ستارگان هاليوود چگونه با رژیم لاغری برای بازيگری آماده مي‌شوند!؟

رژیم لاغری ستارگان هالیوودصنعت سينماي هاليوود و زرق و برق آن براي بسياري آرزوست، امروز با مشکلات بسياري روبروست که از آن جمله بيماري آنورکسي يا ناهنجاري تغذيه است که بسياري از ستاره‌هاي خود بالاخص زنان را به زانو درآورده است. به گزارش خبرگزاري فارس، در حالي که متخصصان علم پزشکي سوء تغذيه را منشاء بسياري از بيماري‌ها مي‌دانند، عده‌اي از دانشمندان نيز در يافته‌هاي اخير خود متذکر شده‌اند که رژيم‌هاي غيراصولي و سخت به طرز قابل توجهي ريسک ابتلا به افسردگي و در نهايت خودکشي را در فرد افزايش مي‌دهد. با همه اين‌ها يکي از معضل‌هايي که امروزه صنعت سينماي هاليوود با آن دست و پنجه نرم مي‌کند، ترويج فرهنگ ناهنجاري تغذيه (آنورکسي) در توليدات هاليوودي و همچنين تصاوير مربوط به ستاره‌هاي اين صنعت سينمايي است. آنچه که امروز براي بسياري زيبايي و خوش‌اندامي ستاره‌هاي هاليوود معنا مي‌شود، براي خود آن‌ها کابوس شب و روزشان است که در برخي موارد نيز به مرگ آن‌ها منجر شده است، آن‌چنانکه «کارن کارپنتر»، نوازنده و بازيگر هاليوودي در سال 1983 در سن 33 سالگي به خاطر رژيم‌ها طولاني مدت و سخت و در نهايت ابتلا به آنورکسي (ناهنجاري تغذيه) درگذشت. «کريستين کارپنتر»، برادر کارن در مورد مرگ خواهر مي‌گويد: خوب به ياد مي‌آورم که زماني که او مرد، با خودم فکر کردم که «کارن» چقدر خوش‌شانس بوده که لاغر مرده و دوباره فکر کردم که چکار مي‌شود کرد که اين‌قدر لاغر شد ولي نمرد؟! او در ادامه مي‌افزايد: حالا مي‌بينم که حقيقتا چه فکر مريضي داشتم، کارن يک اسکلت متحرک بود.

با آنکه اين مورد تنها مختص به بازيگران زن نيست و به عنوان مثال «رابرت دنيرو» براي بازي در فيلم «گاو خشمگين» ساخته «مارتين اسکورسيزي» مجبور شد تا حدود 30 کيلو گرم وزن خود را افزايش دهد و پس از آن تحت رژيم‌هاي سخت دوباره لاغر کند، ولي اين معضل امروز بيش از مردان، به دليل جاذبه‌هاي جنسي که در زنان و استفاده ابزاري از آن‌ها در دنياي غرب و بالاخص سينماي هاليوود وجود دارد، بازيگران زن را تحت فشار قرار داده است. تب لاغري در هاليوود، به امروز محدود نمي‌شود و اين مسئله از اواخر دهه 50 به اوج خود رسيد، آن‌چنانکه بسياري از زنان و دختران در آرزوي بازيگر و مدل روز شدن، با الگو قرار دادن ستاره‌اي چون «آدري هيپبورن»، ناخواسته به بيماري خطرناک «آنورکسي» مبتلا مي‌شدند.

«جين فوندا» بازيگر 76 ساله هاليوود در چند مصاحبه اعتراف کرده که از 12 سالگي تا 35 سالگي به ناهنجاري تغذيه مبتلا بوده، آنچنانکه گاهي تا 20 بار در روز از استرس چاقي خواسته و ناخواسته بالا مي‌آورده است.

«سالي فيلد» بازيگر 67 ساله هاليوود نيز در بخشي از خاطرات جواني‌اش در هاليوود مي‌گويد: از سن 20 سالگي به مدت 3 سال به شدت به بيماري ناهنجاري تغذيه مبتلا بودم، همواره اين فکر با من بود که چقدر چاقم، چقدر زشتم، چقدر غيرجذابم، اين فکرها حقيقتا مرا آزار مي‌داد. «لونکرون»، پزشک آمريکايي فوق‌تخصص تغذيه درباره بيماري آنورکسي يا ناهنجاري تغذيه مي‌گويد: اين بيماري عوارض بسيار خطرناکي دارد که در موارد جدي، براي درمان فرد گاهي به بيش از سه ماه بستري در بيمارستان نياز هست. وي مي‌افزايد: شش درصد افراد مبتلا به اين بيماري بايد با مرگ دست و پنجه نرم کنند، در برخي موارد من (به عنوان پزشک) پيروز مي‌شوم و در برخي موارد مرگ. «کارن کارپنتر» نيز يکي از بيماران من بود که متاسفانه من در آن مورد مغلوب مرگ شدم. «دمي مور» بازيگر 50 ساله هاليوود، که ظاهر جذاب او در بسياري از پوسترهاي تبليغاتي و فيلم‌ها، او را به بازيگر محبوب علاقمندان به سينما تبديل کرده است، يکي از قربانيان ناهنجاري تغذيه است. او که با بالا رفتن سنش، کابوس کنار گذاشته شدن از پروژه‌هاي هاليوودي را دارد، سال‌هاست که به اين بيماري مبتلاست آنچنانکه تاکنون چند بار راهي بيمارستان شده و عکسي که مدتي پيش، پس از ترخيص او از بيمارستان، در رسانه‌ها و سايت‌هاي اينترنتي منتشر شد، تعجب بسياري از علاقمندان او را برانگيخت. «کاترين مک‌في» خواننده، مدل و بازيگر 28 ساله هاليوود يکي ديگر از کساني است که براي سال‌ها به اين بيماري مبتلا بوده و به گفته خودش روزي حداقل 7 بار بالا مي‌آورده است ولي توانست پس از پشت سر گذاشتن چند ماه درمان‌هاي مختلف، بر بيماري خود پيروز شود و اکنون به ادعاي خودش ديگر به اين بيماري مبتلا نيست. «ليدي گاگا» خواننده، ترانه‌سرا و آهنگساز آمريکايي ضمن انتقاد از هاليوود به خاطر راه افتادن موج رقابت‌ براي داشتن اندامي هرچه لاغرتر در جامعه گفت: لاغرگرايي در صنعت سينماي هاليوود به يک معضل تبديل شده است، هاليوود بايد به مبارزه رژيمي خاتمه دهد، اين رقابت‌ تنها دخترانمان را بيمار و رنجور کرده است. ليدي گاگا با اعتراف به اينکه خود نيز از بيماري ناهنجاري تغذيه و عوارض جسمي و روحي آن به شدت رنج مي‌برد، اذعان داشت که در عصري که بسياري از دختران جوان فکر مي‌کنند که از دست دادن وزن، آن‌ها را خوشبخت و خوشحال کرد، بايد بگويم اين مورد جزء عوارض جسمي و روحي چيزي در بر ندارد، اين مسئله ناشي از عدم اعتماد به نفس است. «آنا هاتاوي» بازيگر نام‌آشناي هاليوود، نيز اخيرا يک بحران تغذيه‌اي جدي را پشت سر گذاشته است. او که قرارداد بازي در فيلم «بازگشت شواليه تاريکي» را امضا کرده بود، براي بازي در نقش زن گربه‌اي مجبور به تحمل يک رژيم فشرده و بسيار کم کالري شد. اين بازيگر 29 ساله هاليوود در چند مصاحبه اخير خود اعتراف کرده که براي اين نقش، براي حدود 10 ماه غذاي روزانه‌اش کمتر از 500 کالري در روز بوده است که به اين خاطر نه تنها پوستش به شدت آسيب ديده بلکه بيمار شده است. از جمله ديگر بازيگراني که براي بازي در نقش مورد علاقه‌اشان مجبور به تحمل رژيم طاقت‌فرسا و سخت بوده‌اند، مي‌توان به «ناتالي پورتمن» و «ميلا کانيس» اشاره کرد که هر دو آن‌ها براي بازي در اين فيلم مجبور شدند تا حداقل 20 پوند لاغر کنند و براي رسيدن به اين وزن مجبور بودند تا با رژيمي 800 تا 1200 کيلو کالري، حداقل 16 ساعت در روز نيز برقصند تا لاغر شوند.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.