آشنایی با یوگا و فواید آن

0
(0)

واژه Yoga در اصل از واژهٔ «یوج» در زبان سانسکریت که به معنی یکپارچه سازی و یگانگی آمده‌است. یوگا ورزشی جسمی و روانی (فکری) می‌باشد که در شبه قارهٔ هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. یوگا هنر زندگی کردن است. دانشی است که باید با زندگی روزانه هر فرد عجین شود.زیرا که بر تمام جنبه های حیاتی اعم از جسمی٬روانی و روحی تاثیر به سزایی دارد. یوگا ایجاد کننده هماهنگی بین جسم، روان و روح است. هدف یوگا هماهنگ کردن سیستم های مختلف بدن است تا در پرتو آن شادابی و تندرستی به دست آید.

یوگا ورزشی است که باعث افزایش کیفیت زندگی می‌شود و فواید زیادی به همراه دارد. این ورزش هم بر روی سلامت بدن و هم سلامت ذهن کار می‌کند. فواید ورزش یوگا به شرح زیر است:

۱. افزایش انعطاف پذیری
یوگا بر روی مفاصل مختلف بدن کار می‌کند. ممکن است که این مفاصل در زندگی عادی زیاد به کار گرفته نشوند، اما در یوگا ورزش داده می‌شوند.

۲. افزایش انعطاف پذیری تاندون‌ها و رباط‌ها
یوگا بر روی رباط‌ها و تاندون‌های بدن کار می‌کنند. افرادی که بدن منعطف ندارند می‌توانند با انجام ورزش انعطاف قسمت‌هایی از بدن را که به صورت عادی کار نمی‌کنند افزایش دهند.

۳. تاثیر مثبت بر ارگان‌های داخل بدن
یوگا دارای حرکاتی است که باعث کار کردن اندام‌های داخل بدن می‌شود. این مساله باعث می‌شود که از بروز بیماری جلوگیری شود و اندام‌های داخل بدن عفونت نکنند.

۴. خونرسانی به اندام‌های بدن
حرکات یوگا باعث می‌شود که خون کافی به اندام‌های بدن برسد و دیگر نیازی به سم زدایی نباشد. بدین شکل ریز مغذی‌های لازم به بدن می‌رسند.

۵. شکل‌گیری عضلات
عضلات در این ورزش به خوبی شکل می‌گیرند و چربی‌های اضافی سوزانده می‌شوند.

یوگا باعث می‌شود که بدن و ذهن با یکدیگر هماهنگ شوند و هارمونی بین این دو وجود داشته باشد.

منبع: ‌ایسنا

این پست چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن به آن روی یک ستاره کلیک کنید!

امتیاز مطلب 0 / 5. تعداد رای دهندگان: 0

تاکنون کسی رأی نداده است! اولین کسی باشید که به این مطلب رای می‌دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.