خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی؛ مفید یا مضر؟

آیا خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی مجاز است؟ قبل از پاسخ به این سوال باید بگوییم که رعایت بایدها و نبایدهای مراقبتی بعد از عمل زیبایی بینی باعث می‌شود تا شما بتوانید به بهترین شکل دوران نقاهت و بهبودی خود را سپری کنید. با نزدیک شدن به فصل گرما، خوردن بستنی خوراکی‌های سرد بسیار لذت بخش و هوس برانگیز است.

اما افرادی که جراحی زیبایی بینی یا همان رینوپلاستی را انجام داده‌اند، باید از خوردن خوراکی‌های سرد مانند بستنی به ویژه در چند هفته ابتدایی بعد از عمل خودداری کنند، زیرا این می‌تواند مخاط بینی را تحریک کرده و باعث تشدید سردرد شود.

برای پیشگیری از عوارض این چنینی، قبل از انجام جراحی زیبایی بینی باید در مورد رژیم غذایی و بایدها و نبایدهای خوراکی از پزشک خود سوال بپرسید. شما با انجام جراحی نزد پزشکان متخصص و با تجربه مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی می‌توانید دوران نقاهت و بهبودی را سریعتر طی کرده و به روال عادی زندگی خود برگردید. اگرچه نخوردن بعضی مواد غذایی ممکن است دشوار باشد، اما نگران نباشید، پرهیز غذایی موقت است و شما بعد از بهبودی کامل می‌توانید دوباره مواد خوراکی مورد علاقه خود را مصرف کنید.

در این مقاله ما در مورد خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی به صورت مفصل با شما صحبت خواهیم کرد. پس برای آگاهی و اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتها ما را همراهی کنید.

چرا عمل زیبایی بینی انجام می‌دهیم؟

افراد مختلف می‌توانند، دلایل مختلف و متفاوتی برای انجام عمل زیبایی بینی داشته باشند. داشتن بیماری‌هایی از جمله انحراف داخلی تیغه بینی، بزرگ‌بودن بیش از حد بینی، بسته بودن راه‌هوایی بینی و یا شکسته‌شدن بینی در اثر تصادف، درگیری و… می‌توانند از جمله مهم‌ترین دلایلی باشند که فرد را مجبور به انجام جراحی بینی نمایند.

جراحی زیبایی بینی، به دلیل تأثیرات بی‌نظیرش بر ظاهر و اعتماد به نفس، در ایران به یکی از محبوب‌ترین عمل‌های جراحی زیبایی، تبدیل شده است و درصد بالایی از افرادی، که به دنبال زیبایی ظاهری خود هستند؛ به این نوع جراحی، روی می‌آورند. سالانه بیش از ۵۰ هزار نفر در ایران، عمل زیبایی بینی انجام می‌دهند و تعداد این افراد هر سال بیشتر می‌شود.

همچنین عمل زیبایی بینی، به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های جراحی پلاستیک، در سراسر جهان انجام می‌شود و در کنار ایران، کشورهایی مانند مکزیک، ترکیه و کره جنوبی به خاطر تخصص و تجربه بالای جراحان خود در این زمینه، به عنوان مقصدهای برتر برای جراحی بینی، شناخته می‌شوند. در این کشورها، افراد می‌توانند از خدمات با کیفیت و هزینه مقرون به صرفه بهره‌مند شوند.

چرا خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی ممنوع است؟

یکی از نکات مراقبتی بعد از انجام عمل جراحی بینی، عدم مصرف غذاهای خیلی گرم یا خیلی سرد است. در واقع خوردن غذای خیلی گرم یا خیلی سرد بعد از عمل جراحی می‌تواند باعث افزایش ناراحتی شما در دوران نقاهت و بهبودی شود. خوردن این غذاها با تاثیر منفی که روی دهان و دندان دارد؛ می‌تواند عصب‌های این بخش از صورت را درگیر کرده و فرد احساس ناراحتی و دردناکی در ناحیه تحت جراحی و اطراف آن داشته باشد. این مشکل به ویژه برای افرادی که از مشکلات دهان و دندان نیز رنج می‌برند، حادتر خواهد بود.

خوردن بستنی بعد از عمل بینی

عوارض خوردن بستنی بعد از انجام عمل زیبایی بینی

بیماران و زیباجویانی که بلافاصله بعد از عمل جراحی زیبایی بینی بستنی می‌خورند، ممکن است عوارض زیر را تجربه کنند:

 1. درد دندان؛ دندان‌ها حفره و پوسیدگی‌هایی دارند که باعث می‌شود هنگام خوردن بستنی یا مواد خنک سلول‌های عصبی تحت تاثیر قرار بگیرند. از آنجایی که بعد از جراحی بینی، اعصاب  دهان و فک‌ها حساس‌تر می‌شوند، خوردن بستنی می‌تواند سریع‌تر باعث ایجاد درد در دندان‌ها شود.
 1. درد صورت؛ زیر پوست صورت شبکه‌ای از عروق خونی قرار گرفته که باعث می‌شوند خونرسانی به بافت‌های صورت و مغز انجام شود. پایانه‌های عصبی در بین این شبکه‌ها قرار دارند که از طریق عصب سه قلوب یکدیگر متصل شده‌اند. دردی که در صورت بعد از خوردن بستن احساس می‌شود، در واقع به دلیل تحریک عصب سه قلو است.
 1. سردرد؛ رگ‌های خون در گلو و عصب و همچنین عصب سه قلو در اثر تحریک به وسیله سرما منقبض و باریک می‌شوند. این امر باعث و و می‌شود تا خونرسانی به مغز کمتر شود. در نتیجه مغز اکسیژن کمتری را دریافت خواهد کرد. این ممکن است یکی از دلایل سردرد بعد از خوردن بستنی باشد.
 2. افزایش ترشح مخاط؛ یکی دیگر از عوارض خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی، تحریک مخاط و افزایش ترشح مخاط است. آزمایش‌ها نشان می‌دهد محصولات لبنی می‌توانند مخاط بیشتری ایجاد کرده و باعث افزایش گرفتگی بینی شوند. بسیاری از محصولات لبنی کاتالیزورهای رشد میکروبی هستند که می‌توانند منجر به عفونت‌های مزمن سینوسی شوند. احتمال عفونت بعد از جراحی بینی مانند هر جراحی دیگری وجود دارد. مصرف محصولات لبنی سرد مانند بستنی می‌تواند احتمال این خطر را افزایش دهد. به همین دلیل افرادی که بعد از عمل زیبایی بینی بسنتی و سایر محصولات لبنی خنک مصرف می‌کنند دچار گرفتگی بینی یا افزایش مخاط خواهند شد.
 3. بی حس دهان و گاز گرفتگی زبان؛ از دیگر عوارضی که با خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی، ممکن است ایجاد شود، بی حسی دهان و افزایش احتمال گاز گرفتن زبان در داخل دهان است. خوردن بستنی به دلیل سرما باعث کاهش جریان خون و آسیب موقتی عصبی به زبان می‌شود. این یک پدیده رایج است که به طور موقت می‌تواند به پایانه‌های عصبی زبان آسیب رسانده و منجر به احساس بی‌حسی یا سوزن سوزن شود. در این صورت فرد ناخواسته ممکن است زبان خود را گاز بگیرد.

چه زمانی خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی مجاز است؟

برای خوردن بستنی بعد از عمل بینی حداقل باید به مدت سه تا چهار هفته صبر کنید. در هفته‌های ابتدایی به دلیل حساس بودن وضعیت بینی بعد از جراحی رعایت مراقبت‌های غذایی و سایر توصیه‌های پزشکی بسیار مهم است، زیرا زخم‌ها و برش‌ها در حال ترمیم و بهبودی هستند، هرگونه فشار یا عارضه ناخواسته‌ای می‌تواند نتایج جراحی را تحت تاثیر قرار دهد.

خوردن بستنی بعد از رینوپلاستی

خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی چگونه باید باشد؟

بعد از گذشت ۴ هفته از عمل زیبایی بینی شما می‌توانید با رعایت نکات زیر بستنی بخورید:

 • هنگام خوردن بستنی دهان خود را زیاد باز نگذارید؛ این کار می‌تواند به بافت‌های جراحی شده آسیب برساند. به همین دلیل توصیه می‌شود، حتی یک ماه بعد از جراحی از خوردن بستن قیفی خودداری کنید و بستنی را با قاشق‌های کوچک میل نمایید.
 • از جویدن مغزهای داخل بستنی اجتناب نمایید؛ خوردن بستنی پسته‌ای یا هر بستنی و معجونی که حاوی مغز آجیل باشد حتی یک ماه بعد از جراحی نیز ممنوع است. زیرا مغز آجیل سفت است و خوردن و جویدن آن باعث ایجاد فشار به فک‌ها دندان‌ها می‌شود. می‌تواند برش‌ها و بخیه را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.
 • از خوردن بستنی بسیار یخ که تازه از یخچال یا فریزر درآمده خودداری کنید؛ بلافاصله بعد از خارج کردن بستنی از فریزر، نباید آن را میل کرد. ۵ تا ۱۰ دقیقه اجازه دهید بستنی کمی آب شود.
 • بستنی را به قسمت‌های کوچک تقسیم کنید؛ نکته مهم دیگر هنگام خوردن بستن بعد از عمل زیبایی بینی برداشتن تکه‌های کوچک بستنی است. این کار باعث می‌شود تا بستنی در دهان سریع‌تر آب شده و کمتر سرما یا یخ بودن بستنی احساس شود.

لیست خوراکی‌های سرد ممنوع بعد از عمل زیبایی بینی

در زیر به لیست مواد خوراکی سرد بعد عمل بینی اشاره شده است:

 1. انواع بستنی؛

 2. آب و نوشیدنی‌های خیلی سرد؛

 3. میوه‌های یخ زده و منجمد؛

 4. مواد خوراکی فریز شده.

انواع بستنی

نتیجه‌گیری نهایی در مورد خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی

خوردن بستنی بعد از عمل زیبایی بینی به دلیل ایجاد سردرد، درد دندان، تحریک مخاط و درد صورت ممنوع است. حداقل به مدت سه تا چهار هفته بعد از جراحی شما مجاز به خوردن هیچ نوع خوراکی سرد یا فریز شده نیستید. خوردن بستنی یا هر نوع خوراکی سرد به دلیل تاثیری که روی رگ‌های خونی و اعصاب داخل دهان دارد می‌تواند روند خونرسانی را کاهش داده و باعث ایجاد ناراحتی و درد شود.

اگر می‌خواهید یک عمل عالی و موفقیت آمیز داشته و دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از جراحی زیبایی بینی را به صورت کامل و اصولی دریافت کنید توصیه می‌شود به پزشکان حاذق و مجرب مانند دکتر حسینی و دکتر یزدانی مراجعه نمایید.

tehransurgeryclinic.com

5/5 - (1 امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.