بوتاکس چه کاربردهایی بجز زیبایی دارد؟

بوتاکس از واژه‌ی «بوتولوس» به‌معنای سوسیس گرفته شده است. علت این نام‌گذاری این است که ماده‌ای که برای این عمل استفاده می‌شود، با سمی که در بعضی از تولیدات گوشتی ناسالم وجود دارد، در ارتباط است. درهرحال، این ماده بسیار سمی است و می‌تواند منجر به فلج شدن یا حتی مرگ شود، ولی با رعایت نکات ایمنی، در مصارف پزشکی از آن بهره می‌گیرند. بوتاکس یک روش تأیید شده پزشکی است به شرطی که آن را نزد یک پزشک یا یک متخصص زیبایی انجام بدهید.

۱- مطالعات پیشنهاد کردند که از بوتاکس می توان برای درمان افسردگی استفاده کرد:
در سال ۲۰۱۴، دانشمندان ۷۳ بیمار مبتلا به اختلال افسردگی شدید را مورد مطالعه قرار دادند و به آنها بوتاکس و دارونما دادند.پس از شش هفته، ۵۲ درصد از کسانی که بوتاکس را تزریق کرده بودند، از علائم افسردگی خود رهایی یافتند، تنها ۱۵ درصد از کسانی که دارونما را دریافت کرده بودند، بهبود یافتند.به نظر می رسد کارایی این مطالعه نتی جه محدود کردن توانایی بدن برای اخم کردن باشد، که سیگنال ها را به مغز ارسال می کند که می تواند افسردگی را نشان دهد.از این رو، به نظر می رسید که کسانی که قادر به اخم کردن نبودند، نسبت به کسانی که می توانستند خوشحال تر باشند بیشتر به بوتاکس نیاز دارند.

۲- اکثر افراد مشهور از آن استفاده می کنند:
ما اغلب فکر می کنیم که بیشتر افراد مشهور به جراحی پلاستیک متوسل می شوند تا ظاهر خود را بهبود دهند، در حالی که بسیاری از آن ها قطعاً این کار را انجام نمی دهند.خانم دنا دلانی با تلاش برای جلوگیری از این که این اتفاق برای افراد دیگر رخ دهد، یک داستان ترسناک “بوتاکس” را با مجله “پیش گیری” به اشتراک گذاشت.

۳- افراد مشهور از بوتاکس برای برخی چیزهای باورنکردنی استفاده می کنند:
بنا به گفته یکی از جراحان پلاستیک معروف، دکتر نوین الیزابت گلکپ، افراد مشهور برای درمان و جلوگیری از چیزهایی که هرگز حتی فکرش را هم نمی کنید از بوتاکس استفاده می کنند.ظاهراً افراد مشهور برای جلوگیری از درد پاشنه بلند، تزریق بوتاکس انجام می دهند.
دکتر گلکپ معتقد است که آن ها گلکپ تزریق بوتاکس را به آنهت انجام می دهند تا به آن ها “پیشرفت” موقتی بدهد. دکتر گلکپ معتقد است که ” تزریق می تواند برای ایجاد تقریباً هر بهبود فیزیولوژیکی و تشریحی فرد در یک عکس بدون اینکه کسی بفهمد، استفاده شود.”

۴- آیا از میگرن مزمن رنج می برید؟ بوتاکس می تواند کمک کند:
تزریق آن به سرتان در زمانی که میگرن دارید، احتمالاً آخرین چیزی است که می خواهید، اما همانطور که مشخص می شود، تزریق بوتاکس، می تواند یک ابزار واقعاً موثر برای مبتلایان به میگرن باشد.در سال ۲۰۱۰، FDA برای استفاده در درمان میگرن مزمن، بوتاکس را تایید کرد.۷ منطقه در سرو گردن وجود دارد که می توان توسط ۳۱ مرتبه تزریق بوتاکس، هر ۱۲ هفته یکبار برای مبتلایان به میگرن مزمن انجام شود و گفته می شود که نتایج کاملاً موثر هستند.

۵- برخی از مردم برای اصلاح لبخند خود از آن استفاده می کنند:
از آنجایی که این مورد توسط FDA تایید نشده است، اغلب پزشکان به مردم توصیه نمی کنند که از بوتاکس استفاده کنند تا “لبخند لثه ای” خود را تصحیح کنند، اما این نمی تواند برخی از مصرف کنندگان را متوقف کند.
افرادی که در لبخندشان لثه هایشان معلوم می شود، بوتاکس می تواند به آنها کمک کند تا حس بهتری با خنده هایشان پیدا کنند. یکی از جراحان بورلی هیلز توضیح می دهد:” این روش تزریق بوتاکس، جدید نیست. بسیار زیاد است، و لب شما به اندازه کافی بزرگ نمی شود، و یا اگر نامتقارن تزریق شود، شما ممکن است یک لبخند نامتقارن خنده دار داشته باشید ” به خصوص با توجه به تایید FDA برای این نوع از استفاده از بوتاکس، به نظر می رسد که از این روش باید اجتناب کرد.

۶- بوتاکس یک درمان مورد تایید برای مثانه پرکار است:
در سال ۲۰۱۳، FDA اعلام کرد که “بوتاکس” در حال حاضر برای استفاده در بزرگسالان که از مثانه بیش فعال رنج می برند، مورد تایید قرار گرفته است.طبق اعلام این خبر:” مطالعات بالینی نشان داده اند که بوتاکس این توانایی را دارد که میزان بی اختیاری ادرار را کاهش دهد. تاییدش یک گزینه درمانی اضافی برای بیمارانی که دارای مثانه بیش فعال هستند را فراهم می کند، مشکلی که حدود ۳۳ میلیون مرد و زن را در ایالات متحده تحت تاثیر قرار داده است.

۷- دائمی نیست:
بسیاری از مردم تصور می کنند که زمانی که بوتاکس انجام دادند، دوباره نیاز به تکرار ندارد و کارشان تمام شده است.حقیقت این است که نتایجش تنها به طور متوسط چهار تا شش ماه می ماند، بنابراین اگر بخواهند به کار کردن برای شما ادامه دهند، باید برنامه تزریق را ادامه دهید.
با این حال، بوتاکس کمی در طول زمان به وجود خواهد آمد. خوشبختانه، این روش مدت زیادی طول نمی کشد و فوری انجام می شود – گاهی تنها چند دقیقه (بسته به اندازه منطقه ای که مورد درمان قرار می گیرید) و سپس شما می توانید تقریباً بلافاصله فعالیت های نورمال خود را ازسر بگیرید.

۸- بر روی چروک های ناشی از آسیب خورشید اثر ندارد:
بوتاکس، باعث می شود که ماهیچه ها شل و بی حرکت شوند و چین و چروک پاک شود.بوتاکس، بر روی چین و چروک ایجاد شده توسط حرکات ماهیچه ای عمل می کند، اما متاسفانه این روش بر روی چین و چروک ایجاد نشده توسط آفتاب کار نمی کند.
وقتی پوست از خورشید آسیب می بیند، از سطح صورت می افتد. بوتاکس، بر روی ماهیچه های زیر سطح عمل می کند و به همین دلیل برای کاهش چین و چروک ناشی از آسیب آفتاب موثر نیست.

۹- ابزار موثری برای کاهش عرق کردن است:
میلیونها نفر در سراسر دنیا از عرق کردن زیاد و بوی عرق رنج می برند. بوتاکس را می توان به مناطقی با غدد تعریق شدید (مثل پوست سر، زیر بغل، دست ها و پاها ) تزریق کرد تا این مشکل را درمان کنند. براساس وب سایت “بوتاکس”، تنها یک بار از این درمان می تواند تا ۲۰۱ روز (۶-۷ ماه) باقی بماند.

۱۰- یکی از اولین کاربردهای بوتاکس، اصلاح چشم های چپ بود:
چشمان چپ می تواند یک وضعیت چالش برانگیز برای حل کردن باشد، اما بوتاکس، یکی از روش های بسیار موثر است.در دهه ۱۹۵۰ یک چشم پزشک به نام دکتر آلن بی اسکات برای آزمایش تاثیرات شل کنندگی و آرامش بخش اش بر روی میمون ها به تایید رسید.
این تحقیق منجر به تصویب آن شد که در تصحیح چشمان چپ روی داوطلبان انسانی در سال ۱۹۷۸ مورد استفاده قرار گیرد. در سال ۱۹۸۹، اولین داروی مورد تایید FDA برای درمان چشم چپ شده و اسپاسم چشم در بازار آمد.

۱۱- این سلاح تقریباً به عنوان یک سلاح زیستی مورد استفاده قرار می گرفت:
فکر اینکه اجزای تشکیل دهنده اش برای جوان تر کردن افراد، می تواند بسیار مهلک باشد، سخت است.در دهه ۱۹۴۰، زمانی که دولت ایالات متحده شروع به تحقیق درباره سلاح های بیولوژیکی برای استفاده در مبارزه با دشمنانشان کرد، استفاده از سم بوتولینیوم در خط مقدم این تحقیق بود.
بر اساس مقاله ای که در یک مجله پزشکی در سال ۲۰۰۴ منتشر شد، آمریکا برای روسپی های چینی برنامه ریزی کرده بود که کپسول های کوچک پر شده از سم بوتولینیوم کشنده را در نوشیدنی مقامات ژاپنی پر کنند با این حال، این طرح هرگز عملی نشد چرا که قبل از این که قرص ها به آن افراد داده شود، ممنوع شدند.

۱۲- همه اینها با مسمومیت غذایی آغاز شد:
چه کسی ممکن است فکر کند که یک بسته سوسیس در دهه ۱۸۰۰ می تواند به “داروی معجزه” زیبایی که امروزه “بوتاکس” نامیده می شود منجر شده باشد؟ !در دهه ۱۸۲۰، دکتر جاستینوس کرنر در حال مطالعه دسته ای از سوسیس های سمی بود که چندین نفر از مردم آلمان را به قتل رسانده بود.
دکتر کرنر اظهار داشت که در این سوسیس ها چیزی وجود داشت که بیماری به نام (آلمانی) “وورستگیفت” به نام “سمی” (سوسیس) به ارمغان آورده است.این زهر سوسیس همان چیزی است که ما امروزه به عنوان بوتولیسم می شناسیم، که این بیماری کشنده ناشی از مصرف نادرست سم بوتولینیوم است.
دکتر کرنر تا آنجا رفت تا به خود زهری را که کشف کرده بود تزریق کند (که او را نکشت)، و کار او راه را برای مطالعه بوتولیسم در سال های آینده هموار کرد.

۱۳- بوتاکس از سال ۲۰۰۲ برای مقاصد زیبایی به طور قانونی استفاده شد:
۲۳ سال پیش دانشمندان اولین بار پیشنهاد کردند که استفاده از سم بوتولونیوم برای حذف چین و چروک و خطوط ظریف استفاده شود با این حال، قبل از این که از آن برای این اهداف استفاده شود، FDA برای استفاده در درمان گردن و گلو درد در سال ۲۰۰ تاییدش کرده بود.
سپس در سال ۲۰۰۲ به طور رسمی توسط FDA برای استفاده ظاهری تایید شد و بیشتر دنیای غرب را تحت تاثیر قرار داد. پس از تنها یک سال در دسترس بودن برای استفاده آرایشی، بوتاکس، فروش بیش از ۴۴۰ میلیون دلار آمریکا را به تنهایی تولید کرد. از آن زمان، بوتاکس، برای استفاده های بیشتر و بیشتری مورد تایید قرار گرفت و این روش منجر به افزایش فروشش شده است.

۱۴- بوتاکس می تواند کشنده باشد:
بوتاکس، برای مسدود کردن ایمپالس های عصبی به ماهیچه ها در نظر گرفته می شود، اما در موارد نادر، سم به بخش های دیگر بدن سرایت می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، می تواند موجب فلج تنفسی، دشواری بلعیدن، دهان خشک، سخن گفتن به شکل افتاده، پلک های پایین افتاده، ضعف عضلانی، و حتی مرگ شود.
در حالی که سازمان FDA، ریسک ها و هشدارها را در مورد استفاده از بوتاکس، با محصول همراه می آورد، اما همیشه در دسترس عموم قرار نگرفته است.

۱۵- بوتاکس از باکتری توکسین ساخته می شود:
تصور کنید که سم یک باکتری به پوست شما تزریق می شود و حقیقت ترسناک است، به خصوص اگر کسی این تزریق بوتاکس را انجام دهد که مجوز نداشته باشد.
چیزی که ما به عنوان “بوتاکس” می شناسیم، در واقع نوعی پروتیین نوروتوکسینی به نام “بوتولینوم توکسین” یا “BTX” است.دو نوع (نوع A و B) از بوتاکس برای مصارف تجاری وجود دارد. نوروتوکسین گرفته شده از باکتری کلوستیریدیون بوتولینیوم است عموماً در گیاهان، خاک، آب و روده حیوانات یافت می شوند.

مطالب مرتبط:
بهترین نوشیدنی ها برای پوست

۸ راه مراقبتی برای پیشگیری از ترک پوست

تاثیر قهوه بر زیبایی پوست و مو

منبع: نمناک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.