منابع غذایی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن

منابع غذایی برای تامین پروتئین بدنسایت اینترنتی هلت آلیشزنس در مقاله ای آورده است اگر قصد دارید یک برنامه غذایی سالم را دنبال کنید در نظر داشته باشید که ۱۰ تا ۳۵ درصد از غذای دریافتی روزانه‌تان را باید پروتئین‌ها تشکیل دهند. در این مقاله چند مورد از منابع مهم و مفید مواد غذایی برای تامین پروتئین مورد نیاز بدن ارائه شده که عبارتند از:

– خشکبار و مغزها
انواع مغزها از جمله پسته، گردو و بادام منابعی سالم وغنی از پروتئین هستند و چربی آنها نیز از نوع چربی اشباع نشده است که باعث انسداد رگ های خونی نمی‌شود و یکی از عناصر اصلی یک رژیم غذایی سالم به شمار می‌آیند. همچنین خشکبار و مغزها سرشار از فیبر خوراکی هستند که همراه با پروتئین موجود در آنها، مدت بیشتری شما را سیر نگه می‌دارند. مطالعات نشان می‌دهد که بادام سرشار از ویتامین‌ها، فیبر و مواد معدنی است، کلسترول بد خون را پائین می‌آورد و به کنترل وزن نیز کمک می‌کند.

– تخم مرغ
سازمان قلب آمریکا اخیرا اعلام کرده است که مزایای مصرف متعادل تخم مرغ یعنی کمتر از شش عدد تخم مرغ کامل در هفته بر خطرات ناشی از کلسترول آن غلبه می‌کند. بنابراین توصیه می‌شود تخم مرغ را به صورت آب پز مصرف نمائید و از مزایای غذایی آن بهره مند شوید.

– ماست

ماست بویژه ماست چکیده سرشار از پروتئین است که می‌تواند به عنوان یک میان وعده سالم مصرف شود.

– انواع گوشت لخم شامل مرغ و بوقلمون و بره
گوشت بوقلمون منبعی غنی از پروتئین و درعین حال با کالری پایین است. بیشتر گوشت‌های لخم در هر ۱۰۰ گرم سرو آنها، حدود ۳۰ گرم پروتئین مورد نیاز بدن را تامین می‌کنند. همچنین توصیه می‌شود این منابع غنی پروتئینی به صورت آب پز مصرف شوند تا برای بدن زیانی نداشته باشند.

– تخم ماهی و خاویار
تخم‌های ماهی از گونه‌های مختلف و خاویار نیز از منابع غنی پروتئینی محسوب می‌شوند به طوری که در هر ۱۰۰ گرم تخم ماهی سرو شده ۲۸.۶ گرم پروتئین مورد نیاز بدن تامین می‌شود.

– پنیر
پنیر یکی دیگر از منابع غنی از پروتئین است. پنیر کم چرب به همراه میوه جات و سبزیجات می‌تواند میان وعده مناسبی باشد که بین وعده‌های غذایی، شما را سیر نگه می‌دارد.

– عدس و بادام زمینی
عدس و بادام زمینی نیز از منابع غنی از پروتئین، فیبر و مواد معدنی هستند و همچنین کالری کمی دارند و تقریبا فاقد چربی هستند. از آنجا که عدس خیلی زود پخته می‌شود و طعم مطبوعی نیز دارد، می‌توان از آن به عنوان یک وعده غذایی یا یک میان وعده مفید استفاده کرد.

– تخمه کدو
کدو سرشار از فیبر، مواد معدنی و ویتامین‌ها است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر ۲۸ گرم تخمه کدو حاوی هشت گرم پروتئین و مقادیر زیادی مواد معدنی شامل پتاسیم، منگنز و آهن است البته از آنجا که این خوردنی حاوی چربی زیاد است لذا باید از زیاده‌روی در مصرف آن پرهیز کرد.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.