تأثیر رنگ در دکوراسیون منزل

رنگ در زندگی واقعی ما وجود خارجی ندارد. این تنها اثر امواج الکترومغناطیسی ثبت شده به دست مغز و چشمان ماست که باعث تعریف ساختار رنگ و نام گذاری آن‌ها شده است. با این وجود رنگ‌ها در زندگی ما نقش پر زنگ و بعضاً بسیار موثری را ایفا می‌کنند و ما بدون توجه به آن‌ها و همین طور عدم استفاده از آن‌ها دچار مشکلات عدیده‌ای در زندگی شخصی و اجتماعی خود می‌شویم.

اگر می‌خواهید خانه‌ای شاد و رنگی داشته باشید کافی است به جادوی رنگ ها اعتماد کنید. رنگ مهم‌ترین عاملی است که حس خوب و شاد در خانه ایجاد می‌کند و استفاده از رنگ در طراحی و تزئینات دکوراسیون داخلی از اهمیت خاصی برخوردار است. برای تأثیر‌گذاری و داشتن خانه‌ای رنگی و شاد لازم نیست که همه دیوار‌های خانه را رنگ کنید، می‌توانید با استفاده از بعضی روش‌ها برای استفاده از رنگ‌ها بسیار ظریف‌تر از رنگ کردن کل دیوار‌ها خانه را شاد کنید. شما می‌توانید به روش‌های جالب متعددی از رنگ‌ها استفاده کنید.

استفاده از رنگ همه جا محبوب است
دکوراسیون رنگی منزل شاید برای بسیاری از ما ایرانی‌ها که دوست داریم طراحی داخلی خانه‌مان تک رنگ باشد ایده چندان مناسبی نباشد اما امروزه دکوراسیون‌های رنگی و شاد در سرتاسر جهان بسیار محبوب شده‌اند طوری که حتی در آپارتمان‌های کوچک نیز سعی می‌شود تا جای ممکن از رنگ‌های شاد و فرح بخش استفاده شود. دیگر همه مردم از رنگ خنثی سفید، کرم و قهوه‌ای … خسته شده‌اند و به‌دنبال طرح‌های جذاب‌تر و شاداب‌تر هستند.

خانه‌های کوچک رنگی
می‌توانید با استفاده درست از رنگ‌ها یک فضای کوچک را طوری طراحی کنید که خانه‌هایی با مساحت چهار برابر بیشتر هم نتوانند چنین زیبا و کارآمد باشند. با استفاده از روش درست چیدمان و به‌کارگیری رنگ‌های متفاوت به میزان مناسب، می‌توانید فضایی بی‌نهایت لوکس و شیک و جذاب پدید آورد. اگر قصد ایجاد تغییر اساسی در منزل دارید، پیشنهاد می‌کنیم به جای صرف هزینه گزاف برای خرید مبلمان، بوفه و میز و صندلی، منزلتان را از طریق به کارگیری رنگ‌ها دگرگون کنید. داشتن یک خانه زیبا با کارهای ساده هم امکان پذیر است. با به‌کار‌گیری ایده‌های خیلی ساده مثلاً صندلی‌های تیره را رنگ کنید. یا قاب‌های رنگی به دیوار بزنید. استفاده از کوسن در دکوراسیون نقش مهمی در زیبایی خانه دارد.

از رنگ‌های هم خانواده استفاده کنید
سه رنگ قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اولیه هستند و رنگ‌های میان آنها به‌عنوان رنگ ثانویه شناخته می‌شوند. استفاده از رنگ‌های
هم خانواده باعث آرامش و دلبازی خانه می‌شود. استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن برای زنده کردن و انرژی بخشیدن به محیط خانه پیشنهاد می‌شود. تأثیر نور موجود در محیط خانه را نادیده نگیرید. استفاده از رنگ سبز و آبی در اتاق‌هایی که رو به شمال هستند باعث ایجاد سرما می‌شود. بهتر است از رنگ‌های گرم‌تر استفاده کنید. برای آشپزخانه در کنار رنگ چوب می‌توانید از رنگ‌های قرمز و نارنجی و سبز استفاده کنید.

مطالب مرتبط:

آینه و نقش آن در دکوراسیون خانه

دکوراسیون تابستانی

دکوراسیون اتاق نوجوانان

دکوراسیون فضای ورودی

منبع: مجله ایران بانو

مطالب پیشنهادی

نظرتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما نزد مامحفوظ است و منتشر نمی شود.