نگاهی به دستمزدهای میلیاردی بازیکنان فوتبال

فوتبالیستهای میلیاردیبررسي مبالغ دريافتي توسط فوتباليست‌هاي نه چندان با کيفيت فوتبال ايران نشان مي‌دهد که بازيکناني که بالاي يک ميليارد تومان دريافتي دارند براي هر دقيقه به اندازه حدود 12000 برابر يک کارگر دستمزد دريافت مي‌کنند.

به گزارش مهر، پرداخت مبالغ بالاي يک ميليارد تومان به برخي از بازيکناني که البته از نظر فني در حد بازيکنان درجه سوم اروپا هم نيستند چند سالي است که در فوتبال ايران رسم شده و برخي مديران حاضرند براي حفظ موقعيت خود روي صندلي مديريت و البته رقم خوردن ناکامي‌هاي پرتعداد، مبالغ اينچنيني را به بازيکنان پرداخت کنند.

اين در حالي است که حتي اگر يک تيم قهرمان ليگ برتر نيز شود تنها پاداشش حضور در ليگ قهرمانان آسياست. ضمن اينکه باشگاه‌هاي ايران هيچ درآمدزايي هم ندارند و تنها باشگاه‌هاي هزينه هستند. با اين حال ظاهرا هيچ گوش شنوايي براي برخورد و مقابله با اين رسم غلط در فوتبال ايران نيست. اين در حالي است که ساير اقشار جامعه رقم‌هاي بسيار اندکي بابت حقوق ماهانه دريافت مي‌کنند اما بازيکنان براي هر دقيقه دويدن داخل زمين نزديک به 350 هزار تومان دريافت مي‌کنند.

بررسي‌ها نشان مي‌دهد هر بازيکن ليگ برتري فوتبال ايران اگر در هر 34 مسابقه ليگ به ميدان برود، 3060 دقيقه براي تيمش بازي خواهد کرد که اگر او به عنوان يک بازيکن مطرح و تاثيرگذار يک ميليارد تومان دريافت کرده باشد، به ازاي هر دقيقه بيش از 326هزار و 797 تومان دريافت خواهد کرد. اين رقم در ساعت به 19607820 تومان خواهد رسيد.

اين رقم در حالي به دست مي‌آيد که حقوق ماهانه يک کارگر در سال 91 براساس تازه ترين اعلام حدود 389 هزار تومان است. کارگران براي هر دقيقه کاري که انجام مي‌دهند 27 تومان دريافت مي‌کنند که در ساعت مبلغي حدود 1624 تومان مي‌شود. به اين ترتيب ميزان دريافتي يک فوتباليست ميلياردي در دقيقه و ساعت 12 هزار برابر يک کارگر است.

حقوق ماهانه يک کارگر براساس اعلام وزارت کار در سال 91 حدود 389 هزار تومان است که جامعه 10 ميليون نفري کارگران را شامل مي‌شود و اگر اعضاي خانواده آنها را هم لحاظ کنيم حدود 30 ميليون نفر از جمعيت کشور با چنين حقوقي زندگي ماهانه خود را سپري مي‌کند.

رقم‌هاي ميلياردي و صدها ميليون توماني در شرايطي به بازيکنان ليگ برتري فوتبال پرداخت مي‌شود که اين رشته با وجود همه جذابيت و طرفداراني که دارد، در ايران بجز ناکامي و شکست براي مردم عايدي ديگري ندارد و باشگاه‌ها هم هر سال به جاي درآمدزايي بر ميزان بدهي خود مي‌افزايند و تنها صفرهاي بدهي‌هايشان اضافه مي‌شود.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.