نگاهی به نسل سرزنان تاریخ فوتبال ایران

امیر مسعود برومند از جمله نخستین سر زنان فوتبال کشور ما بود وی که در پست مهاجم بازی می کرد، ۴ گل از ۹ گل ملی خود را توسط ضربه سر به ثمر رساند.

برومند بازیکن تیم شاهین و تیم ملی بود.

محمد خاتم و حسین مبشر نیز از جمله دیگر گلزنانی بودند که در دوره رومند به هنر نمایی پرداختند.

حسین مبشر در سال ۱۳۲۶، برابر تیم افغانستانی دو گل زیبا به ثمر رساند.

در این میان بازیکنانی هم چون عارف قلی زاده، امیر عراقی و پرویز کوزه کنانی از جمله مشهور ترین سر زنان فوتبال کشورمان بوده اند.

کوزه کنانی از مهاجمان با سابقه باشگاه تاج سابق محسوب می شود که البته در تیم استقلال سابقه مدیریت نیز داشته است.

در بین سالهای ۱۳۳۷ تا ۱۳۴۳ بازیکنانی هم چون همایون بهزادی و حسن حبیبی و حمید جاسمیان هنر نمایی می کردند.

محمد رنجبر و منصور امیر آصفی و جلال طالبی نیز عملکرد خوبی داشتند.

در بین سالهای ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۹ حبیبی، بهزادری و کلانی از بهترین سر زنان ما بودند.

در مسابقات جام ملت های ۱۹۶۸ در تهران، ایران در ۴ بازی خود ۱۰ گل زد که ۷ تای آن با ضربه سر به ثمر رسید.

در سال های ۱۳۴۹ تا ۱۳۵۷، سر زنانی هم چون حسین کارزانی به هنر نمایی پرداختند.

همایون بهزادی، اصغر شرفی، غلام وفا خواه و حسین کلانی از دیگر سر زنان این دوره بودند.

سپس غلام حسین مظلومی، غفور جهانی و حسین فرکی و پرویز مظلومی نیز به جمع سر زنان فوتبال ایران افزده شدند. در سال های ۵۷ تا ۶۵ حمید علی دوستی و غلامرضا فتح آبادی در نواختن ضربات سر مهارت بیشتری نسبت به دیگران داشتند.

در طی سال های ۶۵ تا ۷۲، رضا حسن زاده و مهدی فنونی زاده، کریم باوی و صمد مرفاوی و علی دایی سر زنان برتر فوتبال کشورمان بودند. در سال های ۷۲ تا ۷۹ دایی، کریم باقری، مهدی هاشمی نسب و حمید استیلی در زمینه سر زنی تبحر خاصی داشتند.

در سال های ۸۰ تا ۸۵ علاوه بر علیدایی، علی کریمی نیز ضربات سری در فینال بازی های آسیایی سال ۹۸ بانکوک و جام ملت های ۲۰۰۴ به ثمر رساند و نصرتی نیز گل صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ را با ضربه سر به ثمر رساند در طی سال های ۸۵ تا ۹۰ نیز مدافعانی هم چون هادی عقیلی و جلال حسینی در زمینه سر زنی عملکرد مناسبی داشته اند.

سید محمد حسینی و حنیف عمران زاده و کریم باقری نیز از جمله سر زنان این دوره بوده اند.

حال بد نیست نگاهی ویژه و مفصل تر به چند سر زن برتر ایران داشته باشیم.

غلامرضا فتح آبادی
در بین سال های ۵۸ تا ۶۵، غلامرضا فتح آبادی بازیکن سر زن نام آوری بود. وی ابتدا در تیم استقلال بازی می کرد سپس به تیم پرسپولیس پیوست و سرانجام در سال ۶۴ به استقلال بازگشت. فتح آبادی از سال ۶۳ تا ۶۵ در تیم ملی بود و در بازی های آسیایی ۱۹۸۶ مسئول موفق به کسب عنوان آقای گلی شد. فتح آبادی با ضربات سرپاس های جالبی به بازیکنان دیگر تیم هم چون علی پروین و ناصر محمد خانی می داد و با این پاس های سه نشان داد که جز سرزنان بازیساز فوتبال محسوب می شود، خصوصیتی که در همه سر زنان دیده نمی شود.

همایون بهزادی
همایون بهزادی پرش بسیار بالایی داشت؛ وی در سال ۱۹۶۹ یکی از ۵ سرزن برتر فوتبال دنیا شناخته شد. ۵۰ درصد گل های به ثمر رسیده توسط بهزادی با ضربه سرزده شده است. وی در زمان مربی گری به شاگردان خود می گفته است که برای به ثمر رساندن ضربات سر به هوا بپرید و تا شماره ۱۰ بشمارید و سپس پایین بیایید. بهزادی علت موفقیت خود را در هنگام ضربات سر، باز بودن چشم خود می داند.

کریم باقری
کریم باقری از سالهای ۶۵ تا ۶۸ بهترین سرزن فوتبال ایران بوده است، خصوصیت ضربات سر باقری، قدرت و سرعت بالای آن بود. قدرت ضربات سر وی به حدی بود که مهار کردنی نبود و نمونه چنین ضربات سر، ضربه سریر قدرت وی در دیدار پرسپولیس- دارایی بود که مسیر توپ به علت قدرت وسرعت بالایش قابل رد یابی نبود.

علی دایی، آقای گل جهان
علی دایی، آقای گل فوتبال جهان در بازی های ملی ۱۰۹ گل به ثمر رسانده که ۴۵ تای آن توسط سر به ثبت رسیده است. وی در هنگام نواختن ضربه سر، اعتماد به نفس و شجاعت بالای داشت و از این حیث یکی از بهترین سرزنان فوتبال ایران و جهان محسوب می شود.

غلامحسین مظلومی
در سال های ۴۹ تا ۵۶ غلامحسین مظلومی یکی از سرزنان شایسته فوتبال ایران بود. وی در سالهای ۵۲، ۵۳ و ۵۵ آقای گل مسابقات لیگ شناخته شد، بسیاری مظلومی را سرزنی می دانند که ضربات سر خود را با هدف زنی خاصی به ثمر می رساند. مظلومی با پیراهن تیم استقلال، در داری که مهمترین و حساس ترین دیدار پایتخت محسوب می شود، ۶ گل به تیم پرسپولیس زده است.
وی ۱۶ گل طی نیز در کارنامه خود با ضربات سر به ثمر رسانده است.

صمد مرفاوی
در سال های ۶۸ تا ۷۰ صمد مرفاوی بهترین سرزن فوتبال ما بود، ضربات سروی کات دار و با زوایه بود، تکنیک وی در به ثمر رساندن ضربات سری که پس از نواختن مسیر شان عوض می شد بسیار بالا بود. مرفاوی یک گل به یاد ماندی با ضربه سر به تیم ملی ژاپن زد که گل وی باعث صعود تیم ملی به مرحله نیمه نهایی رقابت های آسیایی شد.

به این ترتیب در تیم منتخب سرزنان فوتبال ایران بازیکنان سرزن شایسته ای حضور داشتند که البته شمار آن ها این روزه رو به انقراض است و این زنگ هشداری برای فوتبال کشورمان محسوب می شود.

منبع: برداشت آزاد از باشگاه خبرنگاران

امتیاز دهید: post
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.