سفری به املش و جاذبه های آن

املشوجه تسمیه و پیشینه تاریخی

واژه املش ریشه تركی دارد و از آبلش و صولش به معنی آبگیر گرفته شده و به مرور زمان به املش تبدیل شده است. املش منطقه بسیار زیبایی است كه حین عبور از آن در هر پیچ و خمی، بی‌اختیار خود را فراموش خواهید كرد! از لحاظ جغرافیایی ـ تاریخی، املش ناحیه‌ای مستعد است كه كشف آثاری از سده‌های پیشین، حكایت از پیشینه كهن تاریخی پیش از اسلام آن دارد.

موقعیت جغرافیایی

این شهرستان در 10 كیلومتری جنوب جاده رودسر ـ لنگرود است كه از شمال به لنگرود، لاهیجان و آستانه اشرفیه، از شرق به رودسر، از جنوب به رودبار، از غرب به سیاهكل و از شمال غرب به رشت محدود می‌شود. مناظر زیبای این شهرستان شامل رودخانه، جنگل و ‌دسترسی به سواحل دریای مازندران می‌شود و مسجدهای قدیمی و تاریخی همراه بقعه‌های امامزاده‌ها بخشی از دیدنی‌های شهرستان املش را تشكیل می‌دهند. مسجد جامع تمیجان و مسجد گیلاكجان از مهم‌ترین این بناها به شمار می‌روند.

املش

جاذبه‌های گردشگری

مناطق ییلاقی و باغ‌های زیبای چای و كوهپایه‌های باصفا كه هر بیننده‌ای را مسحور می‌كند، غار تلابن‌گوج و هفت خم تله سر، چشمه آب معدنی لوزان،گرد لنگه، یخچال طبیعی ملجا دشت، هالی‌دشت، تالاب زربیجار با پوشش گیاهی مردابی كه زیستگاه پرندگان مهاجر است، پارك‌های قدیمی گلستان، آبی بیجار، میرزا كوچك‌خان، بافت تاریخی شهر املش، برج تاریخی میل امام با ارتفاع هفت متر، خانه‌های قدیمی خاندان صوفی و قلعه‌نشین شاه از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهر املش است.

همچنین جنگل‌های سرسبز بلوردكان و مراتع هالی‌دشت، غار لیاروی واقع در روستای لیاروی بلوردكان املش، خسیب‌دشت، قله ناتشكوه و قله آغوزی كه در مسیر املش و ییلاق‌ها واقع است، جلوه‌های زیبایی از طبیعت را در خود دارد.

املش

زیارتگاه و اماكن مذهبی، بقاع متبركه آقا سیدابراهیم و آقا سید اسماعیل از نواده‌های امام موسی كاظم(ع)، بقاع چهار نفر از سلاطین كیانی و بقعه امامزاده سرتربت از جاذبه‌های مذهبی این استان است. میان لنگه، جنگل هلودشت و خصیب‌‌دشت از مناطق نمونه گردشگری این شهر است كه در سفرتان به املش حتما باید آنها را هم ببینید.

مجاورت شهر املش با رودخانه راکد شلمانرود باعث شد تا در گذشته مردم املش عمدتا در بخش کشاورزی و دامپروری فعالیت کنند و آثار کشاورزی بدست آمده در این منطقه نشان می دهد که فعالیت‌های کشاورزی در 1500 سال قبل در املش رواج داشته است.

اگر به املش رفتید، حتما از محصولات عمده کشاورزی این شهر یعنی برنج، چای، گندم، فندق، مرکبات، گیاهان دارویی، فرآورده‌های دامی و عسل و ابریشم استفاده کنید و با خود سوغات بیاورید. املش سه شنبه بازاری دارد و در این روز مردم کالاهای خود را برای خرید و فروش به خیابان اصلی شهر می آورند. طوری برنامه ریزی کنید که در سفر به املش حتما این سه شنبه بازار را ببینید.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.