بهترین کتاب‌های توسعه فردی

کتاب‌های توسعه فردی چیست و چه ویژگی‌هایی دارند؟ و معرفی چند کتاب توسعه فردی

وقتی ذهن از ناحیه امنش خارج شد ورزیده‌تر می‌شود، ورود به هر فضای تازه‌ای به ذهن فشار می‌آورد، چون با قواعد قلمروی جدید آشنا نیستی ذهن درگیرش شده و مسیر تازه‌ای را برای یادگیری ایجاد می‌کند. ورزیدگی ذهن و توسعه فردی با یادگیری حوزه‌های جدید ممکن می‌شود، کتاب‌ها یکی از ابزارهای ورزیدگی ذهن و منابع ارزشمندی از دانش و خرد هستند و هرچه در خواندنشان کوشا باشید دانش بیشتری کسب می‌کنید و ذهن آماده‌تر و وضعیت بهتری خواهید داشت.

تنوع، لازمه ورزیدگی ذهن نیست گاهی رفتن به سراغ متون کلاسیک و خاک خورده ذهنتان و آنچه که قبلاً بر آن چیره شده‌اید بهترین راه برای اثبات تفکر و نگرش در ذهنتان است، البته هوشنگ ابتهاج در باب این تنوع و توسعه ذهن می‌نویسد: از ۹ سالگی روزی ۴۰۰، ۵۰۰ صفحه کتاب در زمینه‌ها و حوزه‌های متنوع از جمله تعمیر وسایل برقی، بیماری صرع تا کتب فلسفی را خوانده‌ام و این تنوع در مطالعه بسیار با ارزش است چون وارد حوزه‌هایی می‌شوی که برایت پیچیده‌اند و هنوز ذهنت به آن دسترسی نداشته و ساده نشده‌اند. خواندن حوزه‌هایی که در آن حرفه‌ای شده‌اید و با آن آشنا هستید تنها برای گذراندن وقت است و هیچ ارزش توسعه‌ای نداشته و رشد چندانی را تجربه نخواهید کرد. برای توسعه فردی باید به سراغ کتاب‌ها و روش‌هایی در تقویت ذهن بروید که فشار زیادی را به ذهنتان متحمل می‌کند، این گونه فشارها انسان سازند و جوانی وقت خوبی است برای مطالعه و انسان سازی و شناخت و توسعه خود، حالا وقت خوبی است برای بلند کردن وزنه‌های سنگین، همانگونه که محمدرضا شعبانعلی مخاطبانش را طی سال‌های گذشته پرورانده و حالا با کتاب پیچیدگی سیستم‌های پیچیده گامی ارزشمند در جهت عمیق‌تر کردن وسعت دید آنها و پرورش خلاقانه ذهنشان برداشته است.

کتاب اصل ۸۰/۲۰

کتاب‌های توسعه فردی خوب کتاب‌هایی هستند که به آموختن مهارت‌هایی چون شمشیر بازی، گلف و قواعد آنها و تفریحاتی چون سفالگری، آشپزی‌های نوین، طراحی صفحات وب و موضوعات متنوع و منعطف دیگر بپردازند. شرکت در این دوره‌ها و دوره‌های جدید دیگری مانند اینها و یا مطالعه کتاب‌هایی در این زمینه به شما کمک می‌کنند تا به بینشی عمیق از خود برسید که تا این لحظه درکش نکردید.

جولیان ترژر در کتاب چگونه شنیده شوید و رازهایی برای گفت و شنود قدرتمند، شنیدن را به اندازه صحبت کردن مهم می‌داند او بر این باور است که اگر می‌خواهید دیگران متوجه پیغام شما شوند خوب به صحبت‌هایشان گوش دهید، او که دفعات بسیاری در سخنرانی‌های تِد شرکت کرده استراتژی‌های ساده‌ای برای ارتباط با انسان‌ها بیان کرده که منجر به رشد و توسعه فردی آنها می‌شود.

و اما نویسنده محبوب، اریک ریس، روش استارتاپی را نقشه راه جدید برای رشد پایدار در حوزه فردی و اجتماعی معرفی می‌کند. او در این کتاب به شرح چگونگی کسب موفقیت شرکت‌های قدیمی چون (تویوتا، پیتنی بوز) و شرکت‌های اینترنتی (فیسبوک و آمازون) و استارتاپی (ایربی‌ان‌بی) از مدیریت کارآفرینانه برای تبدیل فرهنگ و رشد طولانی مدت می‌پردازد.

با این وجود می‌توان گفت که کتاب یکی از ابزارهای قدرتمند در رشد فردی و اجتماعی در حوزه‌های مختلف و تقویت هویت فردی انسانی است و مطالعه روزانه کتاب‌هایی در این زمینه می‌تواند تاثیر گذار باشد؛ از جمله کتاب‌هایی که در زمینه توسعه فردی می‌تواند به ما کمک کند میتوان به موارد زیر علاوه بر مواردی که در بالا شرح داده شده اشاره کرد:

کتاب توسعۀ فردی صبح جادویی

– کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید (think and grow rich) نوشته ناپلئون هیل
– کتاب اصل ۸۰/۲۰ (the 80/20 principle) نوشته ریچاردکاچ
– کتاب پرطرفدار و پرفروش تقویت هویت فردی به نام صبح جادویی (the miracle morning) اثرهل الراد
– کتاب اثر مرکب the compound effect از دارن هاردی

و کتاب‌های دیگری چون هفت عادت و بیاندیشید تا ثروتمند شوید.. و اما کتاب نقشه راه توسعه فردی که بسیار ساده و خودمانی و البته کاربردی به شرح مواردی در نیل به آرزوهای فردی و اجتماعی انسان می‌پردازد، این کتاب امتحان خود را در بسیاری از موارد پس داده و انسان سازی کرده است و بسیاری از افراد موفق در زمینه کسب و کار و توسعه و رشد فردی از آن بهره گرفته‌اند. این کتاب جادوی شماست و شما می‌توانید جادوگر رسیدن به آرزوهایتان باشید اگر به دستورالعمل‌های ساده کتاب عمل کنید. اگر فقط به آرزوهایتان فکر کنید و در جهت رسیدن به آنها گامی بر نداشته و از رسیدن به بالاترین و با ارزش‌ترین‌ها ناامید باشید و مشکلات زندگی را گردن حوادث و سایرین بیندازید این کتاب‌ها و نه هیچ ابزار دیگری منجر به رشد و توسعه ذهنی فردی شما نخواهد شد، بنابراین هیچگاه این اصل را در جهت رشد و پیشرفت خود از یاد نبرید: “باید که جمله جان شوی تا لایق جانان شوی”، باید همه ظرفیت‌های وجودی‌تان و ظرفیت‌های ابزاری دیگر را در جهت این توسعه به کار ببندید تا فرد موفقی شده و جزء ۳ درصد افراد موفق جامعه باشید که می‌‌دانند چگونه رشد کرده و پیشرفت کنند.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.