نقش وکیل متخصص امور خانواده در طلاق غیابی

زمانی که ازدواج و تشکیل خانواده اتفاق می‌افتد شاید هرگز به ذهن زوجین خطور نکند که ممکن است ازدواج آنها به بن‌بست رسیده و ناچار به جدایی شوند. اما اگر هر دو طرف یا یکی از طرفین دیگر به خاطر مشکلات پیش آمده به ادامه زندگی رغبتی نداشته باشد به فکر جدایی افتاده و تصمیم به طلاق می گیرد.

گاهی اتفاق می‌افتد که طلاق به صورت غیابی باشد یعنی رای دادگاه با غیبت شخصی که تقاضای طلاق از وی می شود غیابی صادر شود.

وکیل متخصص امور خانواده

در طلاق غیابی نیز ضوابط و مقرراتی وجود دارد که بهتر است حتما با یک وکیل خانواده متخصص مشورت شود و براساس تجربه و دانش وکیل امور خانواده مراحل پرونده انجام گیرد.

طلاق غیابی چیست؟

طلاق غیابی به طلاقی گفته می شود که خوانده در آن حضور ندارد و اوراق هم به وی ابلاغ واقعی نشده است. اگر وقت رسیدگی به خوانده ابلاغ واقعی نشده باشد و در دادگاه نیز حضور نیابد و لایحه هم نداده باشد در فرض محکومیت، طلاق غیابی است.

به عبارت ساده تر بگوییم زمانی که جلسه دادگاه در خصوص طلاق بین زن و شوهر بدون حضور دیگری تشکیل ‌شود، رای دادگاه در خصوص غیبت شخصی که تقاضای طلاق از وی می شود، غیابی است.

طبق قانون رای غیابی به نوعی از رای گفته می شود که:

  • خوانده در هیچ یک از جلسات دادگاه حاضر نشود.
  • برای خوانده امکان دفاع وجود نداشته باشد.
  • ابلاغ به خوانده ارسال نشده باشد.
  • خوانده یا وکیل (اعم از وکیل امور خانواده یا غیر وکیل خانوادگی) وی لایحه ای به دادگاه ارائه نداده باشد.

وکیل متخصص امور خانواده

طلاق غیابی چگونه انجام می شود و نقش وکیل خانوادگی در آن چیست؟

زمانی که یکی از زوجین تصمیم به طلاق می گیرد و به دادگاه خانواده مراجعه می‌کند، خود شخص یا وکیل وی دادخواستی مبنی بر طلاق تنظیم می کند. بعد از آن دادگاه ابلاغیه‌ای برای طرفین در خصوص حضورشان در دادگاه ارسال می کند. حال زمانی که شخصی که دادخواست علیه او تنظیم شده است ابلاغیه را دریافت نکند و یا با وجود دریافت ابلاغیه، از حضور در جلسات دادگاه امتناع ورزد، قاضی رای دادگاه را بر اساس عدم حضور آن شخص به صورت غیابی صادر خواهد کرد.

بهتر است اگر قصد دارید برای طلاق غیابی اقدام کنید قبل از هر کاری با یک وکیل طلاق که زیرمجموعه وکیل خانواده است، مشورت نمایید و نسبت به شرایط و ضوابط پیش رو آگاهی لازم را به دست آورید.

مدارک مورد نیاز برای طلاق غیابی

– سند رسمی ازدواج

– اصل شناسنامه

– اصل کارت ملی

شرایط طلاق غیابی از سوی مرد

مطابق قانون مدنی ایران، طلاق، حق مرد است و برای انجام آن نیاز به شرایط خاصی ندارد اما اگر مردی تمایل به جدایی و طلاق داشته باشد باید حقوقی که قانون برای زن درنظر گرفته است را ادا نماید، از جمله حقوق مادی و مالی زوجه می توان به مهریه، اجرت المثل ایام زناشویی و نفقه اشاره کرد.

شرایط طلاق غیابی از سوی زوجه

برای این‌که زن بتواند از مرد جدا شود شرایط متفاوت است. زوجه باید دلیل موجهی داشته باشد تا بتواند از دادگاه تقاضای طلاق نماید. از جمله شرایط و مواردی که زن می تواند تقاضای طلاق نماید می توان به عسر و حرج، غیبت بیش‌تر از ۴ سال مرد (مشروط بر این‌که قبل از اقدام به طلاق، زوجه طی سه نوبت در یکی از جراید کثیر الانتشار هر کدام به فاصله یک ماه آگهی درج کند) و عدم پرداخت نفقه و حقوق مالی زن اشاره کرد.

وکیل متخصص امور خانواده

چرا بهتر است طلاق غیابی را به وسیله وکیل خانواده و طلاق انجام دهیم؟

جداشدن و طلاق به اندازه کافی بار منفی بر طرفین دارد. زمانی که آنها هر دو یا یکی از آنها به تصمیم طلاق می رسند به اندازه کافی در شرایط روحی بدی قرار دارند. از سوی دیگر پیچیدگی ها و مراحلی که در قانون وجود دارد ممکن است خارج از حوصله، توان و علم و آگاهی افراد باشد. لذا بهتر است تمام مراحل زیر نظر یک وکیل خانواده خوب با تخصص طلاق انجام گیرد تا با کم‌ترین مشکل و در کوتاهترین زمان این روند طی شده و بهترین نتیجه برای فرد حاصل شود.

باید این نکته را در نظر بگیریم که بهترین وکیل خانوادگی، با شما صادق است و تمام حقایق و اتفاقاتی را که وجود دارد برای شما بازگو و روشن خواهد کرد. وکیل خانواده متخصص باید به نوع نگارش خود در لایحه‌ها و مطالبی که به قاضی ارائه می‌دهد و درخواست طلاق تسلط کافی داشته باشد و آن‌ها را با بهترین قلم به نگارش دربیاورد.

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.