاي نسا در سمت چپ جاده پلي وجود دارد که به جاده‌اي خاکي مي‌رسد.

پس از طي 12 کيلومتر در اين جاده به يک دو راهي مي‌رسيد. سمت چپ به طرف روستاي آزادبر و سمت راست به طرف دهانه غار مي‌رسد. با يک ساعت پياده روي از اين دوراهي و عبور از روي پلي سيماني که بر روي رودخانه آزادبر ساخته شده است مي‌توان به مدخل غار رسيد.

در مدخل غار، سنگ بزرگي قرار دارد که براي ورود به غار بايد آن را دور زد. سپس به تالاري مي‌رسد که سه راه از آن منشعب مي‌شود.

راه اول در سمت راست پس از حدود 20 متر به انتها مي‌‌رسد. راه مياني پس از 50 متر به لبه پرتگاهي مي‌رسد که براي داخل شدن به آن بايد از وسايل فني کوهنوردي استفاده کرد. راه سوم يا راهرو دست چپ که شاخه اصلي غار است، زيباترين قنديل‌ها را در ماه‌هاي سرد سال دارد.

پس از طي حدود 15 متر راه سرازير و لغزنده به شکافي به طول دو متر و عرض يک متر مي‌رسد که زير آن پرتگاه عميقي وجود دارد که با ورقه‌اي آهني پلي روي اين شکاف ايجاد شده است.

تالار دوم غار در ادامه راهرو قرار دارد. اين تالار دو برابر تالار اول است، تالار سوم کمي بزرگتر از تالار دوم ولي بسيار مرتفع‌تر است. در پرتگاهي در انتهاي اين تالار برکه‌اي يخي و آبشاري از يخ وجود دارد.

غار داراي بادگير و هواکش‌هاي مخفي بي‌شماري است که هواي خارج با شدت از آنها داخل غار مي‌شود و بدين سبب هواي آن فوق العاده سرد است و همين امر باعث مي‌گردد که آب‌هاي موجود در غار به حال انجماد درآمده و تشکيل توده‌هاي بزرگ يخ و مخزن‌هاي وسيع يخي را که قشر بعضي از آنها به 5/1 متر مي‌رسد.

يخبندان غار از اسفند آغاز مي‌شود و تقريبا تا اواسط بهار سال بعد ادامه دارد و سپس در طول تابستان و پاييز به علت خشکي هوا و جريان نيافتن آب، يخها شروع به ذوب شدن کرده و روبه کاهش مي‌رود.

غار يخ مراد يکي از پر پيچ و خم‌ترين غارهايي است که نظير آن به ندرت ديده شده و از اين رو بازديد تمام نقاط آن مستلزم وقت کافي، حوصله و دقت فراوان و در دست داشتن کروکي دقيق و کامل است.

اين غار از حيث تزيينات آهکي قابل ملاحظه نيست و جز در چند بخش کوچک چيزي به چشم نمي‌خورد. ولي استالاکتيت‌هاي اسفنجي الوان طبقه زيرزميني و نيز چند قسمت ديگر آن جالب است.

غار يخ مراد در بخشي چهار طبقه بوده و در يک امتداد عمودي به عمق 30 متر، به طور منطبق روي هم قرار گرفته است و جزو معدود غارهاي منطبق ايران است.اين غار متعلق به دوره دوم زمين شناسي (مزو زوييک) يا ميان زيست مي‌باشد که از عمر آن 70 تا 230 ميليون سال مي‌گذرد.

منبع: روزنامه اطلاعات

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.