بزرگترین تشییع جنازه جهان تا سال ۲۰۲۰

بزرگترین تشییع جنازه تاریخ می‌تواند برای شاهزاده‌ها، ستارگان ورزشی، ستاره‌های پاپ، شخصیت‌های سیاسی، شاعران، انقلابیون، فرمانرواها و… اتفاق بیفتد. این افراد زمانی می‌توانند یک مراسم تشییع جنازه باشکوه داشته باشد که اطرافیانشان را با عشق نگه دارند. بعضی افراد به روش‌های شگفت انگیزی در دل‌ها نفوذ می‌کنند و افراد بسیاری را به سمت خود جذب می‌کنند. زمانی که این افراد از دنیا می‌روند، مراسم تشییع جنازه آن‌ها به یک عزای عمومی تبدیل می‌شود. در گذشته افراد محبوبی در سراسر جهان از دنیا رفتند که مرگ آن‌ها باعث شد میلیون‌ها نفر به خیابان‌ها بیایند و در مراسم تشییع جنازه آنها شرکت کنند. یازده تا از بزرگترین تشییع جنازه جهان در این مطلب بیان شده است.

این مطلب پس از تشییع سردار قاسم سلیمانی که بطور گسترده در ایران و عراق برگزار شد و انتشار آمار آن، بازنویسی خواهد شد. تا لحظه نوشتن این یادداشت تعداد شرکت کنندگان در مراسم تشییع در شهرهای اهواز و قم و تهران بیش از ۵ میلیون نفر اعلام شده است.

۱- امام خمینی (ره)
در وب سایت گینس از مراسم تشییع پیکر پاک امام خمینی(ره) به عنوان بیشترین تعداد شرکت کننده نام برده شده است. به نوشته‌ گینس، ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر که حدود یک ششم کل جمعیت ایران بود در مراسم تشییع شرکت کردند و این مراسم به عنوان بزرگترین و شلوغ‌ترین تشییع جنازه ثبت شده است. در کتاب رکوردهای گینس سال ۲۰۱۲ میلادی، نام امام خمینی(ره) دو بار به عنوان رهبری محبوب، ثبت شده است. کتاب رکوردهای گینس که هر ساله نسخه تازه‌ای از آن منتشر می‌شود در سال ۲۰۱۲، نام امام خمینی(ره) را در بخش پرجمعیت‌ترین و باشکوه‌ترین استقبال‌ها و نیز گسترده‌ترین تشیع جنازه‌های مردمی در طول تاریخ، ثبت کرده بود.

تشییع پیکر پاک امام خمینی(ره) بزرگترین تشییع جنازه جهان بود
تشییع پیکر پاک امام خمینی(ره)

۲- شاهزاده دایانا
شاهزاده دایانا به عنوان شاهزاده مردم معروف بود. جهان به خاطر مرگ ناگهانی او شوکه شد و مرگ او باعث شد که او از یک شاهزاده خانم، به یک قهرمان ملی تبدیل شود. مراسم تشییع جنازه دایانا در تاریخ ۶ سپتامبر ۱۹۹۷ در لندن برگزار شد. این مراسم تقریبا سه میلیون نفر را به خیابان‌های لندن کشاند تا با شاهزاده خود وداع کنند.

۳- آیرتون سنا
آیرتون سنا یک راننده مسابقه بود که توسط بسیاری از همتایانش به عنوان بزرگترین فرد ستایش می‌شد. او خیلی بیشتر از آنچه که مرگش نشان می‌داد، مهم و بزرگ بود. مرگ سنا توسط بسیاری از طرفداران برزیل، یک تراژدی ملی بود. پس از مرگ او کشور برزیل، سه روز عزای عمومی اعلام کرد. در این مراسم حدود ۳،۰۰۰،۰۰۰ نفر به جاده‌های سائو پائولو آمدند تا در مراسم خاکسپاری او شرکت کنند. او یک قهرمان واقعی برای مردم برزیل بود و در روز خاکسپاری او تمام خیابان‌های سائو پائولو پر از ازدحام جمعیت بود.

۴- مایکل جکسون
شاهزاده‌ها و ستارگان ورزشی از محبوبیت بالایی برخوردار هستند، اما گروه دیگری از مردم که طرفداران بسیاری دارند ستاره‌های پاپ هستند. هیچکس تاکنون بزرگتر و محبوب‌تر از مایکل جکسون نبوده است. مراسم خاکسپاری او خصوصی بود و تنها خانواده‌اش حضور داشتند. با این حال، این مراسم به صورت زنده در سراسر جهان پخش شد. در این مراسم تمام جاده‌های لندن بسته شده بودند و جسد وی را به مرکز استاپلس بردند تا به خاک بسپارند. تقریبا یک میلیون هوادار خارج از مرکز جمع شدند تا به خواننده محبوب خود ادای احترام کنند.

تشیع جنازه گاندی
تشیع جنازه گاندی

۵- C.N. اندوری (آنا)
مردم هند می‌توانند متعصب‌ترین مردم دنیا باشند. در سال ۱۹۶۹ بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون نفر به خیابان‌ها آمدند تا در مراسم تشییع جنازه C. N. Anadurai شرکت کنند. این تعداد افراد از مردمان نیویورک هم بیشتر هستند. مردم هند معتقد بودند تنها زمانی که ممکن است مغلوب شوند، زمانی است که ساچین تندولکار افسانه کریکت بمیرد. این رهبر انقلابی بیشتر به آنا (یعنی برادر بزرگتر در زبان تامیل) معروف است و حضور مردم یکی از بزرگترین تشییع جنازه جهان برای یک رهبر انقلابی را در تاریخ ثبت کرد.

۶- پاپ جان پل دوم
پیروان دینی بسیار مقدس هستند. پاپ به عنوان تظاهرات خدا بر روی زمین در نظر گرفته می‌شود و از این رو پیروی از آنها به عنوان زیارت محسوب می‌شود. در تاریخ ۷ آوریل ۲۰۰۵ بین ۲ تا ۴ میلیون نفر در مراسم تشییع جنازه پاپ جان پل دوم در رم شرکت کردند. این افراد بیشتر از افرادی هستند که معمولا در جاده‌های پایتخت ایتالیا دیده می‌شوند. این نشانۀ قدرت دین است و اینکه دین هنوز هم در جهان امروزی اهمیت دارد.

۷- کیم جونگ ایل II
در زمستان سال ۲۰۱۱، کیم جونگ ایل، فرمانروای کره شمالی، در سن ۶۹ سالگی در اثر حمله قلبی جان خود را از دست داد. این مراسم در یک حرکت دست جمعی حدود سه ساعت به طول انجامید که توسط یک لیموزین رهبری می‌شد، این لیموزین حامل نقاشی بزرگی از کیم جونگ ایل بود. میلیون‌ها نفر از کره شمالی به خیابان‌ها شتافتند تا عزاداری کنند. تابوت او با یک پرچم قرمز و گل‌های سفید زیبا پوشانده شده بود و اطراف تابوت پر از سربازانی بود که از شلوغی و ازدحام جمعیت جلوگیری می‌کردند.

تشیع جنازه ویکتور هوگو
تشیع جنازه ویکتور هوگو

۸- Umm Kulthum
در تاریخ ۵ فوریه سال ۱۹۷۵ یک بت واقعی از جهان عرب درگذشت. مراسمی که بیش از ۴ میلیون نفر در آن حضور داشتند و مردم در یک حرکت دسته جمعی به دنبال تشییع جنازه خواننده مصری در قاهره بودند. او یک ترانه سرا، خواننده و بازیگر مصری بود که توانسته بود دل‌های بسیاری را تسخیر کند. در واقع، ۳۰ سال پس از مرگ او، بسیاری از افراد هنوز او را به عنوان زیباترین و معروف‌ترین خواننده مصری در قرن بیستم می‌دانند. این خواننده هنوز هم در قلب بسیاری از مردمان مصری قرار دارد.

۹- رئیس جمهور ناصر
جمعیتی که در اکتبر ۱۹۷۰ برای مراسم خاکسپاری ناصر، رئیس جمهور مصر به قاهره آمده بودند، حدود ۴ میلیون نفر بود. رئیس جمهور ناصر، در سال ۱۹۵۲ انقلاب مصر را رهبری می‌کرد، سپس پادشاهی را رها کرد و دوران جدیدی از صنعتی شدن را در مصر به ارمغان آورد.

۱۰- ویکتور هوگو
شاید زیباترین نمونه از مراسم تشییع جنازه با شکوه متعلق به ویکتور هوگو باشد. او یک شخصیت مشهور در دنیای مدرن به شمار می‌رود، زیرا با وجود سخنان بسیار زیبایی که نوشته است قلب بسیاری از افراد را بدست آورده است. برای شرکت در مراسم خاکسپاری ویکتور هوگو بین ۲ تا ۳ میلیون نفر در پاریس جمع شدند. ویکتور هوگو شاعر و نویسنده مشهور قرن نوزدهم بود. آثار شناخته شده او، رمان‌های بینوایان و گوژپشت نتردام می‌باشد.

۱۱- گاندی
بسیاری از مردم از او به عنوان “روح بزرگ” یاد می‌کنند. در ژانویه سال ۱۹۴۸، بیش از ۲ میلیون نفر در مراسم خاکسپاری گاندی شرکت کردندکه یکی از بزرگترین تشییع جنازه جهان محسوب می‌شد. بسیاری افراد گاندی را به عنوان رهبر سیاسی و روحانی پیشرو زمان خود می‌‌دانند، او پدر استقلال هند نیز به شمار می‌رود. او جنبش‌های الهام بخشی برای آزادی و حقوق مدنی در سراسر جهان به ارمغان آورده است که همین او را تبدیل به یک شخصیت تاریخی فراموش نشدنی کرده است.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.