مهار جرم دندان با بلوبری‌های وحشی

بلوبرینتایج جدید‌ترین مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد، عصاره بلوبری‌های وحشی به پیشگیری از تشکیل جرم روی دندان‌ها کمک می‌کند.
بر اساس نتایج منتشر شده در مدیکال نیوز تشکیل جرم‌های دندانی، محیط دندان را نا ایمن و شرایط ابتلا به بیماری‌های لثه (پریودنتیتیس) را فراهم می‌کند. معمولاً برای ریشه‌کنی عفونت‌های حاصل از بیماری‌های لثه از آنتی بیوتیک‌ها استفاده می‌شود، زیرا درصورتی که این عفونت‌ها ریشه کن نشود می‌تواند به تخریب بافت لثه منجر شود.
با توجه به اینکه بلوبری به عنوان منبعی سرشار از پلی فنل محسوب می‌شود محققان در این مطالعه به بررسی این موضوع پرداختند که آیا پلی فنل‌های موجود در بلوبری می‌تواند با گونه‌ای باکتری که با ابتلا به بیماری لثه ارتباط دارد، مبارزه کند.
آنها عصاره ناشی از یک گونه وحشی بلوبری را مورد آزمایش قرار دادند؛ نتایج این آزمایش نشان می‌دهد، این عصاره در مهار گونه اصلی باکتری مولد جرم دندان بسیار مؤثر است. از سوی دیگر این عصاره بسیار مفید، مسیر مولکولی دخیل در التهاب لثه را نیز مسدود می‌کند.
با انتشار خبر موفقیت در این آزمایش، متخصصان سرگرم ابداع وسیله‌ای هستند که می‌تواند برای محافظت از لثه‌های بیمار بعد از پاکسازی عمیق دندان، این عصاره را در سطحی وسیع تولید کند.

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.